Prvi susret sa bolešću belih tačaka (Ichthyophthirius).

Macron

New Member
18 Januar 2010
6
0
1
44
Belgrade
Nakon kupovine novog većeg akvarijuma i njegove postavke, usledila je i nabavka novih ribica kako bi se populacija uvećala. Par dana nakon puštanja novih ribica u akvarijum primetio sam da su se na Orandi pojavile bele tačkice (eto i mog prvog susreta sa bolestima riba nakon nešto više od godinu dana bavljenja akvaristikom). Naravno ne znajući ništa o ovoj bolesti mislio sam da će proći, i pustio par dana da vidim šta će se desiti. Nakon par dana tačkice su nestale sa Orande, tada sam mislio da je problem rešen (a u stvari je problem tek počeo jer se završio prvi ciklus kod ove bolesti). Ubrzo zatim bele tačkice su se pojavile i na svim ostalim ribicama u akarijumu, nakon čega je počela intenzivna pretraga foruma i članaka na internetu. U međuvremenu u crni bilans ušle su dve colise, borac i botia macracantha.

Ubrzo zatim otišao sam do obližnje radnje i kupio Punktol kao jedan od medikamenata za bolest belih tačaka. Sam preparat sadrži malachite green oxalate i brillant green, dozira se 10 ml na 100L vode. Preparat se doda u vodu i 3 dana od dodavanja preparata izmeni se 30-50% i doda nova doza. Postupak se ponavlja do izlečenja. Važno je napomenuti da se aktivni ugalj treba odstraniti iz filtera, UV-C filter kao i CO2 uređaji kod slatkovodne akvaristike.

U prošlu subotu sam počeo tretman tako što sam prvo postepeno povećao temperaturu vode do 30 stepeni i povećao trajanje aeracije vode na 24h. Tada sam dodao i prvu dozu leka. Posle dva doziranja i zamene vode svi simptomi su nestali a ribice su živnule. Juče sam dao treću dozu i sutra treba da dam četvrtu dozu preventivno.

Ukratko sama bolest se sastoji od tri faze. Prva faza su bele tačkice, druga faza je sazrevanje parazita plivača u čaurama na dnu akvarijuma i treća faza je ispuštanje oko 1000 plivača koji traže domaćina i na kraju formiraju bele tačke (u toj fazi se ustvari bolest i leči). Proces ide u krug.

Pitanje za iskusnije članove foruma koji se se sretali sa ovom bolešću, da li da tretman nastavim i posle četvrte doze?

Hvala unapred!

Nadam se da će ovaj post pomoći ljudima koji se prvi put susreću sa ovom bolešću kod akvarijumskih riba.
 
Ne verujem da si preterao ali ako vec imas uputstvo onda sledi to uputstvo i nemoj mnogo da se pitas.
Licno vise volim da se bolest iskoreni nego da se povrati cak i ako treba da stavim vise doza.
Ne znaci da sam ja neko merilo. I naravno ne znam taj preparat nego sam govorio uopsteno.