Valentini puffer

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Riba dosta zanimljiva po svojim arama i nacinu plivanja. pliva kao recimo to kolibric leti. Spava naslonjena na spuvu ili silikon koji je na spoju stakla,a koji puta i stijeni kamena. Najcece spava tako da mu je glava okrenuta prema vrhu. Svako jutro nakon budenja se protegne tako da se napue, pa je onda skros smijean, pogotovo ako ga zahvati mlaz vode, pa ga nosi, a on sav isprepadan noen tim mlazom se ispuhuje, pa se okrene i kao da hoce pokazati svima da moe i on prkositi struji pliva uz nju do samog izlaza iz pumpice. Lako se i isdresira, nauci da jede iz ruku, ceka po trbuhu...Bio je pravi gnjavator u startu to je doao u akvarij jer je pojeo skoro sve ukrasne crvice koje je vidio, poplaio kozice koje su se skrivale neto vremena dok nisu shvatile da im u globalu on ne moe nita, jer su one prebrze za njega, i naravno grickao je koralj MOntiporu. Sva ta svoja nedjela je prestao raditi, crvica opet imam, ali su sada i oni pametniji, pa se ire samo kada je on na drugom kraju akvarija, kozice se uopce vie ne zamaraju s njime, tovie, cupkaju mu, ako uspiju hranu iz usta i svadaju se s njime oko hrane, a Montiporu je prestao doivljavati...
Sada, nakon opisa ove moje male tetocine imam i jedan problem zbog kojeg sam i pokrenula ovaj post. Negdje sam procitala da mu kljun (zubi)raste i da ako ga ne troi moe uginuti zbog toga, pa me sada zanima s cim on to u prehrani moe troiti, kakvu prehranu mu mogu obezbjediti da mi se tako neto ne dogodi?
 

Attachments

  • 80.jpg
    80.jpg
    48 KB · Pregleda: 519
Mislim da on nema neke posebne zahteve u ishrani. Samo nastavi da ga hranis raznovrsnom hranom. Ako ista moze da ga ozledi to je jednolicna ishrana jer ce sigurno doci do pomanjkanja necega vaznog za njega.
Parce sveze ribe, lignje, skoljke i svega sta ti dodje pod ruku. I suva hrana za morske ribe moze da mu pomogne.
Nebrini se puno, zna taj da brine o sebi.
Sto se tice njegove brzine to je tacno ali je on stara cekalica pa ko ceka taj i doceka. Ipak je to samo 200 l vode.
Inace zna da se "sprijatelji" i da zivi u harmoniji sa drugim stanovnicima ali samo ako nije preterano gladan.
 
A taj ti se hrani bolje nego mi (kao i ostatak ivog svijeta u akvariju), jede lignje, barem dva puta na tjedan ili muzgavce (to nadem u ribarnici), imam nekoliko vrsta hrane riblje, to u vrecicama, to suhe (granulice, listici, crvici...i sve to u nekoliko vrsta), samo sam procitala da bi on trebao brusiti svoj kljun sa nekim tvrdim stvarima za klopanje, pa me samo zanima to bih mu to jo mogla dati. I to je je, ako nije gladan dobar je i mio kao bubuca...pa zato i nikada nije gladan! Ako se sajeti cega jo, javi, jer mu kljun raste, a nema ga na to brusiti i troiti, pa se polako bojim za njegovo zdravlje, jer ako sam ga vec kupila, elim ga i imati u akvariju neko due vrijeme...jo je on beba, nema niti 6 cm, a sladak je strano
Sada mi je palo na pamet (a nije me vidi zaboljelo), moda bi bilo dobro da mu pokuam bacati male one slatkovodne puice, sitne...to misli?!
 
Nemoj samo da te on nasamari. Zna on da se pravi gladan i kada nije pa da uziva u izobilju hrane samo neznam dokle ce.
Nemoj puno da se brine oko te ishrane. Ta riba jede sve, bas sve.
Neznam isto tako ko ti je to rekao oko zuba. Ja na tako nesto nisam naleteo ali moze biti da je i tacno. Bez obzira na to ti imas u svom akvarijumu dovoljno stvari gde on moze da gricka sta hoce.
Nemoj samo da to budu kablovi od neke pumpice. Pripazi malo na to.

I evo ti jedan domaci zadatak. Tek da se nedas prevariti u buduce.
Koja je tvoja riba?
1. Canthigaster valentini
2. Paraluteres prionurus

Javi sta si nasla mada je dosta lako da se vidi razlika.
 
Sigurna sam da je moj origigi, jer se svako jutro napue, dok imitator to ne radi. To sam odmah provjerila cim sam ga dobila, jer kada je doao, bio je sav napuhan od straha jer je pregrizao vrecicu i vecina vode mu je iscurila, dobro je to je bio u kutiji pakiran za transport riba, pa mu je nivo ostao u vrecici dovoljan da mu ne iscuri sva kolicina vode, ali svejedno, kada je doao, bio je kao mala loptica, napuhan, da sam u prvi tren pomislila da je mrtav. to njegovo napuhavanje, kao to sam gore napisala vidim svako jutro kao jutarnje rastezanje, jer svako jutro prije nego to se upale bijele lampe on se napue na nekoliko sekundi...
Podatak sam procitala u knjizi o morskim ribama The tropical Marine fish od Gordon Kay koju mi je posudio Anel, isto ima morski!
Hmmm, moj je puffer!? Ovi oponaatelji se ne napuhuju? Pie da im je razlika to to imitator ima dvije ledne peraje, dok puffer ima samo jednu! Moj ima samo jednu! :D
 
