OptiWhite Laguna

21 Decembar 2011
176
0
16
Posle manje ili vise uspešnog ulaska u morsku akvaristiku i akvaristiku uopšte (za vas koji možda ne znate reč je o nano akvarijumu od 26 litara) došlo je vreme za povećanje.

Dugo sam se premišljao kako bi to trebalo da izgleda, pre svega imajući ponovo u vidu ograničavajući faktor a to je mesto. Uz to, želja mi je bila da akvarijum bude sasvim "otvoren" pošto može da se gleda sa tri strane i da sve te tri strane imaju šta da "ponude". Iz tog razloga, kao i zbog činjenice da sam prelistavao mnoge forume i gledao fotografije drugih akvarijuma, odlučio sam se za akvarijum bez ikakvih ojačanja, odnosno "braceless" i "rimless" dimenzija 95x50x45.

Odmah posle određivanja dimenzija došao je izbor i za staklo. Jasno je bilo da zbog izostanka ojačanja akvarijum mora da se pravi sa duplim dnom i od 10mm stakla, a još ranije mi se razlika između običnog i OptiWhite stakla učinila kao nešto što ne smem da propustim. S obzirom da se akvarijum gleda sa tri strane, te tri prednje strane su odrađene od OptiWhite stakla, dok su pozadina i dno odrađene od "obične desetke".

[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img824/5420/optiwhite01.jpg[/URL]
Razlika između običnog i OptiWhite stakla je bila očigledna čim je ono stiglo - dok kroz obično staklo sve izgleda zeleno, OptiWhite ostaje belo i pod najvećim uglom. Smanjena količina gvožđa u samom staklu je glavni "krivac" za ovako dobru providnost, a ukoliko neko nije ubeđen u razliku, evo još jednog drastičnog primera.

[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img833/5002/optiwhite02.jpg[/URL]
Nije uopšte teško zaključiti da se levo nalazi obično, a desno OptiWhite staklo i tu postaje jasno zašto se isplati "pojuriti" ovo staklo koje daje gotovo potpunu providnost i na najbolji način ističe sve što imate u akvarijumu.

Sledeće što se postavilo kao pitanje je naravno bilo sump - da ili ne, ali je to relativno brzo rešeno. Sve prednosti sumpa, odnosno prostora shvatio sam mučeći se sa mojim nanom od 26 litara, gde gotovo ništa ne možete da uradite i nikakvu dodatnu opremu ne možete da stavite. Sve to je sa sumpom moguće, nudi mnogo prostora za dodavanje koječega, a takođe i povećava ukupnu količinu vode u sistemu, samim tim povećavajući stabilnost.

Gde je sump, tu je i povratak u glavni akvarijum, pa se postavilo pitanje kako i to odraditi. Imao sam nekoliko predloga ali se meni najviše svideo X-Aqua sistem sa običnim prelivom sa rešetkom, a koji uz pomoć povratne pumpe stvara talase prilikom vraćanja vode u akvarijum. X-Aqua je italijanski proizvod i upravo su ga otkrili i Amerikanci, koji su željno pokušali da otkriju u čemu je "tajna" i kako povratak stvara talase bez ikakvih pokretnih delova.
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img20/9974/xaqua01.jpg[/URL]
Tajna možda i nije tolika ili je meni nebitna, ali je znatno veći problem bio izbušiti rupe koje su potrebne. Naime, reč je o za nas nestandardnim veličinama od 28 i 42mm, a takve bušilice je gotovo nemoguće naći kod nas. Posle malo raspitivanja pronašao sam firme koje rade bušenje water-jet tehnologijom, odnosno jakim vodenim mlazom pod pritiskom i koje mogu da buše rupe proizvoljne veličine.
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img829/1582/xaqua02.jpg[/URL]
Jedna firma na Bežanijskoj kosi koja se time bavi pokazala se ne samo raspoložena da to odradi, već je i ceo posao završila ekspresno i na moje veliko zadovoljstvo. Momci su se stvarno potrudili, lepo su obradili rupe i bili su veoma prijatni za saradnju, dok je cena takođe bila veoma pristupačna. Milina.

Pošto je bušenje uspešno odrađeno došlo je vreme da se akvarijum i zalepi, naravno crnim Soudalom, osim dna koje je lepljeno providnim.
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img820/9261/lepljenje01.jpg[/URL]
Prvi put da sam učestvovao u lepljenju akvarijuma pošto je moj prethodni nano bio već gotova kocka spremna za upotrebu. Ovog puta i nisam bio od neke posebne pomoći osim one najgore šegrtske, gde sam dodavao alat i držao stranice da se ne razlepe.

Dok se silikon sušio počela je da pristiže i prva oprema. Uglavnom je sve kupovano polovno preko e-Bay, što je omogućilo da se za male pare dođe do dobre opreme. Za povratnu pumpu sam se odlučio da uzmem Tunze od 2.400l/h, pošto je maksimum za X-Aqua 2.600l/h.
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img713/7682/tunzepump01.jpg[/URL]
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img850/8447/tunzepump02.jpg[/URL]

Stigla je i polica, pa je ostalo još da se nalepi crna pozadina. Iz nekog razloga prva folija je odreagovala sa nečim, da li sredstvom za čišćenje stakla ili sredstvom za pranje suđa kojim je premazana podloga, tek posle pola sata pojavile su se bele fleke na pozadini i ceo posao je propao. Sreća pa mi je radnja koja ima i folije bukvalno ispred kuće tako da je brzo doneta druga folija koja je ispala još bolja, odlično se zalepila i nije ostavila baš nikakvu fleku.
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img824/8973/folija01.jpg[/URL]

Nakon toga usledilo je nameštanje X-Aque koja je odlično sela na svoje mesto. Rupe su izbušene perfektno, u milimetar!
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img820/2255/xaqua03.jpg[/URL]

Ne treba da zaboravim ni sump koji je dimenzija 60x40cm i podeljen je na dva dela. U prvom će se nalaziti skimer i još jedan oblik filtracije koji do sada nije primenjivan kod nas i o kome ću pisati opširnije kasnije, dok se u drugom delu nalazi povratna pumpa i ATO (auto top-off).
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img827/1227/sump01.jpg[/URL]

Izbušene su i rupe na polici za creva koja vode u sump - ovog belog creva naravno ima još samo nije bilo celo provučeno unutra.
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img191/760/sump02.jpg[/URL]

Došlo je nakon toga i vreme za prvu probu. Akvarijum je postavljen na policu, odnosno prvo na penu kao podlogu pa zatim na policu, instalirana je X-Aqua i bio je red da se isproba.
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img22/1307/testpunjenje.jpg[/URL]

Nakon što je akvarijum napunjen do vrha, odnosno do preliva, ispostavilo se da se raširio za 1mm što mu dođe kao prihvatljivo, a naravno puštanja i curenja nije bilo, sve "dihtuje u p.........", znate već kako kaže Radovan III :6r:
Usledilo je praženjenje, poslednje doterivanje i razmišljanje kako sad prebaciti sve iz ovog nanoa u novi akvarijum.

Malo je komplikovano zbog aklimatizacije i nove vode i soli, što živuljke da ih ubacim "tek tako" ne bi baš najbolje podnele. Zato sam rešio da ubacim prvo 20 litara nove vode i da to ubacim u novi akvarijum. U tome mi je pomogla nova pumpa koja je stigla u pravi čas, jer nisam imao čime da mešam toliku vodu - sve pumpe koje imam su za ovaj dosadašnji nano i slabe su da uopšte pokrenu 20 litara vode odjednom. Međutim, poštar me je obradovao baš danas sa novom NewJet pumpom. Moram da napomenem da je ovde reč o originalu, pošto je NewJet prebacio proizvodnju u Kinu i od tada su se žestoko pokvarili. Ova koju sam ja uzeo je Made in Italy, a inače je vlasnik ove firme koja pravi pumpe Aquarium Systems koji prave poznatu Instant Ocean morsku so.
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img213/5148/newjet01.jpg[/URL]

