Plecostomus, mrest???

Eddie

Senior Member
3 April 2005
399
2
18
49
Pancevo
Imam nekoliko plekosa, nekoliko njih su bas veliki. Preko 30cm.
Kod jednog od njih sam primetio nesto malo cudno.
Prvo sam primetio da se naglo uvecao u predelu trbuha, prvo sam mislio da je bloatovan ili da su stomacni paraziti i neka bolest.
Ali poslednjih dana primetio sam nesto sto me tera da mislim da je u pitanju zenka puna ikre, naime pojavila se papila ili bar nesto sto jako lici na to, nekakva legalica za ikru. Vidi se lepo na slikama jer je i ona velika kao i pleko, dugacka je skoro 1cm i debela 2-3mm.
Posto svi kazu da se mrest ne odvija u akvarijumima i niko ne zna nista po netu o njihovom mrestu ne znam sta mi je ciniti. Pridruzio sam za pocetak u tom akvarijumu jos jednog plekoa koji je jos duzi od ove zenke pa cemo videti.
evo slika, iako su malo losije a i to mi je mresni aq pa je malo muzgavo staklo.
 
Ne znam da li je dobro sto si je postavio u akvarijumu koji nema podloge . :?

Tesko ces dobiti od nekoga pravi savet jer je poznato da niko do sada nije objavio takvu vest, da je uspeo da razmnozi plekostomuse u akvarijumu. Kao sto sam ti vec dao predlog , moras kontaktirati akvariste van nasih granica moja preporuka, ruse ili ukrajince :wink:
 
Sumnjam i ja da se mreste u akvarijumu bez podloge. Citao sam nesto da se u prirodi mreste tako sto kopaju rupe u plicaku u mulju i tu muzjak cuva ikru. Inace, mreste se i tako sto se zavlace u pecine ili ispod veceg panja podvuku. Ko ce ga znati, to su podaci sa raznih strana, koji se odnose na mrest u prirodi ili bazenima.
 
Ima li sta novo? Kakva je sad situacija i jel doslo do nekih novih promena?


Mozda bi mogao da im postavis neka sklonista....mada dosta su veliki....


:roll:
 
Pa nista se ne desava.
Napravio sam sklonista i pecine i zajedno su se zavukli pod kamenje i cute unutra.:)
Ne rade nista, ona je i dalje naduvena. Mozda je jedino od cudno od novog ponasanja to sto se ponekad pojure, ne grubo kao da se biju nego se ili zalepe stomak o stomak ili gurkaju bokovima ali uglavnom su zajedno dosta. Sta znam i ne ocekujem nesto obzirom na pricu o njihovom mrestu u aq. Uskoro ce da lete odatle seksali se ili ne posto imam drugih mrestova.
 
Jok, vratio sam ih da higijenisu akvarijum oskarima. "njoj" je prosla ona naduvenost trbuha a papila se vise ne vidi. Dal je bila ikra u pitanju , dal su nesto radili ne znam. Nisam primetio da su nesto radili neobicno, sem malo gurkanja i jahanja, muzjak je uglavnom vreme provodio u jednoj pecini ogromnoj.