Crvenouha kornjaca

Cao svima,
Pre par dana sam postala vlasnica crvenouhe kornjace. U prodavnici kucnih ljubimaca sam dobila pogresne informacije o nacinu cuvanja i ishrane ove vrste kornjace. Receno mi je da kornjacu mogu drzati u staklenoj kugli, da ne raste mnogo, da je dovoljno da jede jedan suseni racic dnevo...
Citajuci forume naucila sam dosta toga o nacinu cuvanja i ishrane kornjacica. Tako da sada za pocetak Srecko ima akvarijum od oko 30l, kamen(kopneni deo), akvarijum je stavljen u blizini tea paci i ima lampu( sa softone sijalicom) tako da mu je temperatura vode oko 25 stepeni...
Posto zelim da obezbedim koliko sam u mogucnosti najbolje uslove kornjacici postavila bi par pitanja oko kojih imam nedoumica, a nadam se da ce neko da mi pomogne ko imam dugogodisnje sopsteno iskustvo i znanje u cuvanju kornjaca.

1. Kupila sam filter za akvarijum, u prodavnici kucnih ljubimaca su mi rekli da ne treba filter za kornjace i da im to prvi put neko trazi, ali su mi dali neki filter koji pravi nenormalne talase tako da ga i ne koristim nego mu sada na dva dana menjam vodu.
Kupila sam ZEOLIT KLINAQUA da li bi moglo samo to uz cesce menjane vode pa posluzi ili je potreban filter? Ako je potreban filter onda koje marke i koje jacine(ako to uopste ima) je potreban za akvarijum koji imam?

2. Procitala sam da treba da bude raznovrsna ishrana. Zanima me da li treba da jede sirovo ili kuvano meso(posto sam na nekim mestima procitala kuvano) i koliko kolicinski treba da dobije?
Procitala sam da treba da dobije obrok koji bi kornjaca jela oko 30 min, Srecko je mnogo halapljiv mislim da bi za taj period mogo da pojede ohohooo..

3. Trazila sam u prodavnicama kucnih ljubimaca (i specijalizovanim prodavnicama za rasvetu) UV sijalice koje se preporucuje za suncanje kornjaca, ali ih oni nemaju nego imaju neke druge koje koriste ciji naziv nisam zapamtila.
Interesuje me gde vi nabavljate te sijalice? Da li su te sijalice oblika kao neonske sijalice, kojih su dimenzija? Koliko trebaju da budu upaljene tokom dana i da li u nekom odredjenom periodu dana?

4. Da li obicna lampa koju ja trenutno kojistim treba biti upaljena tokom citavog dana i noci?

5. Interesuje me kako tacno treba da odrzava oklop ad kapima?
Procitala sam na ovom forumu da neko stavlja ad kapi na tubifeks. Koliko cesto treba da se daju ad kapi?


Ovo su neka od mojih pitanja :), mozda ce za neke od vas biti smesna, ali shvatite da ja po prvi put cuvam akrarijumske zivotinjice.
 
Cao svima,
Pre par dana sam postala vlasnica crvenouhe kornjace. U prodavnici kucnih ljubimaca sam dobila pogresne informacije o nacinu cuvanja i ishrane ove vrste kornjace. Receno mi je da kornjacu mogu drzati u staklenoj kugli, da ne raste mnogo, da je dovoljno da jede jedan suseni racic dnevo...
Citajuci forume naucila sam dosta toga o nacinu cuvanja i ishrane kornjacica. Tako da sada za pocetak Srecko ima akvarijum od oko 30l, kamen(kopneni deo), akvarijum je stavljen u blizini tea paci i ima lampu( sa softone sijalicom) tako da mu je temperatura vode oko 25 stepeni...
Posto zelim da obezbedim koliko sam u mogucnosti najbolje uslove kornjacici postavila bi par pitanja oko kojih imam nedoumica, a nadam se da ce neko da mi pomogne ko imam dugogodisnje sopsteno iskustvo i znanje u cuvanju kornjaca.




1. Kupila sam filter za akvarijum, u prodavnici kucnih ljubimaca su mi rekli da ne treba filter za kornjace i da im to prvi put neko trazi, ali su mi dali neki filter koji pravi nenormalne talase tako da ga i ne koristim nego mu sada na dva dana menjam vodu.
Kupila sam ZEOLIT KLINAQUA da li bi moglo samo to uz cesce menjane vode pa posluzi ili je potreban filter? Ako je potreban filter onda koje marke i koje jacine(ako to uopste ima) je potreban za akvarijum koji imam?
Napiši koji model filtera si kupila.
Njima nemoj ništa da veruješ. ti prodavni nikad nisu videli kornjaču koja je starija od godinu dana i nemaju pojma koliko odrasla kornjača prlja vodu.

U početku je dovoljan i unutrašnji filter ali kasnije kad kornjača poraste on će biti preslab.
Bolje je odmah u početku da kupiš spoljašnji filter, najbolji su Fluval, Eheim ali ni JBL ne zaostaje po kvalitetu ali naravno kvalitet ima i svoju cenu.
Kasnije kad kornjača porste trebaće ti akvarijum od minimum 300l i tada će ti trebati spoljašnji filter koji košta oko 100-150€ zavisi od proizvođača i protoka vode.

Onaj koji si kupila ako ne smeta kornjači pri plivanju tj. ako je ne zanosi ili ako kornjača može normalno da pliva onda ga uključi.
Zeolit nije dovoljan.


2. Procitala sam da treba da bude raznovrsna ishrana. Zanima me da li treba da jede sirovo ili kuvano meso(posto sam na nekim mestima procitala kuvano) i koliko kolicinski treba da dobije?
Procitala sam da treba da dobije obrok koji bi kornjaca jela oko 30 min, Srecko je mnogo halapljiv mislim da bi za taj period mogo da pojede ohohooo..
Pa verujem da je kornjača mala do 4-5 cm pošto si rekla da si je sada kupila onda treba da je hraniš sa oko 2-3 komadića mesa veličine oko 5x5mm isto toliko i debljina 2 puta na dan.
Ovo za koliko kornjača pojede za 30 min prvi put čujem a pošto kornjače imaju nagon da uvek traže hranu jer u prirodi nikad nemaju hranu na izvolte pa su one tako hlapljive i čim vide nešto što liči na hranu odmah ga jure jer možda sutra neće uhvatiti ništa. To znači da bi i ta mala kornjača za 30 min mogla da pojede jako mnogo.
Račiće (gammaruse) izbegavaj to ti je kao da ti jedeš čips, em što nije hraniljiv em je ne zdrav.


3. Trazila sam u prodavnicama kucnih ljubimaca (i specijalizovanim prodavnicama za rasvetu) UV sijalice koje se preporucuje za suncanje kornjaca, ali ih oni nemaju nego imaju neke druge koje koriste ciji naziv nisam zapamtila.
Interesuje me gde vi nabavljate te sijalice? Da li su te sijalice oblika kao neonske sijalice, kojih su dimenzija? Koliko trebaju da budu upaljene tokom dana i da li u nekom odredjenom periodu dana?
Za sunčanje ti je potrebna hot spot sijalica (reflektorka).
UV lampe služe kao zamena za sunce, pošto u kući nema sunce kornjača potrebna zrake dobija iz te lampe i ti Uv zraci služe za sintezu D3 vitamina koji je jako važan za kornjaču. Postoje u obliku fluo cevi (neonka) u nekoliko standardizovanih dužina, 45, 60, 120cm... i postoje u obliku onog što zovu štedne sijalice i ako fluo cevi i te štedne sijalice troše sličnu količinu struje.
Ono što je jako važno da kad postaviš UV rasvetu iznad akvarijuma nikako ispred te rasvede ne stavljaj staklo (ili poklopac za postolje fluo cevi) zbog toga što UV zraci ne prolaze kroz staklo i plastiku. takođe i ako akvarijum staviš pored prozora tako da sunčevi zraci padaju na akvarijum ni to neće vredeti zbog stakla koje se nalazi na prozoru.



4. Da li obicna lampa koju ja trenutno kojistim treba biti upaljena tokom citavog dana i noci?
Januar 8 sati
Februar 9 sati
Mart 10 sati
April 12 sati
Jun 14 sati
Jul 14 sati
Avgust 12 sati
Septembar 11 sati
Oktobar 10 sati
Novembar 9 sati
Decembar 8 sati

Ja im toliko sati na dan ostavljam upaljeno. Kupio sam timer koji sam ulkjučuje i isključuje svetlo u vreme koje se namesti.



5. Interesuje me kako tacno treba da odrzava oklop ad kapima?
Procitala sam na ovom forumu da neko stavlja ad kapi na tubifeks. Koliko cesto treba da se daju ad kapi?
Ako AD kapi mažeš na oklop onda ništa nisi uradila već treba staviš par kapljica na hranu i obavezno da sa plastičnom pincetom kornjači staviš direktno u usta, na taj način se AD kapi unose u organizam.



