Sistem za zamenu vode

Anboy

New Member
8 Novembar 2014
22
1
3
44
Pozdrav Svima,

Imam par tehnickih pitanja u vezi unapredjenja trenutnog KANTA zamena vode sistema :). Imam malu hobisticku akvaristiku i zeleo bih da unapredim sistem. S'proleca cu odradi dovod vode u prostoriju i odvod. Posto je mala akvaristika u pitanju zeleo bih sto vecu iskoristenost akvarijuma i voleo bih ove trenutno akvarijume koje koristim za lager vode da koristim za drzanje ribe. Zato sam i mislio da uradim neku automatsku/kontinualnu zamenu vode :).

Za pocetak sta mi je potrebno od slavine do ulaska u akvarijume za obradu vode od filtera? Kako da dogrevam vodu na odredjenu temperaturu i da li je to potrebno jer voda iz slavine zimi je 10C?
 
Mozes to da unapredis tako sto ces da kupis neku lepsu kantu a mozes vala da povecas kapacitet ako radis sa dve kante :)

Sada malo ozbiljnije :) Koliko kapiram ti imas nekoliko??? akvarijuma kao zasebne jedinice pa ti je dosadilo da vuces vodu. Ajde napisi par reci o tome, sta imas i da li imas neku ideju u skladu sa okolnostima.
Svojevremeno je @zopex2008 imao slicne ideje i na kraju je sve to resio sa centralnim filterom. Mozda bi to bio slucaj i kod tebe. Eto iznesi vise detalja o postavci kao i prostoriji pa da vidimo sta i kako moze da se uradi.
 
Postovanje Bobane.

Iskoristicu ovu priliku da vam se predstavim :) Ja sam Bojan iz Beceja i u subotu 14.02.2015 je bilo tacno 10 godina od ulaska u ovaj predivan hobi.

Police su mi na 4 nivoa. Imam 3*110litara gde lagerujem vodu, ostali akvarijumi su od 50-80litara i ima ih oko 35 komada, jedan je od 270litara a ostali su 30, 20 i manji.... Da svi akvarijumi su zasebni, pri svakodnevnoj zameni vode iz akvarijuma starom vodom punim kantu, vucem je u kupatilo i nazad a vodu koju dosipam ide slobodnim padom od lager akvarijuma preko creva do zeljenog akvarijuma. Ova tri akvarijuma gde lagerujem vodu punim preko predfiltera od RO aparata 25mikrona, aktivni ugalj i 5mikrona. Posto sam predan svom hobiju i volim da su mi svi akvarijumi cisti a ribice zdrave zamenim svaki dan minimum 300litara vode sto mi oduzima jako puno energije i vremena koje bih mogao da posvetim drugim stvarima.

Plan mi je sa proleca da se jos malo prosirim, ali ne bih da se jos vise zarobim u hobiju. Zato hocu da odradim dovod vode u prostoriju i odvod iz prostorije. U glavi mi je malo sve to konfuzno, pa sam se zbog toga obratio vama da vasa iskustva podelite samnom.

Zopex2008 je resio stvar sa centranim filterom i to je odlicno. To je i meni plan B.

Hvala :)
 
Napisi gde ti je ta prostorija i da li se samo koristi za gajenje ribica, kakav je pod, kakvo je grejanje, da li grejes prostoriju ili imas elektricne grejace u akvarijumima, a ne bi bilo lose da to malo uslikas.

Prva i osnovna stvar je da dovedes vodu i napravis odvod iz prostorije gde su ti akvarijumi. Ako samo to uradis zavrsio si dobar deo posla oko zamene vode, jer otpada onaj najzamorniji KANTA sistem.

Ajde napisi malo vise pa da prodiskutujemo o tome i sigurno ces dobiti vise ideja kako sve to da napravis i sebi olaksas.
 
Postovanje Zopex.

Prostorija je na drugom spratu a to je ujedno i poslednji sprat. Nekada je bila terasa a sada je zazidana i koristi mi kao akvaristika. Jako je dobro ususkana prostorija povrsine oko 7m2, ima izolaciju jako dobru i grejanje na gas (radiator). Pod je od keramickih plocica, posto je to bivsa terasa postoji odvod koji je zatrpan koji ide direkt u oluk, cela prostorija ima blag nagib i mogucnost za odvodom (u podu) majstor mi je rekao da cemo ugraditi neki sistem za odvod zvono. Pored te prostorije prosiricu za jos toliko, isto cu napraviti nagib, sistem za odvod u oluk (sistem za odvod je samo u slucaju nuzde da se veca kolicina vode izlije). Posto su mi te prostorije do kupatila (deli ih zid), direktno do vode i kade a za 15cm visa od ostatka stana odvod glavni cu spojiti ispod kade sa slivnikom a dovod vode ce ici direktno iz zida u prostoriju. Nista necu da BUDZIM hocu sve lepo i diskretno da uradim.

