Pozdrav svima

regar

New Member
31 Juli 2010
2
0
1
Evo i ja sam nasao ovaj sajt pa da predstavim moj akvarijum. Imam akvarijum od 160 litara, u njemu se trenutno nalazi pet malavi ciklida koje cu da poklonim i da se vratim starim dobrim komercijalnim ribicama.

Akvarijum imam desetak godina i prosao je mnoge faze. Dugo vremena bio je pravi ukras nase sobe, dok ga za vreme utakmice nije pogodila krigla i napravila poplavu u sobi. Krivac je moj brat, a ja se mesecima nisam oporavio od soka, jer sam izgubio nesto prelepo.

Akvarijum je obnovljen, ali sam se smorio standardnim primiercima ribica pa sam pokusao sa malavi ciklidima. Bilo je sjajno u pocetku, ali problem je sto 160 litara kod ciklida i nije neka prevelika zapremina. Na vrhuncu akvarijum je imao 30 ciklida, podeljenih u cetiri vrste koje su bile manje agresivne, ali nissam uspeo nikada toliko da se navucem na njih. Prvi razlog je sto je za ciklide okoline pretezno sastavljena od kamenja, a ja sam ranije imao pravi tropski akvarijum s adosta biljaka. Drugi razlog je sto su i ti miroljubivi ciklidi na ovoj zapremini poludeli i klali se medjusobno do iznemoglosti. Ribice su bile gadno povredjivane, pogotovo zenke koje su trebale da se omreste, a ja nisam imao uslova za jos jedan akvarijum da uspesno zavrsavam mrestove. I pored toga imao sam uspeha i cak pet ribica je ostalo iz dva mresta. Ipak mortalitet u akvarijummu je bio prevelik, i to ne zbog bolesti ili slicnih stvari, pretezno zbog teskih ozleda u medjusobnim sukobima. Na kraju ostao sam sa pet komada, i bio sam na raskrsnici, da li da nastavim sa ciklidima, da li da rasformiram akvarijum (priznajem da osim hranjenja i promene vode vec duze vreme nisam nesto ulozio u njega), ili da se vratim prvoj ljubavi, noramlnim slatkovodnim ribicama.

Odlucio sam se za ovo trece. U vreme kada sam imao takav akvarijum nisam imao komp ni net, nije ni bilo specijalizovanih foruma, nisam imao puno ljudi da pitam za savet. Oni koje sam pitao pokusavali su da mi preko saveta uvaljaju svakakve ribicem, tek sam posle citao da mnoge vrste za koje su mi pricali ne idu jedne sa drugima.

Ponos akvarijuma uvek su mi bili skalari, koje sam kupovao kao veoma male, a narastali su do velicine dlana ruke, nekad i veci. Sa njima je bilo problema kada narastu, jer vise nisu mogle manje ribice da se ubacuju, jednostavno ih odma jure da ih poojedu, i u najboljem slucaju ih ozlede. Ipak, zajedno sa biljkama i ostalim ribicama, akvarijum je stvarno bio moj ponos. Dakle moj buduci akvariju ce ponovo biti baziran na skalarima.

Nadam se da cu ovde od vas dobiti iskrene i korisne savete, i da ce mi akvarijum napredovati, bar kao ranije. Za sada nemam slika, jer nisam ni krenuo u sredjivanje akvarijuma. Ovih dana prvo poklanjam poslednjih pet ciklida, onda krece veliko ciscenje, sadnja biljaka i stvaranje pravog ambijenta. Ipak ako neko ima bilo kakaav savet ili sugestiju voleo bi da cujem. NIsam pocetnik,ali nisam ni neki znalac.

I izvinjavam se zbog ovako obimnog uvoda, nadam se da Vas nisam previse smorio. Pozdrav svima.
 
Pozdravi i sa moje strane :)

Ovo je klasicna prica koju na kraju ispricaju ciklidasi, doduse ne svi jer uvek ima totalnih zaljubljenika u ciklide. Sve nam se dopada, sve bi hteli da imamo a prostora niodkuda. Ja licno imam par ciklida i to bas par, dva calvus-a. razlog tome je bas ta harmonija koja je itekako potrebna. Ako bi dodao jos nesto eto belaja :) Naravno da akvarijum nije tako privlacan kao recinmo neki akvarijum sa biljkama itd.

Mislim da ti je dobar izbor, biljke i neke miroljubive ribe. Takav akvarijum moze da izgleda fantasticno sto je i ujedno tvoj cilj jer ti zelis da sednes i da uzivas u njemu. Mali broj riba, ti imas samo 160 l, je mozda i neki preduslov. Mozda cak jedna ili dve vrste. Nista nije lose ako imas jato neonki ili harlekine i posmatras ih u grupi. Cim tu dodas nesto sto remeti sklad imaces vise problema a same ribe menjaju svoje ponasanje. Kombinacija ima na hiljade a sve se na kraju svodi na tvoju odluku.

Inace nisi nas smorio sa svojim "dugim" uvodom jer ovde i treba da se pise a ne frazira pogotovo sa tim iskustvom koje ti pokusavas da umanjis :)

Eto tako a nebi bilo lose otvoris jednu temu i da krenes od ovog akvarijuma sto sada imas sa par slika a zatim da polako pokazes kako si sve to transformisao u nesto drugo. Takve teme su vredne i pomazu drugim "akvaristickim mucenicima" koji se cesto nalaze u situaciji u kojoj si ti sada.
 
Hvala svima na dobrodoslici. Sa ciklidima je odprilike kako je Boban i rekao, lepi su i zanimljivi, ali treba prostora i jos nekih uslova. Iako su se pokazale kao prilicno zilave ribice, pogotovo sto sam imao kakvo takvo potomstvou zajednickom akvarijumu, ponavljam, mortalitet usled njihovoih sukobe je uveliko nadmasivao natalitet. Od jutros sam odvojio poslednjih pet komada, koji odlaze kod jednog poznanika u akvarijum, i zelim mu svu srecu, sto se mene tice to je zavrsena stranica, bar za sada.

Minimum naredne dve nedelje, posle detaljnog ciscenja akvarijuma, bavicu se sadnjom biljaka, da stvorim ambijent kakav zelim. Tu ce mi biti potrebni saveti, pogotovo oko izbora nizih biljaka. Jos nisam detaljno pregledao ceo ovaj sajt, ali vidim da ima mnogo zanimljivih slika akvarijuma sa izborima biljaka i ribica. Uglavnom da ne duzim ovde, tek sam na novom pocetku, trudicu se da slikam svaki korak mog buduceg akvarijuma.

Kad sam pre desetak godina tek dobio ovaj akvarijum imao sam da kazem problema, iako sam bio totalni pocetnik, znao sam da od akvarijuma ne treba da se pravi papazjanija, da se ne treba pretrpavati, da nisu sve vrste riba kompatibilne. ALi svim mojim drugovima i rodbini je bio zanimljiv akvarijum da su mi svake nedelje donosili ribice na poklon. I pored svih mojih saveta da ne cine, nedeljno sam imao minimum 4 nove ribice. Najgore je bilo za rodjendan kada sam dobio ukupno 20 komada. To nije normalno. |Tada sam napravio i manji akvarijum, a na svu srecu i moj drug je nabavio neki akvarijum tako da sam mogao da ga olaksam.

Zanimljivo je da kada sam tek oformio akvarijum i napunio ga ribicama, prvu zrtvu sam imao tek posle devet meseci. Nisam mogao da verujem da nijedna pre toga nije crkla. U akvarijumu su se pojavljivali i paraziti, (tako su mi objasnili zbog ladne vode), ali sam uspesno lecio ribice. Pravi pomor u akvarijumu nastajao je kada sam bio odsutan na po mesec dana. Majka i brat nisu se brinuli o akvarijumu a kada sam se vracao broj ribica je bio desetkovan. Mislim da sam prelezao te neke decje bolesti zajedno sa akvarijiumom i da neke apsolutno pocetnicke greske necu praviti, ali i dalje su saveti dobrodosli.

Eto to su neke dodatne informacije o akvarijumu i nekim mojim zeljama. Za sada ako moze savet admina ili nekog starijeg clana foruma, gde je najbolje da nastavim temu o akvarijumu. Iako sam pocetnik ne bi da gusim temama ako negde postoje.Da li je bolje ovde da pitam za savete, ili da otvorim novu temu, ili da posebno na postojecim topicima trazim savete u zavisnosti sta me zanima. Ne znam kakva je praksa, pa da se prilagodim ovom forumu.

Jos jednom hvala svima na dobrodoslici