Ovo su neka od mojih pitanja :), mozda ce za neke od vas biti smesna, ali shvatite da ja po prvi put cuvam akrarijumske zivotinjice.
Naravno da nisu smešna svako je bio u takvoj sitaciju kao što si ti sada ali ztao su tu oni koji imaju iskustva da pomognu.






Akvarijum od 30l je jako malo za kornjaču trebaće ti miniumum 300l kad odraste. Ovaj će biti dobrar još oko 2-3 meseca.
 
Pozdrav mikaq. Pokusacu da ti odgovorim na ova pitanja,da ti bude sto jasnije ;)

1.Mozes i da nemas filter,ako redovno menjas vodu,tako da to nije problem.Sto se tice zeolit klinaqua , to ne bih znao sta da ti kazem,jer nikad nisam koristio.Ako je neko imao iskustva recice ti.Lakse je naravno kad imas filter,jer ne moras toliko cesto da menjas vodu.Ne znam koji da ti preporucim,ali valjda ce da se javi neki akvarista sa odgovorom :)

2.Nudi joj sirovo meso,nemoj kuvano.Koliko kolicinski ne znam,ali mu nudi par puta na dan.Uvek 2,3 posle paljenja svetla,i nemoj 2,3 sata pre gasenja svetla.Jer u tom periodu je najbolje da kornjaca jede zbog varenja hrane.Prvo da bi se dovoljno zagrejala da svari,a poslednje da ne "zaspi" a da ne moze da svari hranu u toku nocu zbog toga sto nema potrebnu temperaturu.

3.UV imas na Novom Beogradu u Pet Centru.Postoje i neonke i kao sijalice.Ja koristim neonke.Dimenzija su od 45cm i 60cm.Period dana i noci bi najbolje bilo 12h dan , 12h noc.


4.Lampa koju imas sluzi za imitiranje sunceve toplote,sto znaci samo preko dana treba.A i ona bi najbolje bilo da bude upaljena koliko i UV.

5.Dok je kornjaca mlada izvestan period kapi stavljati svakodnevno (par nedelja), a kasnije s vremena na vreme - jednom nedeljno.

Pozdrav :hej:
 
Sele, sto se tice ishrane, slobodno kornjaci mozes dati i kuvano pilece meso iz supe i ostale hrane. Mozes i pilece meso koje je przeno, samo joj odvajaj manje komadice da lepo jede da se ne davi bespotrebno. U principu, na meso otkidaju, tako da znas, samo prasetinu NIKADA!!!!! Hrani je u lavoru ili posudi sa mlakom vodom, ne sme ta posuda sadrzati ostatke od hemije ( sapun, sampon ... ) vec mora biti cista. Ostavis je 30 min. nakon poslednjeg zalogaja da vrsi nuzdu, bolje u lavoru nego u akvarijumu, jako brzo ga zaprlja. Imas plasticne posude za kornjace, vec sam pisao o tome. Providnu plasticnu posudu treba da kupis ako se odlucis za to, nikako bojenu!!
 
Sele, sto se tice ishrane, slobodno kornjaci mozes dati i kuvano pilece meso iz supe i ostale hrane. Mozes i pilece meso koje je przeno, samo joj odvajaj manje komadice da lepo jede da se ne davi bespotrebno. U principu, na meso otkidaju, tako da znas, samo prasetinu NIKADA!!!!! Hrani je u lavoru ili posudi sa mlakom vodom, ne sme ta posuda sadrzati ostatke od hemije ( sapun, sampon ... ) vec mora biti cista. Ostavis je 30 min. nakon poslednjeg zalogaja da vrsi nuzdu, bolje u lavoru nego u akvarijumu, jako brzo ga zaprlja. Imas plasticne posude za kornjace, vec sam pisao o tome. Providnu plasticnu posudu treba da kupis ako se odlucis za to, nikako bojenu!!

*Kao prvo kuvano meso iz supe nemoj da daješ kornjači jer sadrži začine. Kornjači daješ sirovo meso ali možeš to meso da staviš na minut dva u vruću vodu da bi se malo očistilo od bakterija (tako ja radim).

*Što se prasetine tiče to je tačno, prasetina je jako masna i kornjača ne sme da je jede.

*Kornjača ne sme da se vadi iz akvarijuma i premešta u neku drugu posudu da bi se hranila zbog toga što kornjača tada doživljava stres (i ako to nepokazuje), takođe zbog nagle promene temperature sa 25°C (voda) ili preko 30°C kada se sunča ispod sijalice na sobnu temperaturu oko 18-22°C. Tada kornjača može dobiti upalu pluća.
Takođe kornjača ne sme da se šeta po kući jer se opet izlaže nagloj promeni temperature i promaji.

