Shone

Shone_ns

New Member
19 Avgust 2014
26
1
3
44
Novi Sad, Serbia
Pozdrav svima, zovem se Nenad, iz Novog Sada sam i kao što predpostavljate, akvaristika je moj hobi. Akvaristikom se bavim oko 6-7 godina i imam podosta akvarijuma da bi predstavio svaki ponaosob. Recimo da je to mini hobistička odgajivačnica sa akvarijumima od 3 litre do 250 litara sa ukupnom zapreminom od oko 2500-3000 litara. Po ostalim forumima znaju me kao Shone discus, ali zapravo zanimaju me mnoge vrste riba osim diskusa.

Evo umesto ličnog predstavljanja predstavljanje jedne vrste, koja je od skora kod mene i na ovim (našim) prostorima mislim da je nema niko

Pseudomugil cf. paskai, P. sp. Red orange neon,ili red neon ili Irian
U svetu malo poznata i retko viđena riba u akvarijumima obzirom da je otkrivena pre samo nekoliko godina u Indoneziji. Ne znam kako i zašto sam zaslužio da dobijem ove za sada nazovimo unikate na našim prostorima. generalije bi bile t 18-26, ph 6,5-7,5, tvrdoća od 36-215 ppm.
Na izgled slična furkatama, ali dosta manja, sa izraženom neonskom linijom na leđima i neonski plavim očima. Riba neverovatno pokretna i veoma mirna, tako da je pogodna za sve vrste akvarijuma i akvarijumskih sredina.
 

Attachments

  • ‚nenad2.jpg
    ‚nenad2.jpg
    59.1 KB · Pregleda: 15
  • nenad.jpg
    nenad.jpg
    87.2 KB · Pregleda: 16
  • nenad1.jpg
    nenad1.jpg
    65.7 KB · Pregleda: 15
  • nenad3.jpg
    nenad3.jpg
    29.9 KB · Pregleda: 15
Hvala na dobrodošlicama. Inače, zaista nisam dugo pisao po nekim forumima, ali eto me malo, za promenu... Ostalo od riba što imam su diskusi (diamond, melone, leopard, hekel rio negro), boraras brigittae, neon blue guppy, moscow guppy, mocrogeopagus ramirezi (german ram i electric blue), ancistrusi, farowela acus, crystal red shrimps. Bilo je kod mene dosta nekih corydorasa, kraljevske neonke, raznoraznih živorodki, japanki i ko zna čega još...
 
Da li može ime da se promeni? Kad sam popunjavao profil, kasno sam skontao da je ime u stvari nick... Mislim nije frka ni ako ostane, ali bezveze mi je ovako, nekako službeno...
 
Evo nešto mojih riba...
 

Attachments

  • 2.jpg
    2.jpg
    53.7 KB · Pregleda: 12
  • disk.jpg
    disk.jpg
    149 KB · Pregleda: 11
  • kraljevske.jpg
    kraljevske.jpg
    124.9 KB · Pregleda: 12
  • leo.jpg
    leo.jpg
    113.4 KB · Pregleda: 11
  • Marko.jpg
    Marko.jpg
    188.2 KB · Pregleda: 11
  • moscow blue 1.jpg
    moscow blue 1.jpg
    73.7 KB · Pregleda: 12
  • ram.jpg
    ram.jpg
    49.9 KB · Pregleda: 12
  • 965664_10201073900043904_1345626359_o.jpg
    965664_10201073900043904_1345626359_o.jpg
    77.5 KB · Pregleda: 11
  • 1026041_10201071241497442_1292578419_o.jpg
    1026041_10201071241497442_1292578419_o.jpg
    172.1 KB · Pregleda: 11
  • 1039523_10201071245057531_1292348166_o.jpg
    1039523_10201071245057531_1292348166_o.jpg
    94.8 KB · Pregleda: 10
Evo ih hekeli rio negro F1 izmrešteni u budimpešti. Inače su bili u jako lošem stanju kad su došli do mene i nisam očekivao da će upola ovako izgledati
 

Attachments

  • Shone 241113 wild (2).JPG
    Shone 241113 wild (2).JPG
    46.2 KB · Pregleda: 7
Prvo pozdrav i od mene i bas mi je drago da si nam se prikljucio. Lepo je videti i cuti da ima ljudi koji se bave akvaristikom na ovakav nacin.

