Silver Arowana

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
329
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Osteoglossum bicirrhosum - Silver Arowana


DSC09424.jpg
 
Poznato je da je arowana predator i da napada sve sto moze da joj stane u usta. E tu je sada pitanje koja je to relativna velicina ribe u kojoj arowana vidi hranu za sebe.

Evo jedan slikoviti primer takvog odnosa. Ubacio sam u akvarijum sa arowana-ma jednog Apteronotus albifrons - Black ghost-a velicine oko 11 cm i slike govore sve. Cak i manja arowana je procenila da je to povoljna zrtva a o vecoj i da ne govorim.

DSC07455.jpg


DSC07456.jpg
 
Hm. Ja mozda nemam pojma, ali nikad u zivotu ne bi drzala ovu vrstu. Grozno mi je kad je pogledam, a tek kad bi videla uzivo kako jede neku drugu ribicu.. Shvatam da veca riba jede manju ribu i da to nije nishta chudno, ali neka ih u prirodi..u akvarijumu mi ne treba :)
 
Ma daj Star, divne su. Upamtio sam ih jos davno kad sam ih u nekoj knjizi spazio na slici. Naravno da sam ih pozeleo. Ali nikada ih uzivo nisam video. Narav im je kakva i treba da bude predatorskoj ribi.
Mada, Bobane ipak duh - jednako retka i teska riba ovde za naci i drzati :roll: .
Nadam se da je to bio neki 11cm kilavko inace ces dobiti nadimak GHOSTBUSTER. :D :D :D
 
Eto Stina izazvao lavinu saosecanja za Duhom. Pa bilo koja druga riba bi izazvala isti efekat. I kako da ubacim guppy od 11 cm i da proverim?

Pored toga on nije tako redak, barem ne ovde, pa ni tako nesto poseban po tom kriterijumu. Mozda najvaznije od svega toga je da je ta riba imala malu ali ocitu deformaciju pa onda bas izbor i nije bio veliki. I te arowane treba nesto da jedu a ziva riba je pored ostalog sastavni deo njihove ishrane.

Ipak ova tema treba da pokaze ili da nam priblizi gde je granica u odredjivanju zrtve kod ovakvih predatora kao sto je arowana. Izgleda da je to tesko ustanoviti.
 
Bobane bas si lisac. To sa deformitetom slucajno zaboravio da napises, xexe.

Nego nedavno sam bio do US, a tamo posetio nacionalni akvarijum u WDC. U akvarijumu od nekoliko tona jedna vaka arovana od metra i neki paku od jedno 20 cm plivali u paru. Sad fakat onaj paku stalno nesto Srebrnom ispod stomaka. Tek posle kad sam se vratio kuci i imao vremena da na miru pogledam filmic koji sam snimio, dok sam ih gledao kako plivaju u krug, skuzim da pacu pliva u mrtvom uglu u kojem ga predator ne vidi. A arovana opet ko da zna da je ovaj tu negde pa jednako beci ocurde ne bi li ga nenako iznenadila. Neverovatna riba u svakom slucaju. Mnogo ruzna, ali meni to ne smeta da je volim. :oops:
 
Nisam to zaboravio da napisem nego nisam smatrao za potrebnim jer je sustina teme sasvim druga. Pored toga nisam ocekivao da su nasi akvaristi toliko sentimentalni prema pojedinim vrstama riba :)
Deformacija se vidi, slika 2, gde riba ima L oblik repa.
Inace ako je riba predator to znaci da se hrani nekim zivim organizmima. U ovom slucaju su uglavnom druge ribe mada se nelibi da pojede i kojekakve bube. Najele su se te arowane i barbusa, neonki, zlatnih riba i ko zna koje jos vrste riba i sta god da sam postavio uvek bi bilo nekog zaljenja. Hranio sam ih i punoglavcima mada mi oni nisu bas pogodni. Jednostavno one moraju da jedu bez obzira na nase emocije.

Ovo sto pacu radi mozda je i jedan od nacina da se odbrani mada mi je to dosta klimavo jer je nemoguce da nikada nije u vidokrugu arowane. Ona zna tako nepredvidljivo da menja pravac kretanja a i da ode na dno pa je onda sve otvoreno. Mozda je tu dosao jos dok je arowana bila mala pa se navikla na njega a i njegov oblik je takav da bas nije zgodan da se proguta.
Ja sam imao dosta primera tog navikavanja riba. Drzao sam trigger-a i damsela zajedno i nikada nije doslo do sukoba. Damsel se toliko obezobrazio da je otimao triggeru hranu iz usta. Svaka druga riba je platila glavom. Imao sam jos dosta slicnih situacija kod razlicitih vrsta riba gde je jedna predator a druga zrtva u nekim normalnim okolnostima.