SPS- LPS znacenje

boban

Osnivača sajta
Staff member
9 Avgust 2003
5,599
326
83
New Plymouth New Zealand
www.beke.co.nz
Jedna od skracenica koja se cesto koristi u komunikaciji kada se govori o morskoj akvaristici je i SPS i LPS. Ko tek razmislja o morskom akvarijumu i cita takve tekstove sigurno ce da izgubi smisao takvog teksta i stoga nije na odmet da se malo potsetimo na ova prosta znacenja.

SPS - Small Polyped Stoney (Mali polipni kameni - bukvalni prevod) je skracenica koja se koristi za korale ciji su polipi mali i uglavnom su velicine oko 1 mm ili manji. Tipicni pretstavnici ove podele su Acropora, montipora itd.

LPS - Large Polyped Stoney (Veliki polipni kameni - bukvalni prevod) je skracenica za korale ciji su polipi veliki. Tipicni pretstavnici su Torch, Bubble, Brain koral itd

I LPS i SPS imaju svoj kameni "skelet" i to ih razdvaja od drugih korala i iz tog razloga se zovu "Stony" (Kameni) za razliku od mekanih korala.

U sustini nema neke specificne razlike izmedju ovih korala u opstem smislu definicije ali nam ova podela ipak pomaze da rzdvojimo lakse i teze korale za cuvanje. SPS korali spadaju u tesku grupu, LPS u manje tesku dok ostali mekani korali su uglavnom mnogo laksi za cuvanje. I LPS i SPS korali zahtevaju mnogo bolji kvalitet i protok vode i dobro osvetljenje.

Eto to bi ukratko bilo u vezi tih skracenica.
 
Odlicno. Mislim da je vrlo pametna ideja da se malo pojasne te skracenice iz morske akvaristike. Mnogi pocetnici recimo, kao ja :p ,kada naletimo na takve izraze i skracenice, mozemo samo da lupamo glavom sta to sve znaci.
 
Je, i mene je tako neto u pocetku bunilo, i dok nisam negdje pronala punim imenom nisam znala to je u pitanju, ali sada, gledajuci u koralje, a imam i LPS i SPS u akvariju, razlika je vrlo lako vidljiva i uocljiva.
Iskreno, mislim da covijek ako ima odgovarajuci kvalitet vode u akvariju i donekle adekvatno svijetlo da ce svi tvrdi (stony) koralji uspijevati...samo vjerojatno nece rasti brzinom kojom bi inace rasli.
Isto bi dodala kad smo kod tvrdih koralja da je za njih vjerojatno potreban odgovarajuci kalcij, jer je njima kostur od kalcija i ako kalcija manjka koralji ne mogu dobro rasti!
 
da se vratimo malo na tu temu.
Dijele?i tako koralje, po veli?ini polypa, tj. strukturi kostura lako se moe odrediti generalno i neki od uvijeta koje trae
Dodala bih par interesantnih stvari...
1. lps koralji, tj. kameni koralji velikih polypa, ba zbog te svoje veli?ine polypa spremni su i vole uzimati dodatnu hranu. Davaju?i im hranu na nekoj redovitoj bazi, neke vrste lps-a rastu dosta brzo.
2. bitna stvar koju treba uzeti u obzir kada se odlu?ujemo za sps koralje, tj. kamene koralje malenih polypa je ta da oni ve?inom zahtijevaju puno ja?e svijetlo, mnogi od njih ako im svjetlo nije dovoljno jako, gube svoje lijepe boje i postaju sme?i (jednostavan koralj iz te takve porodice je Montipora sp.), dok velika ve?ina drugih sps koralja, radi premalo svijetla ugiba. Sps su puno vie fotosinteti?ki nego lps, i zbog toga trae akvarije s vrlo jakom rasvjetom, u suprotnom ili izgube svoje lijepe boje ili ugibaju.
3. Isto tako iz moga iskustva sps. vole ja?i protok, dok lps. vole slabiji protok, pa i na to treba obratiti pozornost kada ih smijetamo u akvarij

-ovo je samo generalno i op?enito za po?etak, naravno tu ima odstupanja