Pcelica

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Brachygobius xanthozona Bumblebee Goby ili "Pcelice", "Bumbar-glavoc" ili "Zlatni glavoc" pripada familiji Gobiidae i potice iz Sumatre, Jave i Borneo.


[Broken External Image]:http://s03.imagehost.org/0650/Graphic1.jpg


Ove vrste ribe su veoma prisutne u nasim radnjama ali veoma malo informacija o njihovim osobinama mozemo dobiti u tim radnjama. I ako dobijemo nekakve informacije ,cesto se desava da su pogresne.
Pre nego sto unesemo pcelice u akvarijum moramo znati neke osnovne podatke o nacinu drzanja ovih riba.

Najvaznije je da znamo da su ove ribe iz poluslanih voda, znaci da moramo posoliti vodu i povecati salinitet vode. Postoji mogucnost da se adaptiraju u obicnoj slatkovodnoj sredini ali to nije preporucljivo iz vise razloga.
Jedan od bitnih razloga je osetljivost ovih riba na infekcije i gljivicna oboljenja koze a to se najvise izrazava u slatkovodnoj vodi i dolazi do masovnog uginuca ovih riba.A mi cemo da pored lekova i preparata protiv infekcija i gljivicnog oboljenja, lupati glavu sta moze biti razlog njihovog uginuca. Zato preporucujem drzanje u poluslanoj vodi.

Akvarijum za pcelice pored njene male velicine (3-4.5 cm) potrebno je da bude sto veci. Razlog je taj sto kvalitet i filtracija vode mora biti za "desetku", u malim akvarijumima je to teze ostvariti.
Nagle promene hemizma vode nisu pozeljne jer su pcelice u tim slucajevima sklone stresu i opet oboljenju. Znaci parametre vode moramo konstantno odrzavati kako bi izbegli sve probleme a to je u vecim akvarijumima lakse odrzati. Znaci akcenat moramo dati na dobru filtraciju i kvalitet vode.
Idealna Temperatura vode je 26-28 C ( 22-30 C), pH 6.5 - 7.5 , tvrdoca vode dH 15 i salinitet slatke vode povecati ( jedna kasika soli na 4.5 l vode.)

Veoma vaznu ulogu ima dekor samog akvarijuma. Da bi nam pcelice imale lepu boju (crno-zlatne sare) moramo postaviti adekvatno dekor na dnu akvarijuma.
Potrebno je dno prekriti sitnim sljunkom sa dosta krupnijeg kamenja kojeg cemo tako poslagati, da napravimo par supljina gde ce se pcelice zavlaciti jer to vole. Obavezno postavljamo neko drvo, panj (mangro, mopan,...sl.) gde se one preko dana odmaraju tako sto se prilepe za grane od drveta.
Izmedju kamenja i panjeva posadicemo bilje i postaviti u jednom delu javansku mahovinu (obicno pored panja). Tako bi trebao da izgleda dekor u akvarijumu gde cemo drzati pcelice inace u suprotnom izgledace nam uplasene i blede sa bojama i sarama.

Ishrana pcelica moze isto tako da bude veliki problem. Zasto?
Zato sto pcelice nerado uzimaju suvu hranu a gladovanje ovih riba dovodi do brzog uginuca. Znaci moramo im obezbediti dovoljno zive hrane kako bi izbegli takve posledice.
Od zive hrane mozemo im dati Tubifex, vodene buve, larve komaraca, crvice i po meni najlakse sto im mozemo obezbediti od zive hrane je artemija. Artemiju samo treba malo duze nego obicno ostaviti da se razvije i ponuditi im takvu krupniju artemiju.

Razmnozavanje pcelica ne predstavlja neki veci problem, problem je samo podstaci pcelice za mrest.Zasto?
Podsticanje ove ribe na mrest postizemo tako sto im moramo sniziti salinitet na vrednost obicne slatkovodene vode a to moze da ima posledice ako uradimo naglo. Znaci to cemo uraditi postepeno kako bi izbegli komplikacije sa koznim infekcijama kojima su podlozne ove ribe.

Temperaturu podizemo na 28 C i tako odrzavamo. Zenka ce dva dana pre nego sto se izmresti sebi odrediti mesto gde ce poloziti ikru, obicno je to neka od supljina sto smo im mi napravili na dnu akvarijuma. Lako cemo primetiti da li je zenka spremna za mrest, stomak ce joj biti loptast kao kod guppy zenke. Zenaka u sebi moze da nosi i do 200 jaja!
Nakon polaganja ikre mladi izlaze posle 4 dana i ulogu cuvanja mladji preuzima muzjak. On ce svakoga uljeza oterati sa teritorije gde su mladi. Najvaznije je u tim momentima da im obezbedimo dovoljno zive hrane i nesmemo dozvoliti da u svakom momentu ne budu siti, jer jedino tako ce mladj uspesno napredovati. U tom periodu ako im ne obezbedimo dovoljno kvalitetne hrane ,vrlo brzo mladi mogu da uginu. Zato je preporuka odvojiti maldj od ostalih riba i drzati ih same u drugom akvarijumu. Obratiti paznju na filtraciju vode i odrzavati kvalitet vode. Jedino tako mozemo ih uspesno podici i odgajiti do njihove zrele velicine.

[Broken External Image]:http://s03.imagehost.org/0632/Bridgesbumblebeebabies4.jpg

Moram samo da napomenem jer takvo je moje iskustvo sa tim ribama, da pcelice mozemo drzati i sa drugim vrstama riba ali takve ribe moraju biti brze i prilagodjene za njihovu veoma nezgodnu narav, one su teritorijalne ribe! Znaci moramo voditi racuna i o njihovom broju u zajednickom akvarijumu.
Ipak pored svih tih potrebnih uslova, one su meni veoma lepe i interesantne ribe. :wink:
 
ja bih dodao, sto se hrane tice, da rado uzimaju smrznutu hranu.

Da li je neko uspio da ih navikne na suhu hranu? koju?
 
Svaka cast za trud.Odakle crpis tolike informacije?
Ne mogu nigde da nadjem nista o kardinal tetrama.Dobio sam ih pre sest meseci i mnogo mi se svidjaju.Zeleo bih da znam nesto vise o njima,pa ako neko ima nesto nek napise.
 
Znas kako Chubby, mnogi ljudi kod nas kada jednom dobiju neku pogresnu informaciju, toliko brzo se rasiri ta informacija da covek ne moze ni da poveruje.
Kod nas za Tanichthys albonubes kaze se samo kardinal a za Paracheirodon axelrodi kaze se kraljevska neonka. E sada mnogi ne znaju da se za kraljevsku neonku kaze i kardinal tetra! Tu sada nastaju problemi, tako da oni koji znaju samo za kardinala odmah pomisle na tu vrstu ribe.
Ne kazem da Nebojsa misli tako ali za svaki slucaj sam postavio sliku da pogleda i da potvrdi da li je ta riba ili ne. Iz iskustva znam da to mnogi mesaju a ovo je idalna prilika da se ljudi vizuelno upoznaju i sa jednom i sa drugom vrstom ribe koje se totalno razlikuju.

Nadam se da mi nece Nebojsa zameriti i ako je mislio na pravu ribu Paracheirodon axelrodi
 
Fauna,potpuno si u pravu.Moje ribe su iste kao na slici koju si poslao.Ja sam od prodavca trazio da mi da latinska imena tih riba.Ali kao sto vidite on ne zna ni kako im je "domace" ime.
Zahvaljujem svima,a posebno Fauni.Mnogo ste mi pomogli.