A koliko sam htjela da je puffer, i bi! :D Naravno, samo ga treba prije uloviti, ali niti to nije nemoguce, ponoci dok spava, moze se svata s njim, samo mi je ao ga maltretirati, jer se napue, i sav izgleda okiran
 
evo dvije nocanje slike dok je malecno moje spavalo, priljubljen okomito na stijenu
 

Attachments

  • 105.jpg
    105.jpg
    51.6 KB · Pregleda: 442
Definitivno tvoj puffi je mnogo lepsi od mog,
vidi samo kako lepe boje ima.
Samo zbog toga cu imati morski aq. kad tad.
Svaka cast Jasenka.
 
Zoo i Stina, hvala na pohvalama :D
Boban: "Ne diraj lava dok spava, jer ce se u suprotnom napuhati :wink: "
Jedno upozorenje za ovakvu ribibiu morskom reef akvariju. Morate biti svjesni da on voli "brusiti" svoje zubice na tvrdim koraljima SPS tipa Montipora...moj je brusio kljun neko vrijeme, sada vie ne...eventualno ako ga ne vidim. Trenutno mi to ne smeta, jer nemam puno SPS koralja, a i ribica mi je sama po sebi vrlo draga i ima "personaliti". Oboava popapati ukrasne crvice i svakog kojeg vidi, pamti mjesto, pa se non-stop vraca ne bi li ga uspio popapati. Nasrecu i crvici su "pametni" pa su naucili da putaju svoje lepezice van kada njega nema. Kozice su mu isto "drage", samo su one prebrze za njega, a nije ni on toliko gladan da bi ih naganjao po akvariju!
 

Attachments

  • 110.jpg
    110.jpg
    54.1 KB · Pregleda: 417
Ovaj moj Puffer je lepsi :twisted:
Vidi kako ima lepe zelene oci.

Salim se, gledam ga nesto i setim se tebe pa ga "uslikao" i evo ga u javnost :)

ead8fc0e71b3706f0d871d4b25b5bed3.jpg
 
Mnogo je simpatican,posto znam da se oni obavezno hrane puzevima i slicnim da kazem oklopnicima,kakav je slucaj sa njim tj cime ga vi hranite?Da li jede kupovnu hranu i da li je konkretno ta vrsta puffera agresivna,posto vecina jeste?predstavlja li opasnost po druge ribe?
 
Nije ovaj Puffer tako veliki napasnik mada mu nije verovati do kraja. Kod mene je sa drugim ribama i sve je mirno a i Jasenka ga cuva sa drugim ribama.

On jede sve a obicno mu dajem mesavinu hrane koja sadrzi lignje, skoljke, zelenisa, ribe i jos ko zna sta a on odabere sta zeli. Pored toga ja im dajem i hranu za ciklide koju skoro sve morske ribe lepo jedu.

Pravi problem ili opsanost sa tim pauffer-ima je taj sto oni proizvode otrovni mukos ili sluz kada se "naljute". Iz tog razloga sa njima ne treba da se drze ribe ili druge stvarcice koje mogu da budu "dosadne" za njega kao sto je cleaner wrasse ili shrimps. To je njegov odbranbeni sistem i sa time ne bi trebali da se igramo.
 
Slaem se s time da mu nije vjerovati do kraja, pogotovo kada su u pitanju sps koralji, te maeni ukrasni crvici! Ali ako ima dovoljno hrane za papati, ne radi neku veliku tetu na tom podrucju.
 
boban said:
Pravi problem ili opsanost sa tim pauffer-ima je taj sto oni proizvode otrovni mukos ili sluz kada se "naljute". Iz tog razloga sa njima ne treba da se drze ribe ili druge stvarcice koje mogu da budu "dosadne" za njega kao sto je cleaner wrasse ili shrimps. To je njegov odbranbeni sistem i sa time ne bi trebali da se igramo.

Da li i kod Zoo Piraninog puffera vazi isto ovo? :D
 
Jasenka,sta se sada desava sa tvojim valentinijem,da li je jos ziv i da li mu rastu zubici? :D Koliko on poraste i da li ta supstanca koju on luci kada zeli da se odbrani vazi i za tu drugu vrstu koja se od njega razlikuje samo po ledjnom peraju?Meni licno je to najzanimljivija ribica od svih u morskom akvarijumu,bas ima karakter:)Da li mozda neko ima sliku jos neke vrste puffera za morski akvarijum?
 
Olja, naalost Zlatko je uginuo...nali smo ga jednu nedjelju, taman prije nego smo se selili, leao je mrtav :cry:
Zato i od cega je uginuo, stvarno ne znam...u redu je papao, nije bilo nikakvih vidnih tragova dan prije da bi se moglo to ocekivati!
Jedva smo ga prealili, ali...
Ribibi je stvarno bio mrak i zakon, karakteran, iako je grickao montiporu, nije bio toliko tetocina!
Kau da takva ribica zna kada ugine otrovati cijeli akvarij, ali kod nas to nije bio slucaj, nije ba nikakvu tetu napravio...samo je leao bljed-tuno :cry: