Pantadon Butterfly

Pantadon Buchholzi ili Pantadon Butterfly kako ga mi zovemo u akvaristici je riba iz tropske severne Afrike. Zahteva slabo kiselu i mekanu vodu koja može da ima temperaturu od 23 do 27 ºC. U akvarijumu zahteva da ima slobodnu površinu jer on provodi sve vreme plutajući samo malo iznad površine vode. Poraste do oko 10 cm pa ova slika je malo "akvarističko preuveličavanje".

pantadon.jpg

Ishrana ovih riba je mali problem jer one zahtevaju razne insekte. Ko ima živaca da ih lovi može slobodno da je čuva u svom akvarijumu. Ja je hranim sa insektima i to tako što ga stavim na površinu vode i tada nastaje pravi spektakl za posmatrača, ne za insekte. Riba polako prilazi insektu kao da je vodena struja nosi a onda munjevito napada. Taj napad je uvek uspešan.

Pored toga ova riba treba da se nauči da jede i suvu hranu i kada se nauči uglavnom nema problema u ishrani. Ta suva hrana su gotovi suvi racici koji mogu da se nabave po prodavnicama. Ja ih hranim i sa belim crvima iz drveta (mill worms) koje oni jedu sa uživanjem a i mušica ima svugde. Mušici samo otkinem jedno krilo što je surovo ali tako je to u životu i stavim je na površinu vode.

Što nas akvariste više zanima je njeno ponašanje u akvarijumu. Ta riba je na svoj način predator ali ona nikada neće da juri žrtvu da bi je pojela. Ona strpljivo čeka na površini i ako neka manja riba dodje dovoljno blizu uglavnom završi kao plen baš radi tog munjevitog napada. Kada se to uzme u obzir onda nam deluje da mi možemo da je držimo sa drugim ribama što je principijalno i tačno. Ipak mi treba da vodimo računa i o samom pantadonu. Druge ribe mogu sa lakoćom da oštete njegova "krila" što bi bilo pogubno ili vrlo neprijatno za njega. Iz tog razloga se toplo preporučuje da se drži kao jedina vrsta u akvarijumu stim što se bez problema mogu dodati čistači i cory ribice.

Akvarijum u kome mi držimo ovu ribu mora da ima relativno mirnu površinu pa jaka aeracija vode nije poželjna. Tu još treba da se dada da ova riba može i da "jedri", ne da leti, ali samo u kratkom potezu. To je vrlo važno da znamo da ne bi našli svog ljubimca na podu usled nedostatka poklopca akvarijuma. Iz tog razloga je poželjno da i druge eventualne ribe koje su u akvarijumu ni na koji način ne uznemiravaju pantadon-a jer u strahu reaguje munjevito pa iskakanje iz vode i udarac u poklopac akvarijuma može da bude nezgodan. Uostalom ovo je pravilo za sve ribe a mi akvaristi to dobro znamo.

Eto toliko o ovoj ribi koja me je stvarno osvojila.

Autor teksta: rogus

 
Last edited:
  • Like
Reactions: hesperidean