Postavlja se pitanje koliko ce mi dovoda vode trebati? Mislim, ide li jedna cev al vise slavina? Jer ce mi trebati za kontinualnu zamenu vode, za RO aparat i za brze intervencije (cesma/crevo akvarijum/bez filtriranja) a mozda jos neka :).

Prvo da resimo ovo sa vodom pa onda mozemo dalje ;)
 
Koliko vidim ti nemas puno prostora za neke vece egzibicije i samo je pitanje kako to da uradis na najpovoljniji nacin.
Odvod vode si dobro osmislio kao i odliv u slucaju neke nepozeljne situacije. To je drugi sprat pa ne bi bilo zgodno da tusiras ljude ispod sebe.
Za dovod vode ti treba samo jedna cev i to je vise nego dovoljno. Ja licno bi postavio vise slavina. Jedan prikljucak bi koristio za filter i to bi tako stajalo a drugi bi koristio za crevo ili cisto kao slavinu. Razlog tome je da uvek imas vodu na raspolaganju cak i ako punis te rezervne akvarijume. To nije veliki izdatak ali vredi.
 
Tako je! Relativno sam ogranicen sa prostorom i zato zelim da sve bude prakticno i maksimalno iskoristeno ;)

Znaci jedna cev sa hladnom vodom i tri slavine ce mi zadovljiti sve potrebe.

Najveca zelja mi je da uradim automatski sistem zamene vode, da li je to izvodljivo u mom slucaju?
Sta mi je generalno potrebno od filtera za sto bolju obradu vode?
Voda koja izlazi iz vodovoda zimi je 10C a u akvarijumima 24C da li je to problem i koliko bi mi to hladilo vodu u akvarijumima?
 
Dve slavine su sasvim dovoljne. Ja sam mislio da ti predlozim i dovod tople vode ali sam to ostavio jer da ti to treba valjda bi sam napomenuo. Topla voda je koristna ako ti treba brza zamena vode a voda ti je mnogo hladnija. Ti najbolje znas koje je vreme potrebno da se voda ugreje u tim akvarijumima gde je drzis pre zamene.
Uvoditi direktno hladnu vodu u akvarijum nije pozeljno i to nemoj da radis. Uvek je prvo zagrej do priblizno radne temperature.

Sto se tice obrade vode moj stav je takav da ti treba da se prilagodis vodi koju imas. Vrlo je nezgodno ako se upustas u neko veliko korigovanje hemizma vode. Najbolje bi bilo da vodu koju imas, valjda gradska voda, propustis kroz nesto da uklonis hlor i eventualne teske metale i da je kao takvnu koristis.
 
Vidi da li imas mesta za jedno plasticno bure. To bi mozda bilo korisno za vodu koju sada drzis u akvarijumima a njih bi mogao da iskoristis za drzanje ribe. U buretu bi mogao jednostavno da pripremas vodu, RO+cesmu i da je ugrejes na potrebnu temperaturu, a iz bureta jednostavno potapajucom pumpom da je dodajes u akvarijume. Neznam koje ribe gajis i da li ti je meka voda uopste potrebna?
Ako budes radio nove akvarijume bilo bi korisno da ih uradis sa rupom,jer onda bi bilo lako da uradis kontinualnu zamenu vode sistemom kap po kap.
 
Postoji mogucnost dovodjenja tople vode. Grejem se na gas pa samim tim imam i gasni bojler koji mi sluzi i za grejanje sanitarne vode. Gasni bojler ovako kako je namesten zagreje vodu na 50C.

Gradska voda je u pitanju i filteri bi mi trebali samo za uklanjanje hlora i teskih metala. Jer i zamenu vode kad vrsim koristim iz gradskog vodovoda. RO vodu koristim samo za mrest ribe koja to zahteva.

Tu se postavlja pitanje sta ce mi od filtera trebati? Da li je dovoljno da uzmem jos jedan set za RO aparat (25mikrona, aktivni ugalj i 5mikrona) bez membrane ili da li je potrebno uzeti mozda filtere drugog sastava, vece, vise...?