Uz pomoć nove pumpe lako sam smućkao 20 litara nove vode i ubacio u akvarijum. Stavljen je grejač i jedna mala pumpica da vrti tu vodu, a nivo vode sa tih 20 litara jedva da je omogućio da grejač i pumpa budu ispod površine vode.
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img442/6070/punjenje01.jpg[/URL]

Sutra sledi prebacivanje vode iz nanoa u novi akvarijum, a onda aklimatizacija živuljku na tu novu "kombinovanu" vodu i nakon toga i stavljanje u novi akvarijum. Posle toga plan je da se dodaje po 10 litara nove, sveže pripremljene vode svakog drugog dana u prvih par dana, a zatim svakog dana dok se akvarijum ne napuni, posle čega će u pogon biti pušten i sump. Ovo bi trebalo da omogući koralima i ribama da se dobro prilagode novoj vodi i da nema većih problema sa aklimatizacijom.

U početku će samo isti kamen biti u akvarijumu koji je bio i kod mene u nanou, a količina će se dodavati vrlo postepeno, kako se ne bi preopteretio sistem da dovede do novog cikliranja. S obzirom na minimalno biološko opterećenje akvarijuma, minimalan broj organizama, to ne bi trebalo da predstavlja problem.

Novo svetlo sa DreamChipovima još uvek nije stiglo, tako da ću preurediti postojeću haubu sa Cree LED diodama da može da se stavi na novi akvarijum i to će biti privremeno rešenje. Iako je visina novog akvarijuma gotovo dvostruko veća u odnosu na nano, ne bi za početak trebalo da bude problema sa svetlom pošto ga ionako sada ne vozim na maksimumu, pa može da se još pojača, što bi trebalo da bude dovoljno za početak.

Uskoro treba da stigne još neka oprema ali o tome kada dođe vreme. Za sada toliko, nova avantura počinje...
 
Svaka cast na ovako lepo i uredno odradjenom poslu. Vidi se da je sve radjeno sa dobrim planom.
Slobodno napisi koja je to firma za busenje stakla, jer ce sigurno jos nekom trebati.
 
Hvala na informaciji, meni ce prvom koristiti. Dosad sam se patio oko busenja akvarijuma, jer niko nema burgiju dimenzija koje meni odgovaraju tako da sam posle busenja morao busilicom i brusnim kamenom da prosirujem rupu za 1 mm sto nimalo nije lako.
Hteo bih i da dodam da slobodno mozete u svojim postovima da napisete firmu, pojedinca ili sl. ako ste nesto odradili, kupili i bili zadovoljni. To ce sigurno pomoci nekome ko posecuje ovaj sajt, a to nam je i cilj.
 
Oppaa ni manje ni vise nego 200 i kusur litara,super sad ti krece uzivanje.Menesad vise zanima ta filtracija sto je spominjes da vidim sta si smislio (ja sam kod mene uglavnom bazirao na siporexu)...i naravno taj auto top off posto ja moj jos nisam pokrenuo u nedostatku glavnog igraca prekidaca hahahavaljam_se .
Jos jednom svaka cast i lagano pratimo temu
 
Hvala na informaciji, meni ce prvom koristiti. Dosad sam se patio oko busenja akvarijuma, jer niko nema burgiju dimenzija koje meni odgovaraju tako da sam posle busenja morao busilicom i brusnim kamenom da prosirujem rupu za 1 mm sto nimalo nije lako.
Ovo je onda idealno resenje jer mogu u milimetar da ti izbuse staklo koje ti treba. Jedino treba paziti zbog jako velikog pritiska ako se busi nesto tanje staklo ili ako se busi neko veliko staklo a blizu ivice. I ono glavno - s obzirom da se kroz taj waterjet koristi i abrazivni materijal, moze da dodje do ogrebotina na staklu prilikom obrade. Pretpostavljam da zavisi od stakla i njegove tvrdoce. Meni je ova zadnja strana od obicne desetke i nije se nista ogrebala, ali da sam iz nekog razloga busio OptiWhite koje je mnogo "mekse" staklo i lakse se grebe, pretpostavljam da bi ostali neki tragovi.

Hteo bih i da dodam da slobodno mozete u svojim postovima da napisete firmu, pojedinca ili sl. ako ste nesto odradili, kupili i bili zadovoljni. To ce sigurno pomoci nekome ko posecuje ovaj sajt, a to nam je i cilj.
Ovo je super, to je i po meni logican cilj svakog foruma, ali na nekim nasim akvaristickim forumima ne daju da se spomene ime firme koja "nije sponzor". To mozda i ima smisla ako je rec o firmi za akvaristiku, nekoj hrani ili opremi, ali ako je firma u principu za neke desete stvari, ne vidim sto ne bi mogla da se spomene, jedino tako ce ljudi razmeniti informacije.
 
Oppaa ni manje ni vise nego 200 i kusur litara,super sad ti krece uzivanje.Menesad vise zanima ta filtracija sto je spominjes da vidim sta si smislio (ja sam kod mene uglavnom bazirao na siporexu)...i naravno taj auto top off posto ja moj jos nisam pokrenuo u nedostatku glavnog igraca prekidaca hahahavaljam_se .
Jos jednom svaka cast i lagano pratimo temu
Hvala puno... Za filtraciju cemo jos sacekati ali naravno da cu detaljno opisati.
Trenutno mi je najveci problem kako da aklimatizujem ove zivuljke na novu vodu. Ne mogu da izvadim "malo" vode iz svog nanoa i unutra stavim recimo jedan koral, jer to "malo" posle 3 korala ce da bude pola vode u ovom malom akvarijumu.

Cak se trenutno razmisljam da mi ustvari nano akvarijum bude sud za aklimatizaciju, da napravim jos nove vode i polako je dodajem u trenutni nano i da onda u narednih 4-5 dana dodjem do gotovo 100% nove vode koja bi odgovarala ovoj novoj vodi u akvarijumu. Posle toga bih samo prebacio jedno po jedno u novi akvarijum.

Ako neko ima neki predlog ili savet u vezi aklimatizacije molim vas da ga iznesete! Hvala!
 
Mozda gresim ali mislim da neces imati nikakvih problema sa aklimatizacijom,kamen koji vec imas radi posao u principu sve prebacujes u veci i cistiji sistem bez povecanja broja zagadjivaca,ja bi samo vodio racuna da se temperatura gadja i TRASS!! prebacivanje u sekundi,u ostalom sve sto sam kupio od organizama do sada odmah posle par minuta ubacujem u akvarijum i nikad nisam imao problema...drugo bi bilo da su organizmi bili u kesi satima...
 
Mozda mozes i ovako. Novi akvarijum napunis komplet sa novom vodom i temperiras je kao nano aq. Pustis svu tehniku u pogon i onda polako menjas deo po deo vode. Deo vode iz nano izvadis i vratis u novi akvarijum, a isto toliko nove vode iz velikog aq. vratis u mali. Tako bi trebalo uraditi vise puta i mislim da organizmi ne bi doziveli nikakav sok pri prebacivanju u novu sredinu.
 
Ovo je super, to je i po meni logican cilj svakog foruma, ali na nekim nasim akvaristickim forumima ne daju da se spomene ime firme koja "nije sponzor". To mozda i ima smisla ako je rec o firmi za akvaristiku, nekoj hrani ili opremi, ali ako je firma u principu za neke desete stvari, ne vidim sto ne bi mogla da se spomene, jedino tako ce ljudi razmeniti informacije.

