Red-Line Torpedo barb

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Puntius Denisoni

Puntus Denisoni je jedna vrlo atraktivna i zivahna riba. Nema nekih posebnih zahteva i zato je izuzetno pogodna za nas akvariste. Ko ima prilike da je se dokopa neka ne razmislja. Nije agresivna pa je zato pogodna za zajednicki akvarijum.


DSC07680.jpg



DSC07744.jpg



DSC07755.jpg
 
Ovu vrstu ribe vrlo retko mozemo videti u akvaristickim radnjama. Razlog nije samo do tih vlasnika radnji vec i do glavnih snabdevaca (uvoznika ) koji su postali cisti trgovci ribom, uvozi se samo ono sto ima najbolju prodju a za nesto posebno, treba da se naruci ali u tom slucaju cena ribe je nepopularna.
 
Normalno je da uvoznici uvoze ono sto se prodaje. Ipak oni finansiraju sve to i zasigurno ne zele da uvoze nesto sto se tesko prodaje. S druge strane, neskromno je ocekivati da takve ribe budu za dzabe.

Sve je to biznis od koga uvoznici i zive pa shodno tome ocekuju i zaradu. Postavi sebe u takvu situaciju i vidi kako bi ti postupio.
 
Ma, razumem ja to Bobane i normalno je to sto ti tako kazes. Medjutim kod nas u Srbiji je malo drugacije nego bilo gde. Evo kako. :wink:

Kod nas uvoznici kada im nesto specijalno narucis, gledaju da trgovacku marzu (zaradu) povecaju "max" nego obicno i tada kada zajedno saberemo skupu nabavnu cenu i veliku trgovacku marzu, dobijemo nepopularnu maloprodajnu cenu. Ovo ne govorim proizvoljno, vec nesto sto dobro znam i sto sam licno video. :wink:

Eto na to sam mislio, na nas nezasiti balkanski ego. [Broken External Image]:http://www.websmileys.com/sm/evil/1193.gif
 
ma to je cjena tu negdje, meni su jo davno zapeli za oko, sva sreca pa ih nisam nigdje vidio .... cjeli dan moram dobro raditi za 3 ribe :roll:
naisao sam na cijene od 12,5 funti ... bobane, posto su kod tebe?
 
Ovde su NZ$ 12.5 po komadu. Na sve to jos idu troskovi transporta koji su raznoliki i zavise od velicine porudjbine kao i porez. U radnji sve zavisi od pridavnice.

Denisoni je svugde skup i razlike su uglavnom finese u odnosu na trziste.
 
Octopus said:
...Hmmm a je li im to VP cena ????

Ako jeste .... onda sam ja lud (uzgred odakle ti stizu kad im je cena tolika ?)

Ma , nisi ti lud nego si imao manje troskove transpota i verovatno razlicite snabdevace pa je zbog toga cena znatno niza. :wink:

Nemoj samo sledeci put kada ih uvezes da poludis sa cenom jer imam u planu da ih kupim kod tebe. :roll:
 
Izvinjavam se, spor mi je net, pa ne mogu sada da trazim podatke... kakvi su izgledi da se ova vrsta razmnozava? Nije u pitanju biznis (neko mi je jednom to rekao kada je primetio da ovo pitam za skoro svaku "novu" vrstu :lol: ) , nego nekako ne volim da drzim ribe koje ne mogu razmnoziti. Svakako, nisam mresttio svaku vrstu koju sam imao, ali to je zbog nedostatka vremena. Znaci, vi samo recite - "moze se" ili "tesko", pa ja cu dalje da razgledam stvar.
P.S.: Kada je boban na "akvaristika" izbacio one slike, ova riba se cinila jako nedostupna kod nas, ali eto, ima je.
 
Sumnjam fauna da su mani troskovi u pitanju pa mi smo ovde u zapecku i nemamo direktnu liniju iz Azije vec ribe presedaju kako to jedan mnoj drugar kaze.Voze ih 2 avio kompanije tako da je nemoguce da su troskovi puta mani nego do NZ.

Nego jesi li ti ono bese pominjao neki nezasiti balkanski ego. :lol:

Nenade podaci govore da se ta riba ne mresti u zarobljenistvu Ja mislim da to ne mora biti istinito jer tako se nekada tvrdilo za veliki broj riba koje se danas uspesno proizvode.Uzgred imao sam ih u akvarijumu od 500 lit.u kancelariji dok sam drzao maloprodaju.Mreste se oni i u zarobljenistvu ili sam ja tog dana kada sam prisustvovao pomenutom cinu popio neko pivo vise. :? :lol:
Jedno od ova dva je sigurno istina.Ti izaberi onu koja ti vise lezi. :wink:
 
Pa, cena i ne govori bas uvek. Ljudi razmnozavaju diskuse, pa ipak diskusi "drze" visoke cene.
U svakom slucaju, verijem da nije pivo u pitanju, ali cu ipak sacekati da "sazidam" novi (veci) akvarijum.
 
Nenad said:
...U svakom slucaju, verijem da nije pivo u pitanju, ali cu ipak sacekati da "sazidam" novi (veci) akvarijum.

A koliki ce taj buduci "sazidani" biti velik? :D

Ja sam misljenja, da svaku "tesku" vrstu riba treba pokusati razmnoziti u sto vecem akvarijumu jer sto je veci akvarijum, tu smo sve vise blizi prirodnim uslovima. :wink: Ne znam ali tako ja razmisljam. :roll:
 
Mislim da vi pogresno razumete to u vezi mresta denisonii-a. Niko ne tvrdi da ga je nemoguce izmrestit u akvarijumu nego se konstatuje da to nikome do sada nije poslo za rukom. To su definitivno suprotna znacenja. Naravno da mnogi to pokusavaju pa zato se i zna da nikome jos nije uspelo. Da niko nije pokusao svi bi cutali o tome.

Kada se govori o mrestu riba u akvaristici onda se misli na akvarijum normalne zapremine a ne na bazene za plivanje, pa makar bazeni bili i deciji. Svi mi znamo da se on mresti u velikim sistemima ali to nama akvaristima nista ne znaci jer mi to nemamo.
 
Koliki ce taj novi "sazidani" biti zavisi od prostora kojicumozda dobiti. Ali, jos je rano da o tome planiram. I, kada sam rekao "sazidam", nisam mislio na neko cudoviste, jednostavno dopada mi se ideja da je akvarijum postavljen na mesto koje je unapred za to planirano.
Oko denisonija, Boban je u pravu. Ipak, mora da postoji nacin da se i ove ribe izmreste u malo vecem akvarijumu. Dovoljno velikom da se u njemu ne osecaju skuceno. Zatim, ako se ispostuju sve sitnice i stvore im se uslovi (hemizam, vreme osvetljenja, mir, ambijent)... pa valjda ce se nekome trud isplatiti, i valjda cemo cuti o tome. Mislim da je tesko da to uspe prvi put. Po nekom dosadasnjem iskustvu (iskustvo akvaristike opste, ne moje licno) ribe rodjene u vestackim uslovima lakse se i razmnozavaju u istim. Znaci, ostaje da sacekamo (ili stvorimo, zasto ne) tu "prelomnu" generaciju.