Kontinualna zamena vode bez predhodnog zagrevanja vode ne dolazi u obzir???

Postoji mogucnost busenja akvariuma. Al to bi bila sledece pitanje u ovoj temi :). Zeleo bih prvo da izdefinisem ovo oko vode, filtera i mogucnosti kontinualnog sistema zamene vode (kao po kap).

Sad nesto razmisljam da bih mozda mogao preko letnjeg perioda da menjam vodu bez zagrevanja a u zimskom periodu da smislim neki drugi sistem. Zagrevanje vode gasom ili strujom na 20C+ je velika finansijska stavka.

Zato zelim sa vama iskusnijima da razmenim neka moja razmisljanja i vasa iskustva pa od svega da napravomo najbolje :)

U Martu pocinju zidarski radovi a u Maju bih krenuo sa laganom realizacijom celog projekta. Naravno nista nemoze da se radi neplanski i zato mi je potreban dobar PLAN ;).
 
Za pripremu vode tebi samo treba neki preparat za uklanjanje hlora ili hlor amina, zavisi cime gradski vodovod tretira vodu i nista vise. Ti preparati uglavnom skinu i teske metale. Sta ti to imas u pitkoj vodi da ti treba taj filter a da to smeta ribama? Taj filter ima smisla za RO uredjaj jer produzuje vek membrane ali u tvom slucaju nema smisla i deluje mi kao bacanje para. Tako isto i za aktivan ugalj.

Ako voda nije temperirana onda nije dobro da se koristi za izmenu. To da radis direktno sa cesme bas i nije dobra ideja. Pored korektne temperature voda treba da sadrzi i rastvoreni kiseonik a za to je potrebno neko vreme. Dakle voda treba da odstoji.

I jos jedno pitanje, tek onako usput. Zasto ti menjas vodu svakoga dana?
 
Postovanje Zopex.

Prostorija je na drugom spratu a to je ujedno i poslednji sprat. Nekada je bila terasa a sada je zazidana i koristi mi kao akvaristika. Jako je dobro ususkana prostorija povrsine oko 7m2, ima izolaciju jako dobru i grejanje na gas (radiator). Pod je od keramickih plocica, posto je to bivsa terasa postoji odvod koji je zatrpan koji ide direkt u oluk, cela prostorija ima blag nagib i mogucnost za odvodom (u podu) majstor mi je rekao da cemo ugraditi neki sistem za odvod zvono. Pored te prostorije prosiricu za jos toliko, isto cu napraviti nagib, sistem za odvod u oluk (sistem za odvod je samo u slucaju nuzde da se veca kolicina vode izlije). Posto su mi te prostorije do kupatila (deli ih zid), direktno do vode i kade a za 15cm visa od ostatka stana odvod glavni cu spojiti ispod kade sa slivnikom a dovod vode ce ici direktno iz zida u prostoriju. Nista necu da BUDZIM hocu sve lepo i diskretno da uradim.

Postavlja se pitanje koliko ce mi dovoda vode trebati? Mislim, ide li jedna cev al vise slavina? Jer ce mi trebati za kontinualnu zamenu vode, za RO aparat i za brze intervencije (cesma/crevo akvarijum/bez filtriranja) a mozda jos neka :).

Prvo da resimo ovo sa vodom pa onda mozemo dalje ;)

Jesi li video sistem koji radi kod Neše (Akvarijum Art)? On ima sistem kontinualne zamene vode, sa bušenom stranicom.
 
CTale,

Nisam video taj sistem? Jel moze neka smernica, savet, link, slika?


Bobane,

Jako mi je velika guzva u akvarijumima i to zahteva cescu zamenu vode.
 
