Rasbora heteromorpha-Harlekin rasbora

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Rasbora


Ovaj rod obuhvata ribe voda jugoistocne Azije i Indonezije. Vodi poreklo iz Tajlanda i sa ostrva Sumtre, iz malih stajacih voda gusto zaraslim biljem. Njihova osnovna karakteristika je da zive pri povrsini vode, da su mirne i jatne ribe. Najinteresantinije su vrste Rasbora heteromorpha i Rasbora maculata.

Rasbora heteromorpha (Harlekin Rasbora) Interensantna i lepa riba koja dostize maksimalnu duzinu 5cm. Kratkog je tala ali harmonicnih linija i spljostenih bokova. Zlatnozute je boje i prekrivena veoma sitnom krljusti. Od polovine tela do pocetka repnog peraja ima karakteristican trougao tamnoplave boje (skoro crne). Peraja su bela i prozracna osim repnog koje je nezno crvene boje. Ledjno peraje je uzdignuto i do polovine takodje crvenkaste boje. Kod odraslih primeraka polove mozemo lako da razlikujemo. Oci muzjaka su kevavocrvene a zenki crvenkaste, najcesce srebrne ili mesingane boje. Pega na telu muzjaka (ima oblik trougla) na delu prema trbuhu je ostra i produzena a kod zenke zaokruzena.

Ova riba je stanovnok mekih voda, slabe kiselosti i temperaturnog nivoa 24-26 C. Ramnozavanje u akvarijumskim uslovima je slozeno, narocito zbog tvrdoce vode koja je u nasem okruzenju povecana (popularna cesmovaca koja se najcesce koristi u akvarijumu).
 

Attachments

  • rasbora_1.jpg
    rasbora_1.jpg
    83.1 KB · Pregleda: 114
Bobane nisam zabrljala i nisam nestrpljiva.
Ako se vidi slika i sve je ok. nek admin obrise ova zadnja dva posta.

A ako se opet slika ne vidi onda neznam. Par dana imam problem sa postavljanjem teme.
 
Ne znam Mirka sta si opet brljala :?: Danas kada sam ja pogledao temu, bila je slika. Nakon toga vidim Bobanov post gde kaze da se ne vidi slika. Evo sada je u redu, ja je vidim a mislim da to vide i ostali.

Hteo bih samo jedan komentar da dam na pisani tekst . :wink:
Tekst je vrlo lepo napisan u vrlo kratkom ali korisnom opisu, samo sto bih drugacije formulisao razmnozavanje Rasbora heteromorpha-i . Napisao bih da se vrlo lako razmnozavaju jer kod nas vecina odgajivaca uspesno ih razmnozava. Da je to tako govori nam i njihova VP i MP cena. Danas nije problem pored toliko preparata i tehnike napraviti kiselu i meku vodu kao sto je to nekada bio problem :wink:
 
Zamolila sam da, ako se slika vidi, administrator obrise poslednja dva poste, Bobanov i moj jer oni tada nemaju svrhu. Za moje brljanje nije ni bilo mogucnsti jer si ti Fauna video sliku, a Boban je verovatno imao neki problem kao i ja prethodnog dana kad nisam videla slike Zoo-vih akvarijuma, koje danas vidim bez problema.



Sto se uslova za rzmnozavanje Rasbora tice, cinjenica je da se bez ozbiljne intervencije u pogledu hemizma vode, ne moze izvesti u nasoj domacoj cesmovaci. Omeksavanje vode bio bi veliki napor za vecinu akvarista. To ne vazi za profesionalne odgajivace kojima takve intervencije idu u "rok sluzbe".
Za takav pokusaj omeksavanja potrebno je poprilicno iskustvo, koje mora se priznati vecina nema.
Poznato je da je i bilo uspesnog mrescenja Rasbora, ali su nove ribice bile bez svog prirodnog kolorita.
Ako je hemizam vode odgovarajuci dolazi i do spontanog mrescenja u zajednickom akvarijumu, stimulisanog svezom vodom i dobrom ishranom riba.
Cena i nije bila nesto pristupacna kod moje poslednje kupovine, narocoto sto je bilo u pitanju vise komada. :?
 
Mirka said:
..Za takav pokusaj omeksavanja potrebno je poprilicno iskustvo, koje mora se priznati vecina nema.

Za tako nesto nije potrebno iskustvo, samo RO aparat koji ce ti dati omeksanu vodu ili destilovana voda koja moze da se kupi na vece kolicine (bure od 50 l) mnogo povoljnije nego u flasama ..A ostalo je matematika ako zelimo odredjeni stepen tvrdoce . :wink:


Mirka said:
...Poznato je da je i bilo uspesnog mrescenja Rasbora, ali su nove ribice bile bez svog prirodnog kolorita.

Nije samo poznato,... vec se konstantno mreste kod mnogih odgajivaca i sa potpunim koloritom kao kod tvojih rasbora . :D Ipak ne bih zeleo da ovde iznosim imana tih odgajivaca koji ih redovito imaju u ponudi. Bar ja nisam imao nikada problema (dok sam imao akvaristicku radnju) sa nabavkom "domacih" rasbora :wink:
 
Samo RO aparat, bure od 50l. destilovane vode i matematicki proracuni-pa za akavristu amatera i nije neko ulaganje. :? Posebno ako ih hoce za svoju dusu. :roll: :!:
 
ko o cemu, a ja o nomenklaturi :)

ime roda je nedavno promjenjena, vjerovatno na jos jednom od dosadnih kongresa-simpozija-sjednica... na kojima uglavnom mlate praznu slamu, i tako nam je Rasbora heteromorpha prekrstena u Trigonostigma heteromorpha
 
Boban je naravno u pravu....Ime je izmenjeno davno ali nije ovo jedina vrsta cije je ime davno izmenjeno a da se kod nas jos uvek upotrebljava staro. (nas narod kaze .. lako je nauciti ali je muka oduciti.) I ja, iako znam za promenu, cesce je zovem starim imenom. :oops:(navika je cudo)
Mozda ne bi bilo zgoreg da otvorimo jednu temu u kojoj bi pobrojali sve (naravno one kojih se setimo u datom momentu) ribe cija su imena izmenjena u zadnjih 10 godina.
 
Tacno je da muzjaci nesto kasnije sazrevaju. Stoga se preporucuje da se mladim zenkama ponude nesto stariji muzjaci. Pri starosti riba preko godinu dana ovo vise nije bitno i mogu se koristiti ribe iste starosti.
 
evo i mojih razbora
 

Attachments

  • 005_resize.jpg
    005_resize.jpg
    55.9 KB · Pregleda: 17
  • 023_resize.jpg
    023_resize.jpg
    53.9 KB · Pregleda: 20
  • 032_resize.jpg
    032_resize.jpg
    71.8 KB · Pregleda: 24
  • 036_resize.jpg
    036_resize.jpg
    67.9 KB · Pregleda: 27
Evo da ozivim ovu temu postavljanjem slike u bazi riba.

Link ka databazi: http://www.beke.co.nz/forum/opis.php?do=opis&broj=6278&vrsta=heteromorpha

DSCF7349.jpg