Ovaj sajt kao sto vidis nema sponzora pa zato i nema nikakvih reklama. Jedini "sponzor" je Boban koji sve ovo placa.
Zato i nece biti komercijalnih reklama dok on drugacije ne odluci ali uvek moze da se navede nesto sto ce nama akvaristima pomoci, jer ne vidim svrhu pisanja ovde ako je sve to u uvijenoj formi da "neko" tamo radi "nesto" ali nesme da se kaze ko je taj "neko" nego prepiska ide preko PM-a, a sve pod budnim nadzorom administratora. Zato ne morate ici preko PM za takve stvari nego podelite i sa ostalim clanovima:)
 
Naveo si da si kupovao opremu preko e-Bay, pa ne bi bilo lose da malo napises o tvojim iskustvima i tehnici kupovine.
 
e bravo kupovina preko ebay-a je meni na zalost totalna nepoznanica a gomilu opreme sam porucivao preko neta iz inostranstva...najvise me odbija zbog paypalla?kako se to prevazilazi?
 
Mozda mozes i ovako. Novi akvarijum napunis komplet sa novom vodom i temperiras je kao nano aq. Pustis svu tehniku u pogon i onda polako menjas deo po deo vode. Deo vode iz nano izvadis i vratis u novi akvarijum, a isto toliko nove vode iz velikog aq. vratis u mali. Tako bi trebalo uraditi vise puta i mislim da organizmi ne bi doziveli nikakav sok pri prebacivanju u novu sredinu.
To je bila i moja originalna ideja ali je problem kolicine - ja u ovom malom verovatno nemam ni 20 litara vode, pre ce biti 15 litara. I sad ja da menjam po 5 litara tamo/vamo, to znaci iz tri puta ja sam vec izbacio svu "originalnu" vodu iz nanoa. A to mi ovako ne zvuci bas kao super proces aklimatizacije. Ne znam stvarno, mozda i jeste, pitam...
 
Naveo si da si kupovao opremu preko e-Bay, pa ne bi bilo lose da malo napises o tvojim iskustvima i tehnici kupovine.
e bravo kupovina preko ebay-a je meni na zalost totalna nepoznanica a gomilu opreme sam porucivao preko neta iz inostranstva...najvise me odbija zbog paypalla?kako se to prevazilazi?

Pa nazalost prevazilazi se jedino uz PayPal nalog, odnosno tada ima najmanje muke. Meni je PayPal registrovan na Bosnu i Hercegovinu, ali na samom e-Bay sam registrovan na adresu u Srbiji. Na e-Bay mozes da ubacis vise razlicitih adresa pa tako nije problem kad porucis da izaberes adresu iz Srbije.

Opet, ima ogranicenja. U sigurno 70-80% slucajeva kad neko prodaje nesto iz USA, Nemacke ili UK salje samo u te zemlje. Onda ili preskacem te aukcije ili eventualno pitam unapred da li bi bili spremni da posalju u Srbiju i pozovem se na Feedback koji imam na e-Bay koji je za sada 100% u plusu. Kad to vide onda su uglavnom spremni da posalju i ako pise da salju samo u USA ili gde vec. Ipak, uglavnom ciljam aukcije gde su unapred spremni da salju po svetu.

Prednost je sto mnogo lakse i bezbolnije paketi koje dobijas od fizickih lica prolaze na carini. Ja sam uzeo dve pumpe i jos neke sitnice i nisam platio nikakvu carinu. Danas mi je stiglo nesto iz Nemacke iz radnje i iako je navedena vrednost smesna (25 eur) platio sam skoro 2.000 dinara carinu - samo zato sto je od strane pravnog lica poslato. Tako da se gotovo za sve isplati kupovati preko e-Bay a ne iz radnji iz inostranstva. Tu je zez sto recimo Nemci u pojedinim morskim radnjama imaju neki jeftin pausal za slanje u Srbiju do 24Kg tezine pa bi se u principu isplatilo cak narucivati so i pesak - ali onda tu ulece nasa poznata postanska carinska mafija i sve pada u vodu...

Ako treba jos neke informacije u vezi e-Bay slobodno pitajte.
 
Da da to su te muke zbog kojih sam vise digao ruke od porucivanja...sada samo uzimam po principu neko mi nesto donese...
 
Evo opet smo u fazi nastajanja novog akvarijuma :) Bas je lepa zamisao i nadamo se da ce sve i da proradi po planu.
I potpuno se slazem sa tvojom konstatacijom da je nano akvarijum velika muka za odrzavanje. Meni to asocira na zlatnu ribu u staklenoj kugli.

Inace ove slike koje si postavio treba da prebacimo ovde na sajt jer bez njih ova tema gubi na snazi.
 
Evo opet smo u fazi nastajanja novog akvarijuma :) Bas je lepa zamisao i nadamo se da ce sve i da proradi po planu.
I potpuno se slazem sa tvojom konstatacijom da je nano akvarijum velika muka za odrzavanje. Meni to asocira na zlatnu ribu u staklenoj kugli.
Jeste muka sa nanom ali opet ima druga stvar - nema sanse da bih naucio ni pola od ovoga da nisam poceo sa nanom. Bas zato sto je mnogo teze, suocio sam se sa gomilom problema koje uopste ne bih imao da sam u startu krenuo sa necim vecim. Ovde sam morao da se odmah borim sa nitratima, fosfatima, dodavanjem magnezijuma, kalcijuma, karbonata, variranjima temperature, pravilnim protokom, filtracijom... Muka jeste, a opet odlicna je skola. Malo je u stilu "pravo u vatru" pa ne bih nikome preporucio bas da tako radi, ali ja se u principu ne zalim.

Inace ove slike koje si postavio treba da prebacimo ovde na sajt jer bez njih ova tema gubi na snazi.
Prebacicu, ostaje samo pitanje da li da skidam ove sa ImageShack ili da samo dodam iste fotke u ovu temu kao attach?
 
Evo uspeo sam nekako da odradim prenos u novi akvarijum! Juce sam odradio izmenu 5 litara vode u nanou, tu vodu iz nanoa sam ubacio takodje u novi akvarijum, a u nano je naravno usla sveza slana voda. To je vec trebalo malo da pomogne nekom prilagodjavanju, a onda sam izvadio jedan kamen koji je bio bez korala i prebacio ga odmah u novi akvarijum.

Danas sam poceo da vadim malo po malo vode, sve do vrhova korala i onda sam prebacio i kamen sa koralima, kao i ostale "pojedinacne" korale koji su bili po kamenu ili dole na pesku.
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img405/7757/prebacivanje01.jpg[/URL]

Onda je usledilo prebacivanje klovnova - uhvatila ih je zena u providnu staklenu posudu jednog po jednog, a cerka je imala cast da ih ubaci u novi akvarijum. Samo hvatanje je proslo lakse nego sto sam ocekivao, providno staklo je pomoglo jer se nisu plasili i mnogo bezali. Naravno i nizi "vodostaj" je pomogao.

Treci kamen koji sam imao u nano akvarijumu nisam prebacio u ovaj jer je on bio gotovo zatrpan pod peskom i pored toga imao je jedan deo od recimo 10x15cm kalcifikovanog peska "zakovan" za sebe. Kada sam taj kamen podigao izaslo je ispod njega sve i svasta, a voda se zamutila u sekundi.
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img225/8565/starinano01.jpg[/URL]

Pohvatao sam jos neke bristle worms, nekoliko brittle stars i par stomatella puzeva i prebacio i njih u novi akvarijum, a ovaj ceo mulj sam ostavio. Ni ostatak vode od jedno 7-8 litara nisam prebacio u novi akvarijum jer je voda u trenutku postala neupotrebljiva, ko zna sta ima u njoj i sta se sve diglo iz tog mulja.
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img801/8514/starinano02.jpg[/URL]

Ostalo je da vidim da li mogu da uhvatim jos neku korisnu zivuljku iz ovog malog akvarijuma - recimo spaghetti crv mi nedostaje u velikom, verovatno ima jos poneka stomatella a oni su super puzevi cistaci, pa cu "prekopati" kasnije jos da vidim da li u toj bari mogu da pronadjem jos nesto.
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img99/443/starinano03.jpg[/URL]

