Rashladjivanje akvarijuma

betta

Member
28 Novembar 2008
32
0
6
Akvarista sam duze vreme i ako korisnicki profil na forumu to ne govori ali to nisam ja,pa koristim priliku usled nemogucnosti soptvene registracije zbog tehnickih problema koji su ne resivi u skorijem periodu da upotrebim ovaj log on uz saglasnost postojeceg korisnika da postavim ovu temu naravno nemojte mi zameriti na tome sto to radim ovako.;)

Svi znamo da letnji dani koji dolaze vise nisu kao nekada i temperature su sve vece kako napolju tako i u stanovima pa svima nama treba neko resenje za rashladjivanje akvarijuma.Sto se tice morske akvaristike znamo za jos uvek preskupe chillere koji su resenje i za slatkovodne ali uzevsi u obzir njihovu cenu pribegavamo alternativnim resenjima kojih nema mnogo.

Klimatizacija prostorija klima uredjajima nije sjajno resenje ali je najfunkcionalnije posle chillera,ali neke stare gradnje stanova imaju zidove od pune opeke i armiranog betona sto znaci da teze odpustaju toplotu pogotovu ako se nalazite u urbanijem delu grada gde izduvni gasovi greju vazduh tokom celog leta dodatno i temperature u stanovima skacu i do 30 tak.stapeni pa se drze cak i tokom noci.Tada pribegavamo ventilatorima sto kupovnim sto rucno pravljenim koji svojim protokom vazduha usmereni na gornju stranu akvarijuma hlade povrsinu vode,sto po meni isto ne efikasno dovoljno pogotovu ako su u pitanju velike litraze akvarijuma.Neki od ovih primera nisu dostupni svima zbog prostora ili pozicije akvarijuma,ne imanja klima uredjaja ili dovoljno tehnicke potkovanosti da bi isli na varijantu uradi sam.Primeri koje sam naveo su uglavnom sto iz licnog tako i iz tudjeg iskustva a resenje nijedno nije prakticno konacno pa sta onda raditi?Nadam se da ce ova tema ako vec ne postoji na forumu negde jer nisam imao prilike sve pregledati biti razmotrena kao ozbiljan problem za nase stanovnike akvarijuma i njihove vlasnike i neki saveti i sugestije ublaziti nadolazece letnje vrucine koji vrlo brzo dodju a do tada bolje biti spreman.
 
I mene je mucio taj problem posto zivim u Grckoj gde je jos vise betona i asfalta a vrucine su jos vece nego u Srbiji tj BG. Posle svog raspitivanja ispada da ostaju samo nacini koje si vec sve nabrojao. Najbolji je chiller ali cene su takve kakve su.
Prosto ne postoji neko magicno jeftino resenje. Tako da ce ribe morati da trpe. Sta da ti kazem. Stvarno bih i ja voleo da se nadje neko sa nekim neverovatnim resenjem.
 
Na zalost neko efikasno, trajno resenje ne postoji. Jedina mogucnost je da se zamrznu ulosci iz rucnog frizidera i stave eventualno u filter. Tu je problem sto ne moze efikasno da se dozira. Kod vecih akvarijuma to je delotvornije zbog inercije vode oko zagrevanja i otpustanja toplote.
 
ZOPEX TO SA ULOSCIMA NIJE LOSA IDEJA EVO JA BAS IMAM NEKE MALIH DIMENZIJA KOJI SE KORISTE ZA VAKCINE,a sto se kolicine tice dodajes lepo jedan po jedan i pratis T
 
Ma tacno je, mada nisam video da kod nas neko prodaje cilere. Ovo sto sam predlozio je nuzno zlo. Ovo sto sam predlozio konfornije je kod velikih akvarijuma, jer velika kolicina vode se sporije i hladi i greje tako da bi nekako izdrzalo da se 3 puta dnevno dodaju hladni ulosci, a da variranje ne bude vece od stepen dva.
 
Pa ima jedna metoda koju sam ja koristio prije par godina a namjeravam i ovog ljeta.
Radi se o Coolbox-u
Stavis u njega vode do pola i smotas 1-2 m crijeva koje ide iz filtera u AKV i potopis ga u vodu koja se hladi.
Investicija 30-50€ kako ko naleti :)
Ovaj na slici je 12- /220~v
 

Attachments

  • 852395_RB_00_FB.EPS.jpg
    852395_RB_00_FB.EPS.jpg
    6.5 KB · Pregleda: 11
Evo kakvu sam ideju cuo od jednog akvariste. Moglo bi se napraviti i po sistemu DIY od nekih konzervi ili kanti. Nisam probao ali mozda i nije losa ideja . To gde pise izolacija je ustvari sundjer natopljen vodom.Voda u sredini moze biti 4-6C
 

Attachments

  • DIY rashladjivac.jpg
    DIY rashladjivac.jpg
    37.7 KB · Pregleda: 29
Hladjenje akvarijuma

Eto skontajte kako u akvaristici su izmislili sto cuda za razne stvari ali za proste sitnice resenja su primitivna jos uvek to vazi za sve ne samo akvaristiku,ma slazem se ja kada neko od nas napravi neki patent za hladjenje akvarijuma a da je pritom jeftin i praktican taj je bogat bar neko vreme,a do tada cemo svi po principu sam svoj majstor i izumitelj.To sa uloscima sam probao po jednom drugom principu ali tesko jer se mora stalno voditi racuna o temperaturi a koliko god volimo ribice imamo i pametnijeg posla tokom dana,no ako neko smisli nesto tema je otvorena jos uvek a i tek ce biti aktuelna kada zvezda pocne prziti kako u Srbiji tako vec negde i przi......;)
 
Na zalost nema jeftinog nacina da se akvarijum ohladi. Da rashladis kucu potreban ti je klima uredjaj koji je visestruko skuplji od grejalice. Ista stvar je i kod akvarijuma. Znam da nacin koji sam predlozio nije idealan, cak nije ni komforan ali pitanje je bilo sta moze da se uradi osim cilera, a odgovori su to sto je nas nekoliko predlozilo. Rashladjivanje je komplikovaniji proces od grejanja, jer je potrebna toplotna pumpa koja nije jeftina.
 
Bas tako, hladjenje akvarijuma nije jednostavan proces i za to je neophodan uredjaj koji nazalost i kosta. Svakojako butanje hladnih stvarcica u akvarijum je nesto kratkog veka i cisto gubljenje vremena ali ako neko ima vremena na pretek zasto da ne pokusa tako.

Postavljanje ventilatora da duva na povrsini vode pomaze malo ali realno to je stvarno malo. Dakle kako god da pogledamo resenje je rashladni uredjaj i to je tako.
 
ali slazete se da je klima o.k. ako se citava prostorija drzi na nekih 26-27c.To sam u mogucnosti da izvedem.:sampion:
 
Bilo kakvu spravicu da pokusamo napraviti, to ce sigurno kostati a koliko , to zavisi od efikasnosti rashladnog uredjaja kojeg zelimo napraviti. Razmisljao sam i razmisljao , zakljucak uvek bio, da je klima od 150 eura najpovoljnija i najefikasnija solucija.

Evo tog aparata :D


GREE ACS-12 HUMMER