prvi akvarijum

mrva

New Member
22 Mart 2010
21
0
1
Pozdrav svima!
Citam vec duze vreme korisne savete koje besplatno delite....
Imam samo reci hvale.Sajt je vise nego koristan!
Akvarijum imam neke dve nedelje i verovatno se i pored stvari potkrala koja greska...
Izvinjavam se ako nije pravo mesto gde treba da postavim pitanje ali treba mi jedan uopsten savet tako da neznam ni gde bih inace postavio pitanje.
Akvarijum sam kupio u jednoj od pominjanih radnji na sajtu...
Dimenzije su 50*30*35 (to je nekih 45-50 l ako se ne varam).
Prva dva dana je ubacena podloga pa bilje i potom ribice (bez ribica je dakle dva dana radila pumpa i grejac)
Zanima me da li sam izmesao "babe i zabe" kada su ribe u pitanju!?
U akvarijumu su trenutno (oprostite ako nesto napisem pogresno)
2 black moly
2 gupy
2 balon moly
2 pande
1 cistac stakla(mislim da je oto ali nisam siguran)
2 Kolise
1 barbu tetra
1 zeleni barbus

Drugo pitanje je vezano za male gupy

2 dan mi se zenka omrestila i bilo je 13 malih gupy-ja.Nisam ih odvajao jer nisam imao gde tako da su ostavljene na milost i nemilost u istom akvarijumu.
Niko ih nije dirao do juce (znaci skoro dve nedelje su pregurale bez problema).Jutros je broj malih smanjen na 8 a sad ih ima samo 2 ili 3...
Da li je moguce da su ih barbusi poklopali posto su bile na broju do juce ili tacnije dok barbusi nisu stigli?
Inace barbusi su dosta mali pa prosto ne mogu da verujem da su oni krivci iako sve upucuje na to!
Inace po prodavcu sve moze da ide sa svim i kad sam ga pitao da li ce ih neke od ribica jesti rekao mi je da su sad vec dovoljno veliki i da sto je pojedeno pojedeno je...
Hvala i jos jednom izvinjenje ako tema nije na dobrom mestu!
Pozdrav!
 
Dobro nam dosao! U koncepciji ribica koje imas ne uklapaju se bas kolise, jer vole malo meksu vodu ali moze da prodje. To sto su barbusi pojeli male ribice sasvim je normalno i ne treba da te cudi. To je jednostavno zakon prirode i uvek ce tako biti. Inace barbusi su jatne ribe i preporucuje se da ih budeme najmanje pet u jatu. Inace su jako zivahni i moze se desiti da pocnu da ti maltretiraju ostale ribe pogotovu muzjake gupika. Prati situaciju i ako to primetis morace neko napolje.
Dobro bi bilo da imas neko povrsinsko bilje gde bi neka buduca generacija malaca mogla da se sakrije.
 
Hvala na brzom odgovoru!
Preostale su dve male gupy i sklonio sam ih u jednu vecu teglu dok nesto bolje ne smislim...
Da zlo bude vece dobio sam danas na poklon jos 3 neonke i jednu zenku balon moly.
Sad je vec verovatno opasna guzva?Ili moze jos uvek da prodje?
Inace potpuno si u pravu za barbuse.
Nisu normalni!!!Prelepi su ali su toliko zivahni i maltretiraju sve zivo po akvarijumu.
Posebno nasrcu na Kolise(muzjaka) koji je bar 2,5 puta veci.Kompleksi valjda :rofl2:
Neznam sta da radim?
Sta bi tek bilo da sam ubacio jos kojeg barbusa?!
 
Kao sto je rekao Zopex barbusi ce ti sigurno uskoro maltretirati muzjake gupika.Obozavaju njihove dugacke repove da grickaju pa ces uskoro morati da pravis izbor.Ako ne, priroda ce umesto tebe da napravi izbor...

Mislim da je velicina populacije riba taman,i ne prihvataj vise poklone...;)
 
Da je akvarijum malo veći, barbusi bi najverovatnije radije kidisali na bilje nego na ribice.
Kod jednog mog prijatelja su najčešće brstili hrastić, a manje dirali druge ribice.
U stvari, kada vidim litražu akvarijuma i broj riba, prosto je čudno da malce niko nije dirao do dolaska barbusa.
Kako god, na ličnom iskustvu, najbolje se uči.
Srećno.
 
