Problem sa algama.

dojic60

Member
15 April 2011
85
2
8
Harrisburg Pa USA
U zadnja dva mjeseca vodim bitku sa algama i to cini mi se svim mogucim. Prvo su mi se pojavile smedje i zelene film diatom alge na staklu i na kamenu. Poslije toga buble alge a poslije toga i u sadasnje vrijeme zelene hair alge kao i Ciano bakterija. Jednostavno neznam sta bih vise i pokusao. U pocetku problema sam otkrio da imam los balans izmedju Ca Alcalin. and Magnezijuma. Magnezium mi je bio vrlo nizak i tako sam svakodnevno dozirao Alcalinitie ali bez uspjeha. Napokon sam podigao Mg na 1600 i sada su mi sve te tri jedinke postale stabilne. No3 mi je nula ali su mi Phosphati prilicno visoki. U akvarjumu ima 4 cirkulacione pumpe svaka po 1600 galona po satu kao i dvije povratne pumpe u refugiumu. Takodje od filtracije imam dupli protein skimmer kao i phosphate reactor sa bio paletama. Sve sam probao da svedem phosphate na minimum ali bez uspjeha. Svi SPS korali su mi prekriveni algama i nevjerujem da ce se ikad povratiti.
Dosta sam citao i trazio nacina da rijesim svoj problem ali sve bez uspjeha.
Molim za pomoc ako je iko imao ista iskustva kao i ja.
 
Imam slican problem, mada u mnogo manjoj meri. Meni su se pojavili dinoflagelati koji su mi ubili dva Hystrixa (Birdsnest), a kada sam se resio njih stigle su GHA. Elementi su mi u balansu, ali pretpostavljam da su problem i kod mene fosfati i to samo na nekom kamenju.

Pretpostavljam da su kod tebe fosfati usli u zivi kamen i da sada polako odatle izlaze. Zato ti ni fosfat reaktor ne daje pravi rezultat, jer koliko god on moze da izvadi fosfata iz vode, jos vise ih izlazi iz kamena.

Nekog pravog resenja i nema ako je sve tako kako sam naveo (sto naravno ne mora da bude tacno). Jedino da cekas da se iscrpe fosfati, hranis sto manje u medjuvremenu da ih ne bi dodavao ili da zamenis deo po deo kamena.

Ja sam se takodje protiv ovog mog problema borio dodavanjem bakterija (Fauna Marin Ultra Bio) i to je znatno pomoglo, poboljsavas fiiltraciju samog zivog kamena, smanjujes nitrate i druge stetne elemente, pa bar sa te strane ima mnogo manje "djubreta" u akvarijumu.

Evo kako kod mene izgleda "travnata podloga" i srecno u borbi, javi kako ide.
 

Attachments

  • acan-20130130-01.jpg
    acan-20130130-01.jpg
    143.9 KB · Pregleda: 14
Alga ce uvek biti samo je pitanje koliko. Meni deluje da si se ti vezao samo za par stvari a ne sveobuhvatno. Ja imam negde na ovom forumu slike algi koje su se zapatile na izlazu pumpe. Ludacki protok vode a alge su tu tasle ludacki. Kada sam sve to premestio u mirne vode one su jednostavno nestale. Eto protok vode u kombinaciji sa ostalim bio je idealan uslov za dobar rast.

Da li u akvarijumu imas ribe koje jedu alge, one bi ti pomogle u velikoj meri. Menjaj protok vode, podesavaj svetlo, smanji temperaturu vode, proveri kvalitet stvari koje stavljas u akvarijum. Uzrok moze da bude bilo sta od navedenog. Dakle nemoj da se vezes samo za fosfate ili nitrate.

Nabavi ribe ako nemas, neka jedu travu :)
Menjaj vodu ucestalije
Cetkicu za zube u ruke i ocetkaj sve sto mozes, onako za pocetak.
Menjaj rezim svetla

Uglavnom kada ovo sve prodje onda se sve zavrsi samo sa braon algama na staklu a desava se svima bez izuzetka i to nije kraj sveta.
 