Jedini mali problem koji sam imao je glupi Atmanov grejac. Uzeo sam novi od 150W posto sam imao samo mali od 50W za nano. Ovaj veliki je navodno ugrejao vodu u novom akvarijumu, mada je meni na dodir delovalo dosta hladno. Malo sam ga pojacao, stavio na 27C i onda prebacio sve. Kada sam prebacio i termometar on mi je pokazao 23C!! Ubacio sam onda i ovaj TetraTec manji grejac i on se naravno odmah upalio, sto mi je bio dovoljan pokazatelj da ovaj Atmanov grejac uopste ne radi kako treba. Pri tome je na dobrom protoku, znaci ne bi trebalo da bude problema a ipak ih ima.

Dok ovo pisem temperatura je dosla tek na 24.5C, a ja sam moj nano drzao na 25.5C. Tako da je sad ovo bilo bas dosta sokantno ali sta da radim, trebalo je da prebacim prvo termometar ali mi nije palo napamet da grejac moze da pogresi za toliko stepeni. Nadam se ipak da nece biti tezih posledica, bar za sada ih nema.
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img809/6266/prebacivanje02.jpg[/URL]

Jedino sto jos nisam resio na pravi nacin je svetlo. Ovo sa nanoa je dobro za sada za ovako malu kolicinu vode,samo sto nisam nasao pravi nacin da ga fiksiram (lenj sam, znam...) pa mi stoji na cosku akvarijuma i samo cekam da zvekne unutra i napravi kurslus i karambol :)
Bice valjda ok, a i smislicu neko resenje dok ne dodju novi ledovi koji ce biti stalno resenje.
 
Imao sam veliki problem i zelim da iskoristim priliku da i druge upozorim na desavanja. Jos na nano akvarijumu sam koristio Juwel digitalni termometar koji je radio posao i njega sam prebacio i u ovaj novi akvarijum.

Malo mi je cudno delovalo ono oko namestanja grejaca jer se palio tek na preko 30C, iako je termometar pokazivao 25-26C. Voda mi jeste bila topla ali nikako nisam mogao da povezem "dva i dva", ali mi je juce ipak postalo sumnjivo.

Otisao sam i kupio najobicniji stakleni termometar, stavio ga u akvarijum - 30C!!!! Kad se nisam srusio... Imam i kucni termometar, isto stakleni, koji sam dobro oprao i onda sam i njega gurnuo u vodu i on mi je pokazao isto, dok je mali digitalni i dalje pokazivao oko 25-26C.

Onda je usledio standardni "pazuh test", stavio sam jedan, pa drugi (ovaj kucni) pod pazuh i oba su pokazivala nesto preko 36C. Digitalni nisam stavljao jer je nezgrapan i tesko da bi mogao dobro da izmeri, ali sam ih onda ostavio na polici u kuci i stakleni su pokazivali 23C, dok je digitalni pokazivao 17C!

Jasno je bilo da je digitalni riknuo i da sam ja "kuvao" moje zivuljke svih ovih dana. Poludeo sam totalno ali za sada bar nema neke stete u akvarijumu, bar ja ne vidim da se nesto desilo osim sto se zoantusi malo bune i ne otvaraju se skroz.

Tako da, pripazite ako imate digitalni termometar, jer ocigledno znaju da polude odjednom. Ja se od sada drzim ovih standardnih staklenih...
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img707/5522/hermitv.jpg[/URL]
 
Avantura se nastavlja... ali polako... Bas ima mnogo posla a ja ne mogu da posvetim sve vreme samo akvarijumu i njegovoj pripremi, pa zato malo kaskam za prvobitnim planom. Ipak, nesto je bar uradjeno i privedeno kraju.

