Opremanje terarijuma

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Pogledajte zanimljiv video gde se moze videti kako i na koji nacin postaviti odredjene uredjaje u terarijumu, kako bi obezbedili adekvatne i zdrave uslove za odredjenu vrstu zivotinje .

Mislim da slika mnogo vise govori nego reci. Strpljivo odgledajte ceo video, moze vam biti od velike koristi.;)

 
Interesantan je video ali je pitanje kako se to uklapa u teraristiku kada se ne poseduje sva ta oprema. I sam znas da vecina toga nema pa nam ne ostaje nista drugo nego da se snalazimo i trazimo manje sofisticirana resenja.

Ipak vidim da moze dosta toga da se inprovizuje sto verujem da ljudi i rade.
 
Finansijska situacija nam je takva da vecinu stvari moramo da improvizujemo i to radimo veoma uspesno. Sami pravimo sve od terarijuma, dekoracije, substrata(podloge), rasvete pa i sistema za odrzavanje vlage i orosavanje.
Prilagodjavamo se mogucnostima.
Ako nemamo love za uv lampe i gomile grejaca a uz to nam je slabije grejanje u stanu-kuci, necemo odabrati dnevnog ili pustinjskog gustera ili zmiju vec cemo se zadovoljiti nekim gekonom ili kukuruznim smukom.
 
Manje vise svi nesto improvizuju jer ponekada i nemas izbora jer imas neku specificnu situaciju a i nije na odmet da se pristedi tamo gde je to moguce. Izolacija terarijuma je jedno od resenja kada je zima, barem u nekoj meri pa tada i slabiji grejac moze da uradi posao.
U sustini to je isto i sa akvaristikom, uvek imamo mogucnost da biramo izmedju tropskih riba i onih koje podnose hladnije vode.
 
Improvizacija je svakako moguca ali zavisi u kojoj meri je primenjujemo, potpuna ili delimicno po potrebi. U takozvanim odgajivacnicama, prostoijama gde drzimo zivotinje za razmnozavanje i za svoju dusu, mozemo improvizovati bukvalno sve, od terarijuma do tehnickih elemanta kao sto su grejci i slicno. Za terarijume koje izlazemo u dnevnim boravcima gde nam dolaze gosti, prijatelji, kolege teraristi, improvizacija ima svoje granice do koje mere mozemo ici. Ne mozemo sklepati bilo kako stranice terarijuma, postaviti neki lose kamufliran DIY grejac, spot ili UV sijalicu, postaviti neke glomazne instrumente koji ce nam pokazivati parametre u terarijumu i sve sa tim predstavljati nas hobi gositima a narocito tako nesto sklepano predstavljati neupucenim ljudima u teraristiku.
Da se razumemo, sve ovo sto smo videli u video zapisu sluzi da bi nam predstavili i pomogli kako treba sto bolje i profesionalnije urediti jedan terarijum koji izlazemo u sobi gde nam cirkulise svet koji je u vecini slucajeva van teraristike. Sve improvizacije koje radimo u takvim uslovima, mozemo raditi ali da ne urusava izgled jednog biotopa i enterijer u prostoriji gde ga izlazemo. Finansijska situacija kod nas u zemlji posebno u narodu, jeste teska, ali moramo se odreci nekih drugih stvari kako bi uradili nesto sto zelimo i to do kraja kako treba. Takodje, ne smemo zaboraviti da je ovaj hobi ipak skup i spada u grupu luksuznijih hobija. Ovo je moje misljenje i uvek ovim principima tezim.
 
Mislim da je mali broj ljudi koji ne improvizuju. Improvizacija, za razliku od nekog opste pogresnog razumevanja, ne mora da znaci da je sve uradjeno nakaradno, lose, ne funkcionalno itd. Improvizacija je jednostavno kretanje u neki posao bez razradjenog plana.
Ljudi koji imaju pare oni jednostavno kupe taj kit gde ima sve potrebno i to je to. Za razliku od njih mnogi nemaju neko resenje pa cak nemaju ni ideju sta da drze nego sve to improvizuju, polako vremenom dodaju sta mogu i kako mogu. Mnogi teraristi krenu prvo sa zivotinjom a tek onda improvizuju sve ostalo.
DIY je nesto drugo jer tu mi trazimo nacin da napravimo nesto sto ce biti u funkciji a da bude jeftino. Tu uglavnom dizajn nije na vrhu prioriteta a cesto ni neka sigurnost po nas same mada ima dosta primera gde je DIY sasvim opravdan.

Eto sada je mozda jasnije sta sam mislio jer opet da ponovim malo je onih koji sve isplaniraju od pocetka do kraja. To se vidi ovde na forumu.