Hvala na dobrodoslici svima!
Pravi ste,nema sta!!!
Sto se tice moly neznam sta da kazem.
Definitivno su malci nestali prvu noc posto su ubacena dva barbusa!Pre toga nista.A posto sam nov u ovom kao i svaki novajlija "buljim" u akvarijum satima!Vec su dovoljno porasli da lice na ribice i prosto neznam gde mu je stalo 11 malaca???
Zeleni je OK ali tetra je prava napast!!!
Da sam ih malo bolje proucio ne bih ubacivao barbuse.Ali sta je tu je...
To bi trebali ovi likovi u prodavnici da kazu(upozore).Ali izgleda je jedino bitno prodati ribicu...:evil:
Inace posmatram ih stalno i najmanje ugnjetavana ribica od strane strasnoooog barbusa je muzjak gupy???
Najvise maltretira kolise.
Sta znaci "priroda ce uciniti svoje"?
Jel moze da ubije ribicu ili ce ova jednostavno da ugine od stresa?
I jos jedno pitanje(izvinite ako je glupo :lol: )
Da li postoji mogucnost da se naviknu jedni na druge i ostanu svi zajedno?
Hvala vam svima na odgovorima!
Pozdrav!
 
Sreća za početnika je kada mu prodavac ne uvali nigrosa ili ribu papagaja kao miroljubivu koja može bez pumpe u 10 litara vode.
Šta će se desiti sa kolisom, vreme će pokazati, a i da li će se navići jedni na druge i živeti zajedno, opet će vreme pokazati.
Da bi se prevazišli svi navedeni problemi, potreban je veći akvarijum, gde bi sve ribice imale više prostora, pa bi i manje smetale jedna drugoj.
 
"To bi trebali ovi likovi u prodavnici da kazu(upozore).Ali izgleda je jedino bitno prodati ribicu...:evil:"
Svi smo nekad bili pocetnici i svi smo prosli slicnu skolu,vremenom ces izgraditi svoje misljenje i neces verovati svim prodavcima...


Inace posmatram ih stalno i najmanje ugnjetavana ribica od strane strasnoooog barbusa je muzjak gupy???"

To znaci da on svesno ide na opciju da ga ostavi kao slag na tortu!valjam_se


Sala mala....;)

Sta znaci "priroda ce uciniti svoje"?
To znaci da u prirodi postoji lanac ishrane,odnos jaci slabiji, i ako ti ne reagujes nekim izmenama barbus ce kao najjaci i najagresivniji da pobije skoro sve ili ih toliko istraumira da ove uginu od gladi,stresa itd....

"Da li postoji mogucnost da se naviknu jedni na druge i ostanu svi zajedno?"
To je kao da ubacis lavu ovcu u kavez,ukoliko sve prodje kako treba niko se nece pitati posle par dana gde je ovca...Ako i posle nekoliko dana ovca je jos tu a i lav je tu,dolaze doktori,psihijatri da pregledaju lava....ili mozda ovcu da vide sta joj fali kad nije za jelo..:rofl2:

Pozdrav!
 
Da ne ispadne kako je barbus neka loša i okorela ribica, ja ga toplo prepuručujem za velike akvarijume (preko 400 litara) i to strogo u jatima preko desetak. Oni su jednostavno prelepi i tada ne diraju nikog.
Ali u 40 litra vode...
Čak i iz radoznalosti da po malo pipne po koju ribicu i ode pola akvarijuma...
 
Mislim da treba jasno reci da ovakva brojnost riba nije odrziva u toj zapremini a vreme ce da kaze koje ribe ce ostati.
Jedna stvar koju pocetnik ne uzima u obzir je velicina ribe kada poraste. U ovom slucaju ova zapremina nije dovoljna.
Pored velicine riba ishrana je problem. Barbusi jedu brze od guramija, gupika itd a uvek su gladni .
Eto ima tu svasta pa videcemi kakav ce rezultat biti.
 
Evo da vam se javim i zahvalim jos jednom na korisnim savetima.
Poslusao sam vas i barbusi su izleteli iz akvarijuma.
Postali su nesnosljivi i ozbiljno narusili harmoniju koja je vladala dok nisu dosli.
Vratio sam ih u radnju u kojoj sam ih i kupio.
Pozdrav!
 
Dobro je da si resio taj problem :)
Jos vaznije od svega je da si video sta se desava kada je covek inpulsivan. Zato pre nego sto nabavis bilo koju novu ribu prouci malo o njoj, njenim karakteristikama itd. Mnogo puta uvidimo da bez obzira sto neke ribe izgledaju fenomenalno jednostavno nisu za nas akvarijum. E sada, ako smo se bas toliko zapalili onda nam nema druge nego da osnujemo drugi akvarijum itd a tu nemaq kraja.