Najvise je uradjeno u samom sumpu. Instalirao sam ventilator visokog kapaciteta koji ce sluziti za izvlacenje vlage iz sumpa. Uzeo sam digitalni higrometar koji meri vlaznost i pali ili gasi uticnicu koju ima na sebi u zavisnosti od zadatog parametra. Pocecu sa recimo 65% vlaznosti na gornjoj i 55% na donjoj granici pa cu videti kako ide i koliko cesto se ventilator pali. Recimo ako vlaznost stigne do 65% ventilator se automatski pali i kada vrednost padne ispod zadate on se gasi.
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img832/6075/2012102502.jpg[/URL]

Posle toga na red je dosla i struja. Izbusena je jos jedna rupa za provlacenje kablova i ispod ventilatora su instalirane uticnice.
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img90/3733/2012102503.jpg[/URL]

Struje naravno nikad dosta bas kao i mesta za stekanje, pa je odmah morao da dodje jos jedan produzni, a ostavljeno je ispod i mesto za jos jedan kada bude trebalo. Sada to sve izgleda ovako...
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img100/4664/2012102507.jpg[/URL]

Bio sam vredan pa sam se cak potrudio i da obelezim za sta je koji kabl :)

Sump jos nije u funkciji iz jednostavnog razloga sto dolivam malo po malo vode kako ne bih naskodio organizmima. Dodao sam jos malo zivog kamena koji bi trebalo da pomogne da nova voda "smeksa", ali i pored toga nisam hteo da zurim. Nakon par dana dolivanja po 5l, dva dana sam dolivao po 10l, a onda posle jednog dana pauze poceo da dolivam po 20l nove vode. Sada sam tu blizu, ali jos uvek nedovoljno da prelije u sump.
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img141/9060/2012102501.jpg[/URL]

Verujem da ce sledece ili ono dolivanje tokom vikenda biti dovoljno da se pokvasi i sump i da konacno krene prava cirkulacija. Trenutno jedina cirkulacija koju imam je od pumpi u samom akvarijumu, sto nije malo ali nije ni dosta.

Druga dobra vest je da mi je konacno stiglo dugo ocekivano svetlo (jupiii!!). S obzirom da je rec o apsolutnom unikatu mogu stvarno da se pohvalim da eto i mi u Srbiji pratimo ne najnovije trendove, nego nesto sto jos nije ni uslo u proizvodnju, posto je rec o prototipu DreamChip-a. Rec je o hibrid ledu sa pet kanala:

Kanal 1: Belo 10.000K
Kanal 2: Plavo 455nm
Kanal 3: UV 430nm
Kanal 4: RoyalBlue 445nm
Kanal 5: Belo 15.000K
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img507/6751/2012102504.jpg[/URL]

Ukupna snaga svih kanala je 260W, dakle dva cipa daju oko 520W snage. Izmerena jacina PAR je 1750 na 30cm ispod leda (u vazduhu), naravno snaga je manja kada svetlo prolazi kroz vodu.

DreamChip je razvijen od strane samih akvarista, skupilo se nekoliko nas iz SAD, Svedske, Juzne Afrike i ja iz Srbije i cilj je bio da se na jednom cipu nadju svi najvazniji izvori svetla za rast korala. Pored toga, zelja je bila da iako se sve nalazi na jednom cipu, svi kanali budu odvojeni kako bi posebno mogao da se kontrolise intenzitet svakog svetla ponaosob. Neko voli da mu akvarijum ima vise plave, neko vise bele boje, ali je naravno presudan faktor da svetlo moze da se adaptira sto boljem rastu korala.

"Mali" problem ovakvih high-power ledova je njihovo hladjenje, posto 260W svetla na tako malom prostoru pravi izuzetno mnogo toplote, pa i hladjenje mora da bude adekvatno. Ali i to smo resili...
[Broken External Image]:[URL]http://imageshack.us/a/img100/7558/2012102505.jpg[/URL]

Ostaje jos "samo" da nadjem pravi nacin kako da ovo svetlo okacim iznad akvarijuma. Sami hladnjaci su teski nesto vise od 1Kg tako da je potrebna prilicno stabilna konstrukcija sa njih. Jos uvek nemam bas nikakvu ideju kako bi to moglo da izgleda ali se nadam da cu vec koliko ovog vikenda uspeti da pokrenem bar jedan cip i vidim kako radi.

Do tada... nastavljamo sa dolivanjem mora...