*Što se tiče prljanaj vode ti ako imaš filter koji funkcioniše kako treba, sa prljavštinom nećeš imati problema.
Nabavi plastičnu pincetu i to meso sa pincetom stavljaš kornjači u usta i onda se voda neće toliko umastiti.
 
Prvo da se zahvalim svima na odgovorima i savetima.

Filter koji sam ja kupila je Heto (kineski izum) sa sledecim karakteristikama
Model P-800F, Voltage 220-240V, Power 3w, Max Head 0.45m, Max flow 150L/H

Ovaj filter pravi bas velike talase u vodi i kornjaca otezano pliva, tako da ga necu koristi dok ne nadjem neki koje ste mi preporucili.

Jos jedno pitanjceeee da li se kornjaci necim posebno odrzava oklop , znam da je za oklop vazan vitamin D, nego me zanima da kazem "higijena" oklopa.

Pozdrav :hej::hej::hej:
 
Nikakvo "odrzavanje" oklopa nije potrebno. Vazno je da kornjaca zivi u dobrim uslovima i da ima adekvatnu ishranu.
 
Ćao svima!!!
Imam crvenouhu kornjaču 8 godina i do sada nisam imala nikakav problem, raznovrsno je hranim, doduše pošto je dosta porasla možda joj sad ne dajem dovoljno hrane, zanima me koliko joj treba, nije dostigla svoj maximum ali otprilike je srednje veličine jer je živela u malom akvarijumu, rečeno mi je da to nije problem i da se razvija zavisno od veličine akvarijuma. Čitajući vaše postove vidim da to nije tačno :-( Skoro ga ubacih u veliku plastičnu posudu, e sad tu nastaje problem jer je oklop počeo da se ljušti, mislimo da ima veze sa izlaskom napolje a pošto je to na terasi ponekad mu je direkno sunce tu, mada kratko, samo ujutru. I zašto je bitno da bude providna posuda?
Hranila sam ga tubifexom i larvama uglavnom, ponekjad račićima i malkice govedjim srcem, stavljala u vodu na vodenoj bazi i mazala ga uljanim ad kapima, dakle šta sa oklopom i koji uslovi su najadekvatniji za njega? Pošto od skoro živim u kući možda najbolje da mu napravim bazenčić napolju? mora li lampa? koliko često da menjam vodu, koliko vode, dal da kupim neki terarijum?
Molim vas ko zna nešto, ko ima odraslu kornjaču i pouzdano zna neke informacije, žao mi je da ga mučim, skoro sam bila u zoo vrtu i kad vidim tamo koje uslove imaju razmišljam i da je možda malo sebično da ga čuvam kući ako ne mogu bar približne uslove da mu obezbedim, e da one tamo žive u prirodnim uslovima, bez lampe, filtera,...dakle kako dostići takve uslove, koji prostor je njemu zaista dovoljan da ne moram da ga odnesem u zoo vrt?
hvala i izvinjavam se zbog ovolike dužine posta ali jako se brinem
 
Ako zivis u kuci iskopaj mu bazencic i tu ce biti najsrecnija. Ako je napolju nije potrebno dodatno osvetljenje. Ukoliko resis da radis bazencic napisi pa da zajedno dodjemo do resenja
 
Pronadjoh ovo:
Crvenouha kornjača-Trachemys scripta elegans je jedna od najčešćih gmizavac koja ima rasprostranjenu ulogu kućnog ljubimca.Potrebno im je obezbediti vodeni prostor u kome obavljaju većinu životnih funkcija i suvi deo gde se sunčaju.Neophodno je obezbediti im ultraljubičastu svetiljku iznad vode.
Hrane se gotovom hranom a mogu i živim ribicama i akvarijumskim puževima.Pošto ne sintetišu pljuvačku ,treba ih hraniti u vodi.
|Životni prostor kornjača u kućnim uslovima je bazen sa minimalnim dimenzijama: širina bazena =4x dužina oklopa
dužina bazena=5x dužina oklopa
minimalna dubina vode =3x dužina oklopa
Parenje kornjače se vrši u vodi u periodu od marta do jula.
Životni vek kornjače je do 41 godine.