  • Like
Reactions: CTale
Sistem se radi sa busenim akvarijumima ili moze da se napravi sistem cevi za odvod, a o tome smo pisali u temi centralni filter gde imas i slike.
Iznad akvarijuma mora da se izvede instalacija sa PVC cevima i da se ugrade kapaljke. Ako to radis podrazumeva se da koristis vodu sa cesme koju treba da filtriras preko aktivnog uglja da bi se resio hlora. Filteri od 5 i 25 mikrona ti i nisu bas potrebni u tom slucaju, jer ne vidim sta bi oni filtrirali iz ciste vode.
Mana ovog sistema je u tome sto koristis hladnu vodu sa cesme tako da bi morao u akvarijumimam da imas grejace, jer je voda inertna sto se tice temperature i ne bi se dovoljno brzo zagrejala od same prostorije.
Najjeftinije resenje je sistem bureta u prostoriji gde su akvarijumi.U bure natocis vodu slicne temperature kao u akvarijumima dobro je izaerises sa pumpom veceg kapaciteta dodajes vodu u akvarijume.
Sistem centralnog filtera verovatno nije za tebe, jer je povecana potrosnja struje (pumpa radi 24 sata, 365 dana u godini), tako da je to neprevazidjeno resenje za profesionalne odgajivacnice koje donose i neku zaradu.
 
Bobane,

Drzim zivorotke, razne barbuse, razne tetrice... Nisam nikada brojao ribe koliko ih imam u kom akvarijumu, guzva je uglavnom velika.

Zopex,

Koliko ta pumpa trosi stuje u sistemu za centralno filtriranje? Jel imas stalno doliv sveze vode u centralni filter? Koliko litara vode ti je prikljuceno na centralni filter i kojeg je on kapaciteta?

Sa centralnim filterom sta bih dobio, mislim koliko bi onda morao da vrsim cesto zamenu vode?

U planu mi je da busim akvarijume ako za to bude bilo potrebe. Razmisljam ako budem i dalje menjao vodu rucno al bez kante tj. iz akvarijuma crevom direktno u odvod a vrsio dolivanje sveze iz Lager akvarijuma koji su najvisi onda necu imati potrebu za dodatnim troskom i busenjem akvarijuma.
 
Imam negde oko 4500 litara, pumpa je od 800W.Sve to je prikljuceno na centralni filter.
Voda se menja prilikom ispiranja pescanog filtera. Doda se onoliko vode koja se potrosi na ispiranje pescanog filtera i to je uglavnom sve od odrzavanja. Dodajem vec pripremljenu omeksanu vodu. Ukoliko smatram da je potrebna veca izmena vode podesim vodu sa cesme i RO uredjaja i pustim je da polako curi u slivnik filtera u komoru sa cistom vodom, a visak vode se istace preko prelivnika.
Na ovih pedesetak akvarijuma jako mnogo bi se trosilo vremena na pranje 50 filtera i zamenu vode. Kada je potrebno moze mnogo vise ribe da se spakuje u akvarijum. Jednostavno se poveca protok vode kroz akvarijum i kolicina vazduha preko rasprsivaca.
 
Hvala na detaljnom objasnjenju :) Pumpa stvarno trosi dsta struje!

Procitao sam vise puta temu Centralni filter al uvek ostane jos po koje pitanje. Sa centralnim filterom si se resio veceg dela posla i stvarno je mnimalno angazovanje oko njegovog odrzavanja.

Neznam sta da radim 100 kombinacija imam u glavi a trazim onu koja ce mi najmanje vremena oduzimati, omoguciti mi sto vecu korisnu povrsinu u akvarijumima i pruziti mojim ribicama najbolje uslove za zivot.

Kad si busio akvarijume jel si bulkove koristio?
 
Bobane,

Nisam nikada brojao ribe koliko ih imam u kom akvarijumu, guzva je uglavnom velika.

Nisam ni mislio da brojis ribe ali okvirno se to proceni. Neko kaze da je guzva ako ima desetak riba u akvarijumu a neko 100. Recimo ja imam u proseku 350 neona u 180 l vode ili preko 100 Mollli ili Guppy. Eto tek da vidis zasto se interesujem o kolicini. Naravno da bas ovaj podatak diktira sve ostalo jer se na osnovu toga trazi velicina filtera, protok vode itd
 
Okvirno u akvariumima od 50-80litara drzim minimum 150+ neonkica, razborica, zebrica, barbusa.... Broj zivorotke uvek ide manje po akvarijumu. Te ribice sto su kod mene su uvek manje, nikad ne dostignu punu ili maticnu velicinu jer veoma brzo idu novim vlasnicima. Nemam problema sa bolestima i sa uginucima ribica. Vrsim velike zamene vode u akvarijumima 50-60%, ribu od malena navikavam na tako velike zamene jer to radim i kad su male. Kad ih transporutujem uvek ih stavljam u svezu odstojalu vodu i o se pokazalo kao odlicno.

Bobane i Zopex hvala vam na izdvojenom vremenu i strpljenju :)