Osvetljenje

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Danas je prava umetnost kupiti osvetljenje za akvarijum. Najveci problem je taj to ne postoje tacni standardi u vezi toga i svaki proizvodac osvetljenja ima svoje oznake za lampe. Ipak, tu je jedan pokazatelj koji nemoe da se sakrije a to je spektar svetlosti i on moe da nas dovede na pravi put.

Ako postavljamo akvarijum u kome su biljke, mi treba da vodimo racuna da biljke vie koriste crveni spektar svetlosti.
DSC01221.jpg


Za morski akvarijum nam je potreban pun spektar pa lampa za akvarijum treba da ima priblian spektar kao na donjoj slici. Tu se jasno vidi da je ultra ljubicasta oblas vrlo slabo izraena kao i crvena oblast.

DSC01217.jpg




Kao pomoc ovoj prethodnoj lampi moe da se doda i lapa koja ima vrlo izraen plavi spektar svetla a poznata nam je kao "actibiv" lampa.

DSC01215.jpg


Ako nam fluoroscentna lampa odgovara za na akvarijum mi imamo mogucnost da koristimo i kombinovane lampe poznate kao "compact" lampe. One su uglavnom kombinacije lampe od 10000 K i actinic plave lampe.

DSC01219.jpg


Za svaki drugi akvarijum je uglavnom pogodna lampa koja zadovoljava dnevnu svetlost i tu netreba da vodimo nekog posebnog racuna o tome a to sve spada u stvar ukusa.
 
MH ?

Ide odprilike ovako:

Buduci da sam uzeo anemonu, Ritteri, jednu od zahtevnijih, moram se pozabaviti rasvjetom jer one moje pateticne TL lampe i ne rade vise rad. Kupim oglasnik i gledam rabljene halogenke, sve skupo po 200/300/400

Kad mi za oko padne:

[Broken External Image]:http://www.orbicon.com/hraquatica/upload/slike/serahqi.JPG

HQI 400 wata, 12000K sa trafom i svim, jedna kombi sijalica. Sad znam da je perverzno to staviti nad moj mali tank, no lik hoce 100 . Sjedam u auto i picim u susjedni grad , isprobao--radi i ubadam lampu. (Lik neki raspadnuti, stan mu isto tako, ja sam messy al' ovaj je fuj, mislim da droga radi rad)

Nije ju bio plan stavljat iznad tanka vec trampiti za dvije 150w il' jos bolje jednu 250w. Evo me kuci i gledam dal da je ipak stavim? Hocu li izazvati overkill s tim cudom? Akvarij je dubok 50 cm. Padaju mi perverzne ideje na pamet (50 cm iznad akvarija i sl..)

to da isto UV trebam nabaviti ako bi je koristio, te da ce generirati puno topline mi je manje-vise jasno no kolko je prejaka..??

Bobane plz. daj otpisi neku mudru,

hvala,

Mario
 
Sad mi je truba da ti predlozem bilo sta kada si vec obavio posao.
To je vrlo jaka lampa i ona se koristi za bas zahtevne korale. Mozes i nju da koristis bez problema ali ti treba i neka slabija. Uvek je bolja kombinacija, u zavisnosti od akvarijuma, da koristis dve ili tri slabije nego jednu jaku lampu. Lampe od oko 150-200 w su sasvim ok za 50 cm dubine akvarijuma i to je neko umereno svetlo.
Ok, nisi se prevario, trebace ti ona za dalje, nebrini.
Jedno ipak treba da znas a to je da ti tu lampu nebi trebao da imas ukljuceno sve vreme. Ujutro pocinjes sa neonkama pa oko 11 uklhucis tu i sve tako do oko 16 h i onda se ponovo vratis na neonke do gasenja. Tu ti treba timer.
Ako se brines da si kupio prejaku lampu za tvoj akvarijum onda se stvarno nebrini. To je jos dosta daleko od sunceve svetlosti.
Sada mozes da gajis acropore bez problema :)

Namontiraj pa javi kako ide a nemoj neonke da skidas.
Podizanjem lampe ces samo da dobijes manje zagrevanje i ona treba da je na takvoj visini da ti akvarijum ne prokuva. To ces sam da vidis kada je postavis. Iskonstruisi tako da mozes da menjas visinu. Kao oni pokretni lusteri ili kako vec mozes.
 