Ime (nik) je poromenjen u Shone_ns, na zalost samo shone je vec zauzeto a ne bi bilo u redu da to oduzmemo vlasniku tog imena.

Heckel diskusi stvarno su lepi a jos je lepse to sto si ti "odgovoran" za njihov izgled. Ja bas licno nisam ljubimac diskusa osim divljaka i heckela :) Ovi ostali me nekako smaraju, uvek mi je zao kada se gubi ona prirodna lepota riba.
Sto se tice F1 i tih slicnih oznaka nije na odmet da pogledas malo o tome. Ima to i na ovome forumu pa vidi mada ako su potomci "divljaka" onda je lepo, mozda jos lepse :)

Ovi Pseudomugil-i su prelepi i stvarno bi bilo lepo kada bi to odradio do kraja i usrecio i druge akvariste :)
 
Hvala na dobrodošlici.

Hvala za nick... :)

Hekeli jesu potomci divljih riba. O njihovim roditeljima (koji su se uzgred rečeno najverovatnije slučajno i jedini put u akvarijumu omrestili) pisale su raznorazne akvarističke novine, mislim da ih je i Heiko Blecher pomenuo u jednoj svojoj knjizi kao jedini slučaj u Jevropi mresta rio Negro heckela. Na žalost, bili su u veoma lošem stanju i na oko 6 cm sa 10 meseci starosti. Ne znam kako sam ih izgurao uopšte na duplo veću meru iako sa oblikom uopšte nisam zadovoljan, no idem na to da su uproošašteni u uzgoju, a da je genetika dobra. Iz početka bilo ih je četiri, ali sam kupio još jednog divljaka, koji na žalost nije bio zdrav i povukao je za sobom najlošijeg od ova četiri... Videćemo, vreme bi trebalo da pokaže...

Potrudiću se sa dugicama. Iskreno sam se zaljubio u njih i mišljenja sam (trenutno) da nisam ništa lepše imao kod sebe. Možda zato što je sasvim nešto novo i nikad viđeno u akvarijumima, ne znam... Od 6 komada koje su stigle pre oko godinu dana kod mene, jedna je crkla a dve su iskočile pri menjanju vode, a ja to nisam primetio. Zapravo nisam ni znao da iskaču.. :) Mislim da ta riba zaslužuje da bude u našim akvarijumima, ne samo zbog lepote i gracioznosti koju poseduje, već zbog temperamenta koji se odlikuje naglim i brzim pokretima, dugotrajnim mahanjem raskošnim perajima mužjaka koji se udvara ženki, kratkim trzajima u igri (sve neverovatno brzo), a opet tliko miroljubiva i staložena riba (one slike su napravljene mobilnim telefonom, što znači da se ribe skoro pa nisu pomerale...
Zapravo, odista je teško išta uraditi sa tako malim brojem riba (2ž+1m). Ženka baca jedno jaje na odprilike nedelju dana, a inkubacija traje barem dve nedelje. Ovo sve je od prilike jer sam u renoviranju stana, pa nisam baš u mogućnosti da ih tačno ispratim, ali biće i toga. Malac sa slike Nenad2 ima oko 6 meseci, a sa godinu dana dostižu punu veličinu (koja ne bi trebala da bude preko 3,5 cm ako je verovati časopisima, ma da ovi moji su oko 3 cm). Prvo jedu nedelju dana rotiferu i infuzoriju, potom sitnu sanders plavu artemiju, pa mikrocrve, tek posle tri nedelje mogu da im dajem onu ukrajinsku "krompir" artemiju.. :) malo je čupavo ali imam "velikih" 5 i "maleckih" još 5 za sad... Iz poslednje ture uspeo sam da uhvatim 6 komada (po ovome je inkubacija tri nedelje, ali nisam merio dane tačno) jedna crkla odmah, a ove ostale su mislim u redu... S toga, neće baš ići brzo, ali biće... :)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: Maroko