Podloga pozelenela! POMOC

cakivr

Member
4 Novembar 2011
35
1
8
33
Akvarijum
www.beke.co.nz
Imam aq od oko 30-ak l,u njemu par ribica i bilje....sve je u njemu bilo ok,i pre par dana je pocela malo po mlo da mi zeleni podloga...Sad je 70% podloge zeleno!!! Sta da radim ? pomoc ??? Hvala...
 
Uz ovo što je kolega gore rekao, moguća je i slaba cirkulacija kao i neredovno održavanje uz sifoniranje podloge.

Fotografija bi, uz osnovne informativne podatke o vrsti filtracije, količini svetla i periodu osvetljenja, ritmu zamene dela vode, bila od bitne pomoći za dobijanje kvalitetnog odgovora.
 
pretpostavljam da se radi o cijanobakteriji jer je za nju dovoljno samo par dana da se rasiri po dnu ukoliko su uslovi za nju ok.formira tanak film sloj po podlozi i lepi se lako na biljke ili dekoraciju u aq? ima par stvari koje pogoduju njenom rastu:visak hranljivih elemenata u vodi(ili podlozi, ako stavljas nesto za prihranu biljaka), visak svetla ili losa cirkulacija.ovo poslednje je retko. najcesce su u pitanju prve dve stvari. skoro sam imao problem upravo sa cijano bakterijom-moj slucaj svetlo(osram biolux 965)posle par detaljnih usisavanja dna itd resio sam problem promenom rasvete. evo ti link ukoliko je ovo tvoj problem
http://www.aquascapingworld.com/algaepedia/full_view_algae.php?item_id=82&algae=Cyanobacteria
 
Ukoliko je zaista Cyanobacteria ona se trajno otklanja tretmanom antibiotika (Erythromycin).

Nisam imao ličnih iskustava sa ovakvim tretmanima, pa ti mogu preporučiti da iskoristiš Google da bi pronašao način doziranja na osnovu iskustava drugih.

Nekih informacija ima i na linku koji je gore ostavio misko_vucetic.
 
Treba da detaljno usisas podlogu i mehanicki je smanjis koliko god mozes. Prvi dan dodaj 125 mg eritromicina (antibiotik za ljudsku upotrebu) Sutradan promeni 30% vode i dodaj jos 125mg. Sacekaj pet dana promeni 30% vode i dodaj 125 mg Eritr.. Posle tri dana zamena 50% vode i trebalo bi da je nestane. Ove doze ne bi trebalo da budu stetne za ribice ali moras da znas da bez obzira na nase dobronamerne savete rizik pruzimas sam. Sa ovim koncetracijama antibiotika pa i nesto vecim sam lecio ribe i nije bilo problema.
Moras da znas da je daleko teze odrzavati akvarijum od 30 litara nego akvarijum od 200 litara. U tom malom bioloska ravnoteza je krhka i ako ga malo zapustis, prenaselis ribicama ili ih previse hranis pojavljuju su ovi i slicni problemi.
 
  • Like
Reactions: CTale
a bez toig preparata jer moze nesto prirodnim putem ? ne bih ubacivao to u aq(te hemikalije)_

To nije preparat, već lek, antibiotik.

Na ovom gore pomenutom i postavljenom linku (ne znam što ne pročitaš tekst sa tog linka) stoje uputstva za otklanjanje cijanobakterije i drugim načinima:

1. Ručno uklanjanje - sifonoranje, brisanje većih zahvaćenih površina.
2. Smanjivanje foto perioda ili potpuno zamračivanje akvarijuma na par dana kako bi se prekinuo dalji razvoj i rast. Ponekad i izvori svetlosti koji već dugo rade emituju svetlost koja više ne zadovoljava uslove.
3. Smanjiti unos hranjivih materija u akvarijum i količinu hrane koja se daje ribama. Treba obezbediti pravilnu cirkulaciju vode, ili je pojačati dodavanjem još jedne pumpe ili na neki drugi način (boljom postavkom opreme, cevi, creva)
 