Bok, evo me sa updateom,

> Javi kako ide,

Lampu sam stavio, slicnih sam se u Damu nastavljao :twisted: istina bog za neke druge primjene no princip je isti..

[Broken External Image]:http://www.orbicon.com/hraquatica/upload/slike/serasvijetlo.JPG

ovo je bilo sam privremeno stavljeno, jer me zanimalo kako ce svjetlo bacat i to.. no prioznat moram i nisam bas zadovoljan

[Broken External Image]:http://www.orbicon.com/hraquatica/upload/slike/serasvijtli.JPG

Nije sam do tog sto mi tako osvijetli cijelu sobu ( da se oko tog izvest neka stolarija, no i to bi mi full umanjilo prostor/ambijent u sobi, al' je lampa stvarno preglomazna, zauzima mjesta, a kad bi jos pored nje ostavio ove 2 neonke izgledlo bi estetski ruzno, a to necu..;)

Da, grije li ga grije.. mislim da bi puno vode parilo van, nisam siguran ali mislim da bih tako mali sistem napravio nestabilnim stalnim mijesanjem nove, dodavanjem isl..
Zatim isto toplina sto je stvara po sobi, pa 400vata struje vuce, mislim da cu probat trampit taj setup preko oglasa za neki malo laksi, jeftiniji i diskretniji.. (ili ?)


[Broken External Image]:http://www.orbicon.com/hraquatica/upload/slike/serapodlampon.JPG

>no sto jest, jest! Lighting je super, nemogu prepoznat akvarij, (al' kamera je koma)


Sto isto tako stoji da sam se zaletio sa anemonom, partizanski sam je kupio pa tek onda poceo citati o njoj i shokirah se kad sam konstatirao da spada medju "most difficult" skup s ovom gigantikom il' kak ve vec ne zove.. Opet sam impulsivno kupio organizam :( , jos kad procitas da moze poglurati 100-150 godina prodze ti kroz glavu ruzna misao.. Htio bih pod hitno osigurati neki dobar izvor svjetla da sirota ne ugine..

Imas li ti kakvih iskustava s njima tipa, da je drzim recimo jos nekih 3/4 tjedna pod neonkama dok se ne snadjem za rasvijetu. Hocu li je time ubiti?

Tako da neznam, probat cu je uvalit dalje (lampu, uzet 50-100 na njoj ili jos bolje trampit za neku 250vatnu, mislim da bi ona igrala totalno cool)


ideas?
 
Uh, stvarno deluje veliko u odnosu na akvarijum.

Ti u takvoj koncepciji u kojoj si sada nemozes da usaglasis estetiku i potrebu. Uvek ce nesto da ti bode oci.
Ja bi licno, u takvoj koncepciji, postavio vise neonki koje bi mogao da zamaskiram sa nekakvim poklopcom. Ti ako i postavis slabiju HQI lampu opet ce biti isti problem. Manje ce da greje ali ce da greje i osvetljenje sobe je neminovno.
Ja bi seo i razmislio pre nego sto kupujem takve stvari. Recimo, neki regal u koji bi smestio akvarijum i koji bi imao gornji deo da sve to sakrije. Zatim, resavanje slivnika koji bi povecao ukupnu zapreminu vode a samim tim i poboljsao stabilnost. Takvim regalom bi samo akvarijum bio istaknut sto ti i zelis. Znam da je sve to lako reci ali to je neminovno da bi bas izbegao ovakve probleme.

Sa tom anemonom treba da imas malo srece. Treba joj svetlo i planktoni za ishranu. Gde je granica osvetljenja to bas neznam. Ja ih drzim ispod HO lampi (~ 200 w ukupno) sto im je izgleda dosta jer nemam problema ali je dubina oko 30 - 35 cm. Ako si citao o njima sigurno si zapazio da tu anemonu zovu i "wandering" i to je vise nego tacno. Gledam tvoju powerhead pumpu. Kad tad ce da zavrsi u njoj ako usis pumpe ne sakrijes na neki nacin. Klasicna mrezica na njoj nije dovoljna i anemona ce da prodje kroz nju. Ona se provuce kroz par milimetra prostora. Koliko puta sam ih vadio iz tih mrezica.
Neces ih ubiti ako ih drzis pod slabim svetlom i duze vreme ali ne preteruj. To malo zavisi i od samog primerka. Ako se odvoji od podloge i pocne da "luta" onda znaj da nesto nije ok za nju i da je u potrazi za boljim mestom. Ako se to ucestalo ponavlja onda je to vise nego siguran znak da je problem konstantan a moze da bude nedostatak hrane, svetla, protok vode itd.
 
Hvala za help,,

Neznam, nisam siguran, htio bih jako svjetlo u svakom slucaju..Stavio sam lampu u oglas tek onako da vidim reakcije i to.. No ako se nece nista izdesavat u mjesec/mjesec i pol' ostavicu je. Imam frienda stolara, pozvat cu ga na janjetinu i gajbu piva i da vidis vitrine :lol: ( kod vas cool janjetina tamo na Zelandu, cujem?) Sto je sigurno, ne zelim da mi visi s stropa. Prvo zbog estetike, a drugo stog sto su gore gips ploce i iako sam ja stavio kuke u tiple za gips znas kako ide s gipsom ako se slucajno navlazi = pljus 5kg. lampa po akvariju, jujujuj!
Mislim da bi joj na kuciste sa svake strane mogao prisarafit po neonku. Jednu obicnu i jednu plavu..

>resavanje slivnika........

Sump oh taj sump. Svestan sam da je bez njeg sve to manje/vise... On ce isto doc na red, ko sto rekoh hang on alternativa vjerojatno ali razmisljao sam i o pravom sumpu, (vidio sam cool ideju) no strpit ce se po proljeca, onda cu isto skimmer i filtere tamo preselit da to sve skupa malo ljepse oku zvuci...


no vidicemo, glavno da mi anemona pozivi..totalno sam se nalozio, fasciniran, kakav jednostavan i savrsen organizam. Dal' ti se kad rascepila u akvariju? Malo sam razmisljao o njoj, i konstatirao da nema sanse da mi krepa!! Borice se tata za nju..Bi bilo cool da poraste velika, sto ako pozivi i oce i pretvoriti ovu moju kadu u magnifica dedicated tank sa dva clarkiia unutra..;).... samo misao. Vidio sam par fantasticnih "Ritteri" akvarija vecinu na netu jedan i uzivo i svi odlicno izgledaju.. jos sa Clarkii klaunom unutra.. manijakalno! :wink:
recimo:

e9e69ff03d94165293c4baf913ef9cdf.jpg


Kazu da naraste preko 2 stope u 2 do 3 godine zavisno od uvjeta...wild,
ko zna dal ce u skucenom tanku ostat mala (ko recimo zlatna ribica) no sumljam da joj je to priroda podarila..
Najbolje s tim clarkiima i anemonom je sto sam vidio dok ih je zena hranila, klaun uzme dagnju i odnese je anemoni, odusevio sam se ..!

pozdrav (iz jos uvijek kisnog Dama, tu fu***' stalno pada kisa)

Mario
 
Nekada sam brijala na anemone, ali sada vie i ne. Kako one mogu otetiti koralje, nisu mi ba naj, ali i u svom tanku imam 6 anemonica, ali sve male, jadranske! to se tice svjetla, tu sam totalni pocetnik, imam samo neonke, jer su mi se cinile najjednostavnije, posebno zbog toga to stanu u poklopac, a ne griju previe! Ila sam na varijaciju poklopca ba zbog manjeg isparavanja i da mi ivotinjice ne iskoce ili ne ispuu van! Znam da takvo svijetlo nije idealno, ali za pocetak, za nezahtjevnije koralje je zasad u redu! U svakom slucaju ova vaa diskusija mi je bila zanimljiva!