Hvala na odgovorima na moju temu. Sto se tice riba u akvariumo od 135 Gl imam nekoliko riba da jedu biljke a to su :Hippo Tang, Zuti Tang, Sailfin Tang kao i Lawn Mower Blenny i sve su ribe prilicno velike. Sto se tice protoka vode imam 4 pumpe JBJ i spojene su na Apex Neptune kontroler i simulisu valove kao i dvije povratne pumpe iz refugiuma do aquariuma. Nista mi ne izgleda da se previse krece u akvarijumu. Sto se tice svjetala imam LED Cree lampe i one su pre programirane za svako godisnje doba kao i mjeseceve mjene. Temperatura vode mi je takodje konrolisana sa Apex kontrolerom i trenuno je 77F.Sto se tice promjene vode u zadnje dvije godine jednom u sedmici mjenjam 30 Galona vode (Ro-Di mjesana sa soli). Sutra cu akvarijum da stavim pod podpuni mrak i to cu odrzavati za 3 dana.Vecina algi bi trebala da nestane na taj nacin. Jos jednom hvala na savjetima i pono cu vam javiti sta se desava i koliko imam uspjeha u rjesavnju te napasti.
 
Vec godinu dana se mucim sa razlicitim algama, uglavnom su to cijanobakterije a od nedavno imam i ove koncasto-smedje alge na kamenu. Ocistim ih cetkicom idalje se vrate. Da li bi ste mi mogli pomoci vezano za njihovu identifikaciju i kako ih se rijesiti?
Osim algi, mucim se i sa visokim nitratima. Konstantno su visoki, i subjektivno mi se cininda se pri svakoj izmjeni vode stanje pogorsa. Fosfati su mi relativno niski, ili 0,00 ili max 0,01/04.
Hvala vam puno 😊
 

Attachments

  • 4C0C6B1C-9603-4959-8DA6-B33D6909C2FC.jpeg
    4C0C6B1C-9603-4959-8DA6-B33D6909C2FC.jpeg
    210.7 KB · Pregleda: 4
Ovo drugo sto si navela kao neko sporedno desavanje je u stvari tvoj problem koji sa osvetljenjem vrlo gode algama. Gledam ovu sliku akvarijuma, plava ko mastilo. Vrlo verovatno da si nekada bila na more pa se priseti boja koje su tamo. Evidentno je da dato osvetljenje nije po meri. Kada se to nadoveze na nitrate onda se stvara neka vrlo pogodna situacija za alge i to je to sto imas.
Problem nije lako resiti i u osnovi treba smanjiti unosenje hrane ili organskih materija. Skimer bi tu pomogao kao i bolje filtriranje vode, pre svega mehanicko.
Pored toga neophodna je i redovna zamena vode ili naci neki drugi nacin da se smanjuju nitrati, recimo bio pellets.
 
Hvala ti puno na prijedlozima. 👍🏻
Skimer imam, i bio pellete isto.
Ribice hranim 2x dnevno. Kada sam im pokusala davati manje 2 su mi umrle. Pokusavam naci balans izmedju kolicine hrane (sretnih i zdravih ribica) i niskih nitrata. Ne uspijevam odrzati balans izmedju nitrata, fosfata i tvrdoce vode. Fosfati su najstabilniji, variraju jako nitrati i tvrdoca vode.
Svjetlo mi izgleda ovako:
 

Attachments

  • 13550D8D-A509-4690-921D-2901FF226D3D.png
    13550D8D-A509-4690-921D-2901FF226D3D.png
    138.6 KB · Pregleda: 1
  • A49DC457-D246-4293-AB55-68E7622C707E.png
    A49DC457-D246-4293-AB55-68E7622C707E.png
    128 KB · Pregleda: 1
To je uvek veliki problem, potpuno te razumem. Sustina je u tome da mi uvek zelimo vise, da nam sve izgleda nekako lepse, da sednemo i da se divimo svemu tome. Ipak ako bolje razmislimo onda jasno vidimo da smo preterali i da u tako maloj kolicini vode jednostavno neide tolika brojnost zivih organizama. Ovaj iskaz direktno podupire rezultat merenja nitrata.
Zamisli ako mozes, a iskreno mislim da je to izvan naseg dometa, koliko prostora ima jedna riba u okeanu, moru, jezeru itd. Naravno mi to sebi ne mozemo da priustimo pa zato nam je i tako kako je.
Nitrate mozes da odstranis promenom vode i naravno, dobrim bioloskim filterom. Problem je sto taj filter u nasim uslovima obicno nije dovoljan i to je tvoja, ajde da kazem, nasa akvaristicka muka.
Ima tu jos jedna stvar na koju ti treba da obratis paznju kod ishrane a to je odnos ponudjene i potrosene hrane. To je vrlo vazno i po mom misljenju to je prvi korak u resavanju ovog problema.