Vesicularia dubyana

mrvica

Member
5 Novembar 2004
176
0
16
Beograd
Pošto volim biljke u akvarijumu, da malo pokrenemo i temu jedne biljke koja je po meni i lepo izgleda i veoma je korisna.
Rec je o Vesicularia dubyana, ili Java moss, ili na našim prostorima poznata kao javanska mahovina. Ako je vežete za kamen ili panj možete dobiti predivan detalj u vašem malom vodenom raju, i evo kako to izgleda kod mene:

Ako je pustite da padne na dno u mresnom akvarijumu dobicete idealno mesto za polaganje ikre vaših ljubimaca, kao i za sakrivanje mladji kad se izlegne ako su u zajednickom akvarijumu. Evo i jedan detalj kako izgleda malo iz bliza:
 

Attachments

  • java1.jpg
    java1.jpg
    78.8 KB · Pregleda: 45
  • java29ur.jpg
    java29ur.jpg
    66.9 KB · Pregleda: 41
Da veoma lepa i korisna biljka. Trazi dosta svetlostiali ali zbog toga postoji opasnost da se na njene minijaturne listove nahvata alga, sto moze da dovede do uginuca javanske mahovine.
 
Javanska mahovina je pravi usisivac i krupne prljavštine i amonijaka u akvarijumu, zbog cega je sjajna biljka za održavanje cistoce vode.

Preporucio bi je svakom. Moja slobodno pliva i sama je sebi našla mesto na dnu akvarijuma, celom prednjom stranom istog, do visine jedne trecine istog.
 
Mrvice, kako si je privezao za kamen? Ja sam pokusala ali stalno se siri i ne izgleda mi bas naj :(
Hvala. Mirka
 
Mirka mahovina treba da se prvo zgužva u mali žbun i on se postavi na kamen, posle još ostaje da najobicnijim koncem sve to obmotaš lepo. Izvesno vreme je potrebno da se mahovina razraste i ona ce pokriti konac.
 
Hvala Mrvice.

Stavila sam konac ali, izgleda nedovoljno. Izgledalo mi je ruzno. Treba izgleda imati strpljenja da izraste.

Inace, ova biljka je mnogo znacila u zajednickom akvarijumu, jer su se tu sakrile male ribice, da ne bi bile pojedene. Zahvaljujuci uglavnom ovoj biljci u akvarijumu plivaju tri razlicite generacije od tri razlicite vrste ribica.
Mirka.
 
Za vezivanje mahovinu koristim konac od mreze za paprike (zelene boje), on ne moze da se raspadne u vodu a sa time i mahovina ostaje pricvrstena za podlogu duuugooo....
 
Mirka,.. mozes sa silkom sa pecanje da pricvrstis ...imas raznih debljina i boja tog silka...

Kada se dovoljno dobro prihvati mahovina, tada samo prerezes taj najlon sa ziletom i resen problem. :D
 
Fauna,

hvala na savetu. :D
Mada se ne bavim pecanjem mislim da cu malo takvog najlona naci na poslu (malo cudno mesto za te stvari, ali mi njime vezujemo olovke za salter da nam ih ne odnesu :oops: )

Pozdrav. Mirka
 
Ja sam moju prvo vezivao zelenim koncem (obicnim koji ipak dugo drži mahovinu), ali mi se nije svidelo jer se video na delu preko kamena. Posle sam koristio sivi i tada je vizuelno bilo bolje.
Mirka nemoj prejako da stežeš konac, vec samo ovlaš, cisto da drži na mestu mahovinu. Još jedan savet: kad je vežeš za kamen da bi odmah lepše izgledala iglicom možeš da izvlaciš krajeve ili cak da je secneš, pa onda izvuceš krajeve.
Povremeno kada menjam vodu, ja svoju mahovinu zajedno sa kamenom izvucem napolje i laganim kretanjem (nikako stiskanjem) kroz izvucenu vodu ocistim od suvišne prljavštine.
Kao zahvalnost za brigu o njoj ona mi vraca predivnim izgledom.
 
Uradila sam to sa kamenom i koncem pre nekog vremena. Izgleda da sam stavila premlo konca i mahovina se sva rascupala. Iskreno, bas i ne lici. Ali lepo napreduje.

A jedan drugi komad pustam slobodan da bi se u njemu krile male ribice, kojih trenutno ima pososta.

Ipak mi se vise svidja kada je lepo sredjena, kao kod tebe Mrvo.

Pozdrav. Mirka
 
Još polovinom decembra sam kod prijatelja slikao ovu divnu biljku i jedina razlika je u tome da je njegova poterala izdanke (sporophyte). Evo kako izledaju ti izdanci:
 

Attachments

  • cvetjava.jpg
    cvetjava.jpg
    49.5 KB · Pregleda: 102
odlicna biljka, samo da vas pitam gdje se ta mahovina moze naci kod nas osim u shopovima ,jer vjerujem da u mom gradu nemaju mahovine nikakve, je li to obicna mahovina ona koja raste u sumama ili je pak neka druga ?
Hvala
 
Ne to je vodena biljka i sem sto je akvaristi nazivaju mahovina nema nikakve veze sa ovom nasom suvozemnom mahovinom. Moze se naci samo u akvaristickim radnjama ili kod prijatelja akvarista.
 
Aha, hvala hvala a pogledat cu sutra ja da li ima u ovom zoo butiku mada sumnjam cisto, ako ne bude mozemo li se dogovorit da mi posalje neko tu mahovinu i jos par biljaka ako se to moze odradit,bio bih zahvalan. Pare nisu problem para nema :)) sala sala . Eto ako ko ima zainteresovan neka se javi .