VODKA KAO LEK PROTIV NO3 I PO4!!!!

Pa otkud mu znam ime. Sada bi trebao da prevrnem gomilu tekstova pa da vidim koje je ime tog akvariste ako je uopste i dato a taj nemacki magazin ja ne kupujem iz prostog razloga, ne razumem nemacki jezik. Ako imas prilike nabavi taj magazin pa pogledaj.

Sustina je u tome da je to sve polovicno i da ne moze da prodje kao metoda. To znaci ako ti imas problema u svom akvarijumu tebi niko ne garantuje da ako sipas vodku u njega ima da resis problem.
Jasno mi je da ima ljudi koji to primenjuju kao i zeovit i sve ostalo. Ipak iza zeovita stoji ekipa koja to proucava a iza vodke ne stoji niko.

Novi pristupi su ok ako su dobro dokumentovani mada i tu niko ne garantuje nista jer sve to zahteva vreme da se vide rezultati. Ovo sa vodkom je bilo izuzetno brzopleto i niko jos nezna kakve posledice mogu da budu na duzem planu.
 
Da generalno se slazem sa tobom medjutim iza vodkeprojekta stoji jedan vrlo, vrlo priznat ne samo akvarista nego doktor hemijskih nauka .I ima veoma veoma dokumentirano....
 
Meni je i dalje dosta nelogicno da vodka (u nasem slucaju etanol CH3-CH2OH) ima nekakvog uticaja na PO4, NO2,NO3 ili NH3 :?
Ja bih voleo da vidim bilo kakvu racionalnu strukturnu formulu i reakciju etanola na bilo koje jedinjenje u morskoj akvarijumskoj vodi ...Znamo da je etanol zahvaljujuci hidroksilnoj grupi ( OH ) rastvorljiv i da je slican vodi ali on u vodi veoma slabo disosuje tako da se stvaraju neznatne kiseline koje cak ne mogu da se mere lakmus papirom,tako da mi nije jasno kako on moze da bude "hrana" bakterijama???

atos said:
..Vodka je tu samo kao izvor alcohola, etanola , i je metod koji se koristi kao hrana baketrija koje koristeci alkohol(vodka)

Meni tu ima dosta nelogicnosti :?
 
Izvor jagleroda, carbona, tocno je da se kao izvor moze koristiti vise supstanci. U ovom slucaju prvo i bitno je da izvor izvan moze da bude menadjiran, upravljiv , ako sam se dobro izrazio. Izvori carbona koji se tesko ili nikako nerastvaraju u vodi su tesko upotrebljivi pa tako i nekorisni. Ako je izvor carbona ne kontroliran pri doziranju onda se desava da bakterije konzumiraju citav dostupni nitrat, pa onda u nedostatku nitrata stvara se H2S, ili dobro nam Poznan hidrogen sulfat koji smrdi. Bakterije u ovom slucaju zamenjuju No3 jon sa H2S, ili da skartim desava se t.n sulfurno disanje.
Isto se to desava da ako u t.n. filterima se koristi nerastvorivi C.
Primer ako se koristi sirce ili acetna kiselina, moze doci do razvoja otrovnih aldehida, koji se oslobadjaju u akvarium. Zato se smatra i se zna da su lacoholi najbolje rastvorlivi u vodi.Metanol je najjednostavniji alcohol ali se ne treba koristiti jer se dobro zna koliko je on otrovan. Zato je bilo vrlo lako da se dodje do zakljucka da Etanol(alcohol za pice) bi bio izvrsno resenje . Cinti je Etanol vrlo skup, pa se zato koristi Vodka , jer je kao sto znate bezbojno pice , znaci nema umetnih boja kao ostala pica primer, viski, slivovica likeri, jer svi sadrze umjetne boje i dodaci za ukus.
Pa ukratko to bi bilo to zasto etanol a ne neki drugi izvor carbona, znaci bitna je bila rastvorljivost u vodi.
Jednostavnu formulu za ovaj proces imas malo gore navedenu. I jos ovo znaci apsolutno ne da se sipa u akvarij vec kontrolirano kroz filter i pazljivim doziranjem.