Pozdrav svima!

DeMar

Member
4 Septembar 2006
36
0
6
Rijeka
www.mojakvarij.org
Evo da se i ja upoznam sa vama i da malo kazem nesta o mom akvariju.
Ovo mi je prvi akvarij. Imam 60l akvarij sa dosta riba. Pokusavam nekako sastaviti sto miroljubivije ribe, ali da su lijepe(priznajem da sam se sa par njih zeznuo).
Trenutno u akvariju imam nekoliko razlicitih vrsta molly,jednu(prezivjelu) guppu,2 zenke betta borca i naravno muzjaka, 2 trihogastera, jedno 5 razlicitih cistaca, ramireza, nekog (neidentificiranog :?: ) patuljastog ciklida, 3 rajske ribe, 3 ciklida(neidentificirana-"tigraste" :?: ), 3 moje zlatne ribe(poklon-zao mi ih je dati nekom :lol: ),crnu udovicu,3 (neke crvene male ribe :?: ), 2 plava barbus, 2 tigrasta barbusa, crni duh.
Mozda sam jos koju ribu zaboravio....Ne znam sad :?: !
Znam da ce neki od vas reci da je to previse riba za takav akvarij.
Sta se moze kad sam ih nakupovao ko budala :D .
 
Pozdrav DeMar
Dobro nam dosao na forum.

Ne bi bas koristio rec budala, jer potpuno razumem zelju da se ima sto vise vrsta riba. U neku ruku, svi mi akvaristi smo pomalo cudni onima koji nemaju akavrijume. Jos nam samo to fali da se izmedju sebe nazivamo pogrdnim imenima :lol:
Ono sto mene vise brine od guzve u tvom akvarijumu je kombinacija vrsta riba, koja moze biti pogubna za neke tvoje ljubimce.
ciklidi,borci,trihogasteri i tetre, japanke... zapravo od svega imas po nesto. Vrlo brzo ces videti da su te kombinacije nemoguce i da nekim tvojim ribama fale peraja,da se biju, da su neki preplaseni i ne izlaze mnogo iz zaklona...
Probaj da uskladis malo to, i bolje je da poklonis ribe nekom nego d aih gledas kako propadaju. Vidi zapravo, sta ti se od ovih riba najvise svidja i ostavi njih, uz konsultaciju sa nama ili vec nekim ko se razume bolje.

Moj predlog bi bila kombinacija zivorotki,tetri i patuljastih ciklida, ostalo je visak.
 
Hvala ti na odgovoru.
Sve to sto sam ja nabrojio je za sada kod mene uredu. Nema borbi, nema nicega.
Samo ponekad mi zna borac napadati ostale ribe, ali i on onda dobije po nosu pa se skriva dan-dva iza filtera. Osim toga me samo strah da kad mi ovi nepoznati(tigrasti) ciklidi narasti(cca 4cm sada), da nebi doslo do opceg rata u akvariumu.
Nista drugo nisam primjetio.
Meni se ne svidjaju male ribice kao neonke i guppy.
Ja volim nesta kao borac ili rajska riba. Imas li slucajno koji prijedlog za kakvu slicnu ribu???
 
Evo i ja da ti pozelim dobrodoslicu DeMar. Veliku :D :D

Pa sta da ti napisem...akvarijum te litraze zahteva istancaniji i oprezniji izbor ribica. Naravno, sve u skladu sa tvojim afinitetima i zeljama. Na svakom pocetku, pa i ja sam tako, zelimo sto vise, sto razlicitije, sto sarenije.... I nazalost, obocno pogresimo. Vremenom dolaze do izrazaja razni problemi vezani za broj i izbor ribica. Ponekad, i kad ih ne primecujemo problemi postoje.

Bete i trihogasteri ne bi trebali biti zajedno jer se ne podnose, u tvoju kombinaciju mi se jos manje uklapaju zlatne ribice koje kao spore i trome mogu stradati od "neidentifikovanih" ciklida.

Ako volis bete opredeli se za njih. Jedan muzjak (nikako vise od jednog) i nekoliko zenki moze dobro izgledati u tvom akvarijumu. Uz to neka miroljubiva, manja ribica da razbije monotoniju i staticnost beta (mada kada se mreste niti su staticni niti monotoni :roll: ). Njihovo drzanje podrazumeva i dosta bilja ili neku drugu vrstu zaklona zarad zenki prema kojima muzjak zna biti veoma neprijatan i grub.

Naravno, neophodne su i ribe dna-ancistrusi i cory ribe. Ne zbog njima nepravedno dodeljene funkcije "cistaca" vez zbog lepote i njihove specificnosti.

Razmisli sta u stavri zelis. Ipak je najlepse uzivanje u posmatranju mirnog akvarijuma, a ne nerviranje oko toga ko koga tuce ili ko je izgrickao peraja....

Napisi nesto o tehnickoj opremljenosti akvarijuma, filtraciji, svetlu, podlozi , biljkama ako ih ima....


Jos jednom, dobro nam dosao :D
 
Dobrodoao DeMar!
hehe ima pravi ?uspajz u akvariju...a ne?u ti soliti pamet, radije bih posolila tvoj akvarij i napravila morski :lol:

uivaj u surfanju na ovom forumu, te nam postaj slikice pa da vidimo kako izgleda akvarij
 
Evo, sa malo zakasnjenja zelim ti dobroslicu i sa moje strane ... :)

Akvarijum koji imas jeste koktel vise razlicitih vrsta riba i ako nesto ne preduzmes, kako ribe odrastaju sigurno ce se vremenom same od sebe selektovati . Cesto se desava da pojedine vrste kada dostignu adult velicinu, promene svoje ponasanje tako sto ugrozavaju ostale ribe u akvarijumu, za razliku od dotadasnjeg idilicnog ponasanja . Zato ne bi bilo lose postupiti po nekim akvaristickim pravilima i uspostaviti kompatibilnost riba u akvarijumu. :wink: