Pseudotropheus Zebra

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Jedna vrlo interesantna forma Ps. Zebre je i Beli Morf. Ovde je nazivaju i "Snow Princess" ili Snezna Princeza. Boja je snezno bela i riba nije transparentna.

DSC04173.jpg


DSC04177.jpg
 
Hmmm... nemama ciklide ali volim da citam o ribama, a volim i da imam razne ribe... tako sam jednom prilikom dospio u mogucnost da udomim malog ciklida nepoznatog imena samo da nebi zavrsio u wc-u...
Zivio je kod mene 3 tjedna u mjesanom neciklidnom akvariju dok ga nisam dalje poklonio ciklidasima...
uglavnom, ono sto sam saznao je da je to bio pesudotropheus zebra(plavi)... ali to ime vise nije u funkciji pa se sada koristi maylandia estherae...
Zanima me je li i ta snow princess maylandia???
 
DusanN said:
Bobane , slab sam u nazivima da li postoji neka veza sa Malawi ciklidom? :?

Dusane, jeste ovo Malawi ciklid .
To je Pseudotropheus Zebra ali vidi se po ocima da je to rekao bih albino forma "White Morph".( mada i ja nisam nesto toliko upoznat sa ciklidima ) :?
 
Da to su Malawi ciklidi. Najpoznatiji je Ps Blue ili plava zebra.

Maylandia je samo drugo ime koje se gura sve vise i vise ali jos tu nije postignut dogovor pa se i pretstavlja kao pseudotropheus. To su samo stvari principa odnosno da li drugi prihvataju dokaze da je u pitanju nova grupa ili ne i koliko su ti dokazi cvrst i da li ce da se neka grupa podeli u svoje podgrupe.
Sada su u modi spliteri koji pokusavaju da dele grupe a da li ce da uspeju u tome to ce vreme da pokaze i zavisi od svih relevantnih strucnjaka a ne od pojedinaca.

U principu koristi se i jedno i drugo ime pa nije problem da se zna o cemu se radi. U zvanicnom svetu biznisa je jos uvek pseudotropheus.
 
Te Pseudotropus zebre ja drzim u mom akvarijumu, imam dva ture njihovih potomaka (plav, sa ivicama gornjeg peraja zuckasto na krajevima),ali me ta rasprava oko imena prilicno kao pocetnika sludjuje. Bitno mi je pravo ime radi pronalazenja pravog saveta na netu, a i i zbog komunikacije sa prodavcem .Posto su se mrestile kod mene mislim da sam ih koliko toliko upoznao pa je sada lakse.
Pozdrav!!!
 
Ima tu jos jedna bitna stvar a to je da se te ribe vrlo lako ukrstaju. Tu nastaje jos i dodatna frka i onda jednostavno nemas sanse da odredis o kojoj se vrsti radi.
Sto je jos gore, akvaristi imaju vrlo malo sanse i da odrede vrstu osim ako nije nesto eksplicitno pokazano. Mnoge vrste se razlikuju po obliku zuba i ostalih anatomskih detalja na koje mi i ne pomisljamo.

Evo ovde je Ps Zebra blue. Slika nije bas najbolja ali me mrzelo da se puno cimam oko slikanja.

DSC04339.jpg