puzevi koji smetaju?!

Darko_bn

New Member
13 Januar 2011
7
0
1
Pozdrav svim clanovima!
Imao bi pitanje za sve one koji su se susretali do sada sa puzevima u akvarijumu, kako ih se resiti??
Nekada davno, pre par godina sam ih isto imao i nisam ih mogao resiti dok nisam sve bas iz njega izbacio i oprao,kuvao i slicno...
Ne davno sam sa drugarom razmenio neke pelcere i tako sam ih preneo. Pelcere sam bas detaljno pregledao i oprao! Ali je se verovatno negde malo one ikre sakrilo i nisam video..
Te biljke sam preneo pre nekih 4 sedmice, a pre dva tri dana sam nasao nekih 10 malih puzica koje sam odmah uklonio...

Da li ce ih biti jos?? kako da ih se resim? Da li ima neka vrsta ribe koja se hrani puzevima??

Hvala i pozdrav
 
Botije jedu puzeve ali razvaljuju i biljke manje ili vise kako u kom aq . Sto su biljke mekse to su pre zrtve tog cupanja i glodanja i rovanja. Puzeve i ako imas nije strasno . Ne mora da znaci da ce se namnoziti prekomerno a to dosta zavisi i od toga koliko hranis ribe. Ako preterujes bice vise puzeva.
Tago da ne moras da ih istrebljujes. Imam i ja puzeve u sva 4 aq ali ih je jako malo i to mi ne smeta
I zlatne ribice razvaljuju biljke.
 
Ja nemam zlatne ribice a ni botije. Ako se puzevi nastave mnogo razmnozavati moracu nesto od toga nabaviti. Nekada sam ranije imao po koju zlatnu, ali su mi jele svu mladj koju sam imao od zivorotki, tako da ih bas ne bi nabavljao! Ne znam da li botije jedu mladj?!?
Za period od proslog pisanja izbacio sam najmanje 40tak malih puzeva svaki dan po 10tak.. gde se samo sakrise kada sam prao biljke B-)

Hvala na savetima!
 
Po meni najsigurnije da nabavis clea helene puzeve.Oni jedu druge puzeve i sa 6-7komada za mesec dana mislim da neces imati napasti u aq.A neverujem da ce ti pojesti mladj zivorotki
 
Da li imas neku sliku ili link na kome mogu videti kako izgleda takav jedan puz koje jede ostale? A predpsotavljam da je taj puz i mnogo veci od ostalih cim moze pojesti... Ali ako jede druge puzeve da li jede i biljke? POZZ
 
Kod mene ih ima preko 70 komada i koliko sam primetio ne ostecuju biljke.Prilicno su pasivni veliki deo dana pa se ponekad cini kao da je uginuo ili da je bolestan.Moze i duze od jednog dana da provede na jednom mestu.Prilicno su efikasni kad krenu na puzeve bukvalno samo kucica ostane prazna.Ukoliko nema dovoljno puzeva kojima se hrane jedu i suvu hranu,listice,granule itd...

U svakom slucaju mnogo su bolji od botija,po meni,ne cupaju biljke iz podloge,nisu osetljivi na kvalitet vode a kad se vide na delu....:mrgreen:
 
BAs sam sada malo pregledao link.. Hvala puno na informacijima! Moracu sada da se raspitam gde to mogu nabaviti... ma da vec 2,3 dana trazim puzeve po akvarijumu i ne vidim ih... mozda sam ih sve upecao do sad... :rofl2: