Valjkasti crvi

Valjkasti crvi (Nematode) su paraziti koje cesto vidimo na ribama uhvacenim u prirodi ili gajenim u velikim otvorenim mrestilistima. S obzirom da ovih crva ima na hiljade i skoro je nemoguce da se ustanovi koja je vrsta u pitanju, barem za nas akvariste, mi ih onda generalno nazivamo valjkasti crvi ili nematode.

Vecina ovih crva ima posredinka u svom zivotnom ciklusu pa samim tim u akvarijumskim uslovima taj ciklus nije moguce zatvoriti i sve ze zavrsava na tome da nakon izvesnog vremena crv napusti ribu i ugine. Ipak treba voditi racuna jer neke vrste ovih crva ne zahtevaju posrednika za reprodukciju ili barem ne za nekoliko narednih ciklusa. Naravno da mi nemamo nacina da znamo o kom crvu se radi ali nista nas ne sprecava da odrzavamo higijenu akvarijuma i uklanjamo potencijalna jajasca.

Lecenje nije potrebno i mali broj ovih crva uglavnom ne nanese veliko zlo ribi. Najveci problem je taj sto crvi za sobom ostave otvorene povrede koje su pogodno tlo za neke druge infekcije.

Postavio sam par slika ovih napasnika tek da se vidi kako to izgleda u stvarnosti.

valjkast crv -1.jpg

valjkast crv-2.jpg

valjkast crv-3.jpg




 
Danas naleti na isti ovakav problem na Gymnocorymbus ternetzi, Black widow tetra. Skoro jedna trecina zarazena od ok hiljadu primeraka, pravi uzas. Nista mi drugo nije preostalo nego da se dohvatim ulja karanfilića