zoanthids

jasenka

Active Member
3 Septembar 2003
1,543
0
36
Zagreb
Evo, jopet mene! Ovako slikala sam ove nove zoanthidse, pa me zanima da mi pomognete u njihovom ID! Latinski bi bio najbolji naziv!!
I da, nikako ovu jednu vika sliku nisam mogla maknuti, a zbog toga sam izmjenjivala post!
 

Attachments

  • zoa2.jpg
    zoa2.jpg
    28.3 KB · Pregleda: 156
  • zoa1.jpg
    zoa1.jpg
    28.2 KB · Pregleda: 156
Tu ces tesko da nadjes tacno koji je koral.
Ja bi, ovako iz prve ruke, rekao da je rec o protopalythoa sp. ili zoanthus pulchellus mada ne stojim cvrsto iza toga. Jos mi i deluje da su tu u pitanju dva razlicita polipa.
Boje mi deluju isforsirane, mozda blic foto aparata a i nema nikakvog pokazatelja koji bi me usmerio na velicinu tih polipa.
Pored toga, tih button korala ima mnogo a mnogi nisu ni opisani pa im se i dodeljuje samo sp.

Kreni od ta dva imena pa vidi sta je najblize tvom koralu.
 
hvala na sugestijama, da boje su malo loije, jer su inace puno koloristicniji, a pogotovo pod samo olavim lampama!
 
Jedno pocetnicko pitanje . :lol: Sa cime hranite te polipe u akvarijumu? Dobro znam iz onih dokumentarnih emisija o zivotinjama "Opstanak" da se polipi hrane manjim zivotinjama kao sto su ribe, manji racici,... i td. Ne znam da li sam dobro informisan. :D
 
Te koralje hranim povremeno, jer oni i sami pojedu ono to im padne od hrane za ribice, pa tako i plankton (male kozice i one neke sitne bubice, kojih ima u vodi). Kada ih hranim, to su samo oni veliki crveni i oni s dugim pipcima, zeleni, a njima dajem sitne komadice lignje, jako povremeno, kada hranim i moruzgve i vlasulje i koralj GC! Inace se koralji vreste anemona ( a to su sve anemone, ovi zoanthusi, i jo poneki) hrane tako ivim organizmima ili ostatcima! Neki kau da im anemone jedu i kozice u akvariju, ali to kod mene nije slucaj!
 
Evo jedne vrste koralja koja postoji u bezbroj varijacija i oblika. Razlikuju se po nacinu spajanja polipa medusobno!
Evo nekih iz mog akvarija. Zasad su mnogi samo jo mali fragovi, ali rastu brzo i lako ih je kombinirati!
 

Attachments

  • plma.jpg
    plma.jpg
    15.4 KB · Pregleda: 356
  • zoanthus-polypi.jpg
    zoanthus-polypi.jpg
    20.5 KB · Pregleda: 348
  • zoanthus-sp..jpg
    zoanthus-sp..jpg
    18.9 KB · Pregleda: 346
  • hgg.jpg
    hgg.jpg
    12.9 KB · Pregleda: 365
  • jfvhdifu.jpg
    jfvhdifu.jpg
    13.8 KB · Pregleda: 346
Evo jo par slicica.
Posebno bih upozorila na to da su ti polypi poprilicno otrovni i nepaljivo rukovanje s njima moe prouzrociti zdravstvene probleme.
Zasad nisam primijetila da rade probleme bilokojim koraljima, ali kako su to brzorastuci koralji, treba pripaziti da ne prerastu neki koralj koji im se nade na putu.
Nisu pretjerano zahtjevni u jacini svijetla ili protoku vode u akvariju, ali neke vrste trae dodatno hranjenje koje se sastoji od sitno nasjeckanih mekuaca ili granulica riblje hrana, a moe i koralj fluid (tekuca kupovna hrana za koralje).
 

Attachments

  • ferftge-_20_.jpg
    ferftge-_20_.jpg
    18.2 KB · Pregleda: 359
  • hfjjgure-_12_.jpg
    hfjjgure-_12_.jpg
    15.3 KB · Pregleda: 346
  • zoanthus-sp._209.jpg
    zoanthus-sp._209.jpg
    26.8 KB · Pregleda: 354
Mnogi su pod plavim actinic lampama floroscentni, to im daje dodatnu car.
Evo jo dvije slicice za koje nisam sigurna spadaju li u ovu vrstu koralja ili su to neka vrsta crvica, no oboje su jadranski i vrlo sitni, pa ih je teko bolje snimiti!
Nacin irenja im je slican kao i ostalim Zoama, pa stoga mislim da bi to mogli biti tako te vrste ivotinjice, ali ako i nisu, nema veze, jer lijepo ih je za vidjeti.
Puffer koji se hrani inace ukrasnim crvicima, ove ne dira, pa je to jo jedan razlog zato sam ih stavila u ovu skupinu.
Bobane, ako zna to su slobodno mi kai i ispravi, jer bilo bi lijepo znati to imam sve u akvariju! :D
 

Attachments

  • fgd.jpg
    fgd.jpg
    24 KB · Pregleda: 352
  • nepoznati-stanovnici.jpg
    nepoznati-stanovnici.jpg
    19 KB · Pregleda: 337
Samo da dodam da ne prihvatas tako bez rezervi da im nije potrebno jako svetlo ili kretanje vode. Pre svega to zavisi od same vrste. Posto je to izuzetno tesko identifikovati onda se kod nabavke kupac raspita odakle je button koral stigao jer je to dosta vazno.

Neke vrste button-a se nalaze u plitkoj vodi, neretko i van vode gde su izlozeni jakom osvetljenju. Neke druge vrste zahtevaju vise svetla ali manje kretanje vode sto je tipicno za lagune. Sve ove vrste su izuzetno zavisne od osvetljenja. S druge strane ima button korala koji su na vecim dubinama i oni se dodatno hrane i nisu toliko zavisni od svetla.

Ako malo istrazujes po pitanju ovih korala videces da mnogi referisu da ovi korali nemaju nikakav respons prema dodatnoj hrani a Borneman je u nekom svom izlaganju dosao do saznanja da pojedina hrana ili planktoni ipak pokrenu ovu reakciju ali je to tesko da ce da se desi tako olako kod tebe u akvarijumu.

Ipak u svemu tome je dobro sto se ovi korali u akvarijumu ipak hrane sa algama, veoma sitnim organskim materijama, bakterijama itd pa iz tog razloga mi netreba da smo tako optereceni s pitanjem kako da ih hranimo ali osvetljenje treba.

Sada nesto u vezi ovih tvojih korala.
Ja na clici bas nevidim najbolje kako to sve izgleda ali mi deluje da su oni razdvojeni jedan od drugog a to nije odlika zoanthus-a nego protopalythoa. Oba pripadaju zonathids redu i oba su button korali ili polipi a ima mnogo vrsta. To se vidi na slici Zoanthus-sp..jpg koju si postavila.
 
Znam to da su razliciti Zoanthdusi i da se razlikuju po nacinu povezivanja polypa! Sve sam to nazvala Zoanthusi, samo zato jer spadaju u tu skupinu, ali od kuda su i koji tocno jesu, nemam pojma i teko cu saznati, poto sam neke od njih dobila kao poklonceke iz Ljubljane!
to se tice svijetla i struje vode, na slabe zahtijeve sam mislila na uvijete u mom akvariju koji ima minimalno osvijetljenje i protok vode za morski.
 
Evo vidis, neka te nove cjevi odmah potaknu da cim prije napravis strujanje po akvariju, korali i ostalo ce se u vecini slucajeva samo prilagoditi gdje im najbolje pase a nemoj da ih dajes kao u izlogu, da se vide...samo zato da bi tebi i nekome ko dolazi da vidi akvarij bilo na ocima...

Procitaj malo koje vrste ne vole jake struje i njih sama premjesti u mirnije djelove akvarija.