Kao prvo nemoj da vices(iskljuci CAPS LOCK dok pises). :)
Pa ne mozes da otklonis to u jednom danu.Znaci sada sam siguran 90% da je cijano bakterija. Uzmes svaki drugi dan i usisavas podlogu-lepo je sifoniras i mehanicki sto vise otklonis ove napasti.Ja sam to radio pincetom,polako uhvatis negde gde se zakacila i povuces vrlo lagano tako da ne pocepas taj sloj i tako je vadis van akvarijuma(cijano bakteriju) Onda kada tako pokupis onaj malo deblji sloj cb uzmes i sifoniras podlogu, a ostatke koji cb koji lete po akvarijumu potrudis se da uhvatis i izbacis.Ono sto ne izbacis, sacekas par sati pa polako rucno(prstima skines sa biljaka dekoracije ili cega god)Fotoperiod smanjis za jedno 2-3 sata, pa ako i dalje nema poboljsanja smanjis za jos 1 ili 2 sata. Ovaj fotoperiod ne treba da bude vecno vec samo dok ne istrebis cb. E da , ako si skoro stavljao neke tablete u podlogu ili glinene kugle , to isto moze da dovede do pojave ove bakterije.Preterao si sa unosenjem mikro ili makro elemenata -ima ih vise nego sto biljke mogu da iskoriste pa to sve koristi cijano bakterije i vrlo lepo napreduje. Ako si menjao rasvetu-ta ocigledno nije dobra za akvarijum, pa se potrudi da nadjes bolju.
Eto, ovo sto sam napisao je iz licnog iskustva uz informacije za neta. To ti je jedini nacin da se resis cb.Ukoliko ti se stalno iznova pojavljuje onda je nesto u tvo akvarijumu mnogo van bioloske ravnoteze-moras sam pronaci uzrok.
Zopex ti je lepo rekao da ovo sve mozes da resis i antibiotikom,koji ce ubiti ovu bakteriju.Ja to nisam koristio pa ne znam.Ako ces to koristiti dobro procitaj sve u vezi toga i raspitaj se. To je verovatno brze resenje od ovoga sto sam ti ja opisao , ali ja sam izbegao to iz vise razloga-najvise jer non stop imam male ancistruse kojima bi to verovatno prilicno naskodilo.
Da se zauvek resis ove cijano bakterije mozes samo ukoliko napravis dobru biolosku ravnotezu u tvom akvarijumu.Problem mozes da resis trenutno nekim od ovih tretmana ali jedino ravnoteza u tvom akvarijumu ce dovesti do iskorenjavanja cijano bakterije.
Javi sta je bilo i daj neku sliku :) Puno uspeha u resavanju problema!
 
E pa ljudi , obijasnio ja coveku, gore, sta da radi sa ovom cijano bakterijom ali mene ubi u pojam. Pa ako bi neko imao neka iskustva da mi prenese za upotrebu antibiotika protiv ove bakterije ili neki drugi preparat u suzbijanju iste. Nisam nasao kako ide doziranje ovih antibiotika, da li se gasi filter,koliko vode se menja posle ,... pa bi mi svaka pomoc dosla-iz sopstvenog iskustva je uvek najbolje ali ako neko ima neki sajt da preporuci ili tako nesto.
 
Imao sam u jednom od akvarijuma doticnu algu ( cijanobakteriju ). Pojava ove alge u akvarijumu je rezultat mog zezanja tj nagle promene parametara vode. Za razliku od kolege Zopex2008, ja sam to ovako odradio.
Zamenio 30 % vode ( 60 lit. aq ), ocistio mehanicki filter, ugasio osvetljenje ( nisam zatamljivao akvarijum ), u casi pomocu kasikice sam razdrobio tabletu Eritromicina od 250 mg i sipao nasumice po akvarijumu. Treci dan od sipanja Eritromicina zamenio sam cetvrtinu vode, upalio osvetljenje i tada se naziralo da alga polako nestaje. Osmog dana od sipanja Eritromicina zamenjena je trecina vode i ociscena je mehanicka filtracija ( nisam menjao vatu vec sam je ispirao ). Od alge ni a u akvarijumu. Dalje je nastavljeno redovna zamena vode i odrzavanje akvarijuma.
Ono sto po meni ( a pretpostavljam i po drugima ) jeste bitno a vezano za sve alge jeste da treba potraziti uzrok tih algi a ne lecenje. Ako uzrok ne resimo alge ce se svremena na vreme pojavljivati i preplaviti akvarijum, tako da nam "lecenje" samo odlaze neizbezno. Takodje nije na odment i imati neku algicu u akvarijumu i tu algicu drzati pod kontrolom.