Paroedura pictus

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Da predstavim novim fotografijama, par novih Gekkonidae-a ,koji dolaze iz Madagaskara

Paroedura pictus ili pozbnati kao Pictus Gecko:)



pictus1.jpg



pictus2.jpg




nesto vise reci o njima kasnije...;)
 
brate ovi gusteri nisu jeli bas dugo....moji iz jajeta kad izadju nisu izgledali tako a imao sma ih preko 25 koamda... pojacaj im cvrcke obavezno i obavezno obavezno obavezno cinija sa kalcijumom odmah jer su jako krki.
vlazno skroviste takodje apsolutno neophodno i nema kompromisa po tom pitanju sa njima .
pozdrav
i srecno sa malima
ps lici na zenkicu ali... videces kasnije
 
Da , gore je najverovatnije muzjak a slika dole je zenka ..

Piktusi su od transporta pristigli malo iscrpljeni ali se brzo oporavljaju . Evo najnovije slike zenkice.



pictus3.jpg
 
Bas su super. I ja sam uzeo trio i skroz su mi zanimljivi. Zarko mi je rekao da je on imao problema da ih proda kada je imao male, kaze da zainteresovanost nije bila velike. Ne znam sto se ljudima ne svidjeju, meni su extra. Stavio bih i ja slike mojih, ali ne znam kako:( . Nisam bas iskusan u tome.
 
...
Da li oni menjaju svoje sare tokom rasta jer mi ovo deluje da su mlade zivotinjice?...
Da , menjaju svoje boje kao vecina reptila u razvoju.

Trenutno sto mogu da zapazim kod ovih jako ljupkih minijaturnih gustera je, velika hitrost i prozdrljivost. Mnogo su brzi i okretni tako da treba izbegavati hvatanje ovih gustera rukama kako nam ne bi iskliznuli iz ruke i pobegli . Ako kojim slucajem ipak izlete iz terarijuma ,potrebno je veoma pazljivo i na veoma spretan nacin uhvatiti ove vragolane i paziti da ne odbace rep u samoodbrani , razlog je isti kao i kod ostaslih gustera , nikada regenerisani rep ne moze biti isti kao prvobitni.

Njihova velicina kada odrastu retko kada prelazi 15 cm sto logicki mozemo zakljuciti da terarijum ne mora biti veliki , dovoljno je nekih 60x40x30 . Temperaturu u terarijumu treba odrzavati u intervalu od 28°C - 32°C slicno kao i za l. gekone. U sustini, uslovi piktusa su dosta slicni kao kod l.gekona, sto mu na primer UVA/B lampa nije ni potrebana jer je to nocni guster .

Ne znam sta bih jos mogao dodati, osim ishrane gde sam vec naveo da je jako prozdrljiv i mnogo vise mu treba hrane nego kod l. gekona , razlog je veca aktivnost i pokretljivost i naravno, vece trosenje energije.:)