Pozdrav iz Slovenije i cim sredis pumpu i cjevi slikaj i postaj. :wink:

I ako budes imala previse baloncica, ne sekiraj se jer nikome jos nije stetilo previse zraka, samo premalo. :lol: :lol: :lol:

POgledaj u mom starom akvariju kako se stisnula uz skimmer jer je iza njega bila pumpica i tamo je strujalo ko ludo...sami se premjeste preko noci...
 

Attachments

  • photo_s_033_.jpg
    photo_s_033_.jpg
    10.8 KB · Pregleda: 1,471
evo jos jedne koja je plesala Dirty dancing ispred pumpe.
Zao mi je na slaboj kvaliteti slika ali da ponovim slikano je sa PAUZA modom, sa kamere HI 8 na Tv. Onih godina 1997 je Hi 8 bila jedina bolja kvaliteta da se sta snimi na traku.
 

Attachments

  • photo_s_035_.jpg
    photo_s_035_.jpg
    13 KB · Pregleda: 329
Vec sam postavila pumpicu (hvala, ti Branko :D ) s dodatkom i u akvariju je ludilo! Sada cu par dana promatrati da vidim ide li sve u redu, pa slikati! Od jucer to je u pogonu, koralji super izgledaju, nema nikakvih naznaka da kojem smeta jaca struja!
Kada se sjetim akvarija od prije te pumpe, doslovno kao "mirna laguna", a sada...nosi!
 
Hvala i tebi. zato smo tu, da jedan drugome pomognemo sa savjetima i drugacije jer nema tog akvarista koji sve zna i sve ima... :lol: :lol:

Samo naprijed. Jedna, pazi samo jedna od varianti da se zrak kako kazu disolvira u vodi je taj da prodre kroz povrsinu vode i to sa cim vecim pritiskom, da napravi baloncice koji ce dugo vremena biti u kontaktu sa vodom. Sve to je minimalno i veom aje tesko dobiti pravi efekat, da se zrak u morskoj vodi "topi". Skimmer sa tim, da cisti vodu joj dodaje i zrak a ovaj nacin je veoma dobar jer je najjednostavniji . Posto nemas skimera, ova metoda ce ti na baloncicima praviti slican efekt kao skimer a svako toliko ocisti povrsinu vode ako ti je masna. Danas sam skidao opet slike sa video snimaka starog akvarija i cim ih malo izostrim i sredim sa Photoshopom saljem.

A ovdje imas neku sliku sa Neta kako su izveli ono sa diznama.
Ja ne volim, da se vidi nista u akvariju niti pumpice, niti skimeri, sve to mora biti sakriveno i jednio cjevi koje moraju da se vide, zato sve dajem van akvarija.
 

Attachments

  • 25082spray_bar_4.jpg
    25082spray_bar_4.jpg
    20.2 KB · Pregleda: 319
Pumpicu sam super sakrila, niti je se ne kui od kamenja, vidi se samo kao i na ovoj slici cijev koja je tik uz povrinu, pa i nije toliko vidljiva.
Zasad sam rezultatom vie nego zadovoljna! :D
 
Da se ja vratim na pricu o Zoama!
Nakon nekog vremena imanja njih u akvariju, slaem se gore s navedenim, to je boban napomenuo. Svaka od podvrste Zoe je drugacija i zahtjeva drugaciji pristup i smjetaj u akvariju. Osim protoka vode, za one koji se hrane planktonom ili sitno nasjeckanom hranom putem pipete, bitno je i osvijetljenje.
Sada kako imam pojacano svijetlo u akvariju, radim kombinacije i varijacije, tako da se moe dobro uociti koliko im je za koloritet bitna vrsta svijetla.
Svaka vrsta Zoe, moe i vjerojatno hoce, posmediti ispod neadekvatnog osvijetljenja.
Isto tako ovisi od vrste do vrste, neki se ire puno bre od drugih, pa tako ako ih neprimjereno kombiniramo, brzorastuci ce vrlo brzo potisnuti ove koji sporije rastu te ih i prerasti. Isto tako, vrsta koja se dodatno hrani, tj. nije fotosinteticka je sposobnija za prerasti nefotosintetiku vrstu.
toliko o novim iskustvima i saznanjima o Zoama u mojem akvariju