Pocinje

0 fosfata 0 algi > Ako fosfat reaktor pojede fosvat onda nesta ne ostaje algama da pojedu i tako nestanu. A toedje fosfat je veliki neprijatlj korala i ubija ih ili im usporava razvoj.
 
Hmm ne razumes,izvor fosfata je u akvarijumu i alge su na izvoru a fosfat reaktor u tom procesu poslednji dolazi do fosfata koje treba odstraniti,i plastican primer ako za stolom sedi troje dece i imaju serpu pasulja koja ide od prvog do poslednje realno je da ako su prvo dvoje mnogo gladni da ce treci ostati bez icega bez obzira sto treci tamani pasulj a kuca ipak ima da smrdi na prdez valjam_se.Zezam se malo ali mislim da je to ipak moguce.
 
Uzeo sam i LPS koral Galaxea koji koliko sam procitao przi sve sto dodirne pa sam ga malo udaljio od ostalih korala...ali prelep je tako da ce do daljnjeg biti u mom akvarijumu.
I da ne zaboravim ove nedelje uzimam sa carine rasvetu koju sam porucio iz Italije T5 8x39w pa cu vam opisati iskustvo sa celom akcijom (blagi horor) pa da ostali znaju u sta se upustaju:confused:
 

Attachments

  • galaxea.jpg
    galaxea.jpg
    203.6 KB · Pregleda: 15
  • galaxea1.jpg
    galaxea1.jpg
    208.5 KB · Pregleda: 17
Ja sada ostavljam otvoren poziv za sve koji bi da uvezu sitne tehničke stvari u Srbiju da mi se obrate za savet i pomoć.
 
Samo mala napomena od nasih sve sto sam ocekivao to sam i dobio (dranje za carinu i porez,magacin i slicne fore..),prica je vezana za Italijane koji brate mili ne da ne mogu da ispostuju dogovor nego....ali nema veze realno sam zavrsio pricu porucivanje preko neta (citaj imam sve od opreme sto mi treba) a ubuduce samo licno uzimam i nosim:p
 
Sta ti znaci "sitne tehnicke stvari"? Evo ja se prvi obracam posto jesam zainteresovan, ali ne znam sta/koliko mozes da pomognes?

"Sitne tehničke stvari" znači bilo šta od opreme za akvaristiku, isključujem žive organizme.

Može se računati na savete tipa onih koje sam tebi dao kad si uvozio akvarijum. Ono što se mora platiti su takse i carine. Mogu da ponudim još samo špeditersku uslugu po nižim cenama od ostalih.
 
Evo i nove rasvete (zavrsio se i ovaj kosmar zvani internet kupovina:confused::mad::eek:),sta da vam kazem...nadjem jako jako jako jeftino rasvetu 8*39w uz koju idu i neonke od 10K,ali ko ne plati na mostu plati na cupriji prvo su me Italijani odrali za transport preko neke svapske kurirske sluzbe i sve to je trajalo oko mesec dana (transport),kad je stiglo ovde zovu me neki iz sapca ili kragujevca vise ne znam ni sam da mi kazu da je sve stiglo samo da se ocarini i pita me ovde u beogradu ili u subotici?odmah mi bilo sumnjivo ja kazem kakva bre subotica kad sam iz beograda u ostalom carini gde hoces samo donesite bre vise!
Medjutim posle par dana zove neki momak iz neke spedicije u luci bgd i kaze evo tu je carini se i sve to kosta (namerno necu da pisem cifre ali ljudi verujte da mi ispalo skuplje nego rasveta?!)i kaze dodji da platis i nosi,e sad mislim se platis ko debil transport od vrata do vrata kad ono ispadne nije bas do tvojih vrata vec samo nekoliko kilometara a moglo je i stotina kilometara da sam rekao moze subotica,pa te onda doceka nas jataganac noz u grlo...Eto nauk za druge a ja sam zavrsio sa internet kupovinom,od sad sedam u auto i idem sam pa makar i do pekinga hahahah opet ce mi ispasti jeftinije.Sad neko ce se pitati zasto sam onda sve to platio itd...zato sto radim ko konj kao i svi mi uostalom i nemam vremena za cimanje i eto uvek lakse da platim nego da klatim.
Da se vratim rasveti,stvarno deluje odlicno i zadovoljan sam bar tim aspektom :),ima cetiri prekidaca koji kontrolisu po dve neonke i napon na dva kabla,stigla je i sa celicnim sajlama pa ne moram i to da dokupljujem,probacu da za vikend izbusim rupe i okacim je pa da vidimo kako sijavaljam_se .Eto toliko...
Pozzz
 

Attachments

  • rasveta.jpg
    rasveta.jpg
    121 KB · Pregleda: 11
  • rasveta1.jpg
    rasveta1.jpg
    114.2 KB · Pregleda: 11
Sjajno izgleda a za internet kupovinu samo sto moze da stane u kovertu i nista vise od toga. Za sve drugo avion (low cost) ili ako bas mora kola i preko... Cimanje jeste, ali u takvoj drzavi zivimo.
 
To za kovertu si u pravu,secam se kad sam porucivao Iwasaki MH iz UK-a,brate mili stiglo Royal mail-om za 5 dana dinara nisam platio preko...ma svaka skola se placa
 
:mad: Cimao sam se da skinem stare reflektore samo tako ali cim sam okacio novu rasvetu sve se prebolelo valjam_se
 

Attachments

  • rasvetanova.jpg
    rasvetanova.jpg
    112 KB · Pregleda: 9
trenutno 4 * 39w AQUA MEDIC 10.000 K i 4*39w Reef blue (AQUA MEDIC)...videcemo mozda ga malo vise ubacim na plavo...
 

Attachments

  • rasveta nova 1.jpg
    rasveta nova 1.jpg
    134.4 KB · Pregleda: 11
  • display.jpg
    display.jpg
    216 KB · Pregleda: 13
  • display2.jpg
    display2.jpg
    206.6 KB · Pregleda: 13
I pitanje za iskusnije (rogus ti pogotovo :))...uzeo sam chelmon rostratus-a i eto nasao sam se u cudu:confused:tuce ga stalno Zebrasoma scopas i ubedjen sam da nece da izadje na dobro...neki predlog?Evo ga mucenik samo ljulja u cosku jer cim mrdne krecu batine
 

Attachments

  • nosonja.jpg
    nosonja.jpg
    156 KB · Pregleda: 13
Drustvo novi momenti u akvarijumu,od ponedeljka (znaci tri dana)pocela da mi se muti voda...sad je onako mutno belicasta?!Jedino sto sam promenio to je rasveta inace ritual zamene vode i ciscenja filter media (vate) standardno isto kao od pocetka tako da nisam pametan sta je dovelo do ovoga,pomoc?