Pterinochilus murinus

Kimo

New Member
20 Februar 2006
18
0
1
Novi Sad
Uopšteno Pterinochilus murinus je vrsta tarantule koja se može naći u Angoli i vešem delu Afrike. Znači da pripada grupi tarantula sa starog kontinenta(Old world). Inače je veoma agresivna i brza. Ima dosta jak otrov, ali je zato jedna od , meni, najlepših tarantula, pogotovo ako je orange form. Postoji i tamnija varijanta braon boje. Može se naći u hobiju i nije retka, jer se lako razmnožava u zarobljeništvu. Brzo raste i jako je dobar lovac, može se reci da je proždrljiva, uvek će jesti kada joj se ponudi hrana.Raste do 12cm sa nogama, znači da spada u grupu srednje veli?ine.

Držanje: Terestrijalan je pauk, znači da više vremena provodi na tlu nego na visini, mada nije redak slučaj da isplete mrežu i boravi na visini u terarijumu. Svakako je bitnija površina tla nego visina. Temperatura je kao i kod većine tarantula najmanji problem, jer se lako razvijaju i odgajaju na sobnoj temperaturi, znači između 22 - 28 stepeni Celzijusa. Ne zahtevaju visoku vlagu kao većina tarantula, nego naprotiv terarijum treba da bude suv, ali treba obezbediti posudu sa vodom ako nekada pauk ožedni. Ponekad ako primetite da se treba presvući možete poprskati malo podlogu i ivice terarijuma, kako bi mu olakšali presvlačenje. Ova vrsta je poznata i po pletenju mreže, jer je baš dosta pletu i u njoj kasnije provode vreme. što se ti?e hranjenja, to nije problem, kao što sam već naglasio, veoma su dobri lovci i jedu sve vrste insekata od tenebrija, cvrčaka, fobasa, žohara i ostalih, naravno srazmerno njihovoj veličini, mada bi ova tarantula pojela i veći plen od sebe.

Znači da sve u svemu, ovo jeste veoma zanimljiva i lepa vrsta, ali nije za početnike, jer je ipak brza i defanzivna, mada svakako tarantule su ljubmci za gledanje i divljenje.


Evo i slika, biće ih još...


pmurinuszanetbl3.jpg
 
Da, u potpunosti se slazem sa napisanim tekstom jedno sto bih naglasio da pored toga sto nije za pocetnike ,ne treba uopste rizikovati i hvatati rukama ovu vrstu tarantule. Veoma je nezgodana ne samo po jakom i bolnom ugizu vec i po snaznom otrovu koji moze da ostavi ozbiljne posledice .

Ako uznemirimo ovog pauka (kada je u zrelijem dobu), primeticemo karakteristicno podizanje na zadnje noge i ispustanje karakteristicnog zvuka ,nesto slicno cegrtanju.
 
Nisam naglasio da je ne treba dirati, jer mislim da nijednu tarantulu ne treba dirati inavla?iti po rukama, ponavljam - to su ljubimci za gledanje samo!

Sto se tice otrova sam napisao da ima dosta jak otrov, ali svako moze razlicito reagovati na ujed tako da o tome ne vredi ni raspravljati, jednostavno se pazite ugriza bilo koje tarantule.
 
Kada sam rekao da treba naglasiti da se ne hvata rukama ,to sam pre svega mislio na iskusnije odgajivace koji znaju da uhvate rukama svoje ljubimce (primer jednog slovenca koji veliki broj svojih vrsta koje ima, hvata rukama cak i one najotrovnije) i da na taj nacin stupe u kontakt sa njima.

Naravno , istog sam misljenja da su taranutle u terarijumu za gledanje, a hvatanje treba prepustiti naucnim ljudima koji ih istrazuju. :wink:
 
Ma kupi brate sve, nek' ide zivot !

A niste za murinusa spomenuli da ima jednu od najjacih mreza ili cak najjacu ? Ako gresim molim te Fauna ispravi me, jer sam to odavno procitao negde i sad vec nisam siguran da li je tacno...ali da...znas mene, svakako sam probao jacinu mreze haha :D
 
Mislim da treba da sacekas jos malo. Murinus je veoma agresivna vrsta, nece prezati da krene iz terarijuma pravo na tebe, meni se to desavalo mnogo puta. Pterinochilus murinus je vrsta koja ima najbolniji ujed od svih tarantula. Ima ih u tri varijacije boja, svakako su prelepi za cuvanje....da ne spominjem da su predivni pletaci mreza i mogu da pletu mrezu u skroz praznom terarijumu, ne moras nista da mu stavis, prilagodice se svakoj vrsti terarijuma, tako da kad nema kuda moze biti i terestrijalna vrsta.
 
  • Like
Reactions: Nikola Stevic
Mislim da treba da sacekas jos malo. Murinus je veoma agresivna vrsta, nece prezati da krene iz terarijuma pravo na tebe, meni se to desavalo mnogo puta. Pterinochilus murinus je vrsta koja ima najbolniji ujed od svih tarantula. Ima ih u tri varijacije boja, svakako su prelepi za cuvanje....da ne spominjem da su predivni pletaci mreza i mogu da pletu mrezu u skroz praznom terarijumu, ne moras nista da mu stavis, prilagodice se svakoj vrsti terarijuma, tako da kad nema kuda moze biti i terestrijalna vrsta.
Jos koliko to malo? 😂
Mozda su moja pitanja nekako neskladna,i glupa,ali me zanima kroz sta tačno moram da prodjem da bih kupio tu vrstu,kad mogu da kazem da sam spreman?
 
  • Like
Reactions: Spajdermen
Pitanja su odlicna. Pa znas kako, toliko dok ne nabavimo malce ili muzjaka za parenje. valjam_se