Nadam se da su ove dimenzije ok, da, želim da mu napravim bazenčić kako bi oboje bili srećniji, pišite šta i kako please ali me sad najviše brine oklop i kako da to rešim, ima li neko ideju? pre 15ak dana sam ga mazala uljanim ad kapima pa sad ne bih opet a ne znam ša drugo
 
Bazencic mozes da uradis na vise nacina.
Osnovno je da iskopas rupu i uklonis sve ostre kamencice, korenje biljaka i sve ono sto bi moglo da osteti foliju.Sve ovo je potrebno dobro iznivelisati da stranice bazena budu u istoj visini.
Jeftinija varijanta je da odes u poljoprivrednu apoteku i kupis foliju za plastenike i to duplu meru u odnosu na bazencic. Postavis foliju u bazencic u dva sloja tako da ivice folije predju bar 30 cm sa strane. Polako napuni vodom da folija lepo legne na zidove i dno, a foliju koja je presla van vode pritisni vecim kamenjem bez ostrih ivica i zastiti zemljom od sunca. Moras da vodis racuna da kornjaca moze lako da izadje na suv deo. Ako je bazencic u dvoristu iz koga kornjaca moze da izadje moras da ga ogradis, jer su kornjace velike lutalice i pobecice ti.
Nesto skuplja i trajnija varijanta je da koristis specijalnu foliju za vrtne bazene, a najskuplje i najtrajnije resenje je izrada betonskog bazencica.
Uostalom udji na sajt www.sera.de i idi na deo sa vrtnim bazenima i tu ces naci puno slika i objasnjenja kako se to radi.
 
Pozdrav svima!

Nije me bilo ovde dugo vremena. Elem, ko se seća imao sam pre nekih 6-7 meseci dve kornjače i premali akvaterarijum za njih. Sada imam dve kornjače i malo manje mali akvaterarijum:

[Broken External Image]:[URL]http://img140.imageshack.us/img140/2714/img0401a0.jpg[/URL]

Ima ugrubo 130l, grejač od 75W, Atman EF2 kanister filter (unutra su dva nivoa sunđera, keramičke kuglice i perlon vata a jedno vreme sam držao i aktivni ugalj). Osvetljenje je obična inkadescentna lampa od 60W. Znam da im treba UVB zraka, ali se savršeno dobro razvijaju i ponašaju i bez odgovarajuće UVB lampe. Planirao sam u svakom slučaju da je postavim ali nešto ne stižem :(

Evo i kornjača:


[Broken External Image]:[URL]http://img253.imageshack.us/img253/4497/img04060.jpg[/URL]

Slike su malo mutnije, kao i voda. Izvinjavam se zbog toga.

E sada, šta me muči... Malko mi je dosadila ova postavka akvarijuma. Sve je prilično funkcionalno i praktično ali nezanimljivo, tj. ne pruža mi neki izazov. Nešto me kopka da ubacim neke ribe unutra a jedino što je teoretski održivo sa ovim zverima su ciklidi. Čak mi ponekad, u trenucima slabosti, pada na pamet da ih nekome poklonim i preorijentišem se na ribice i biljke ali to je najmanje verovatno.

Rado bih čuo bilo kakve savete (uopštene, konkretne) i mišljenja u vezi mog akvaterarijuma.
 
Ribama bi se jedino kornjace obradovale, jer kakve god da su i kolike god da su zavrsice kao obrok kornjacama. To je njihova prirodna hrana i tu se nista ne moze uraditi. Znaci ili ribe ili kornjace, jer to dvoje ne mozes nikako pomiriti.
 
Ribama bi se jedino kornjace obradovale, jer kakve god da su i kolike god da su zavrsice kao obrok kornjacama. To je njihova prirodna hrana i tu se nista ne moze uraditi. Znaci ili ribe ili kornjace, jer to dvoje ne mozes nikako pomiriti.

Slazem se...To je isto kad bi hteo da drzi zajedno zmiju i pacova... :D
 
Ok. Shvatio sam poentu.

Recite mi onda, generalno, šta bih još mogao da uradim sa ovim akvaterarijumom ne bih li ga učinio malo zanimljivijim?
 
Au, Fauna šta mi napravi. Celo popodne provedoh gledajući u vivarijume po internetu...

Nažalost, moj aktuelni akvarijum je premali za ovakvo eksperimentisanje ili su kornjače prevelike, reci kao hoćeš... Možda bi jedino bilo zanimljivo dodavanje pozadine u obliku kore nekog drveta...


U svakom slučaju ovo mi je razigralo maštu...
 
Strahinja

E ja sam novi..Imam kornjacu i dao sam joj ime Pikac.. imam je oko 2,5 meseca..I dobro se razvija i sve sad ima oko 4,5cm do 5cm.. Samo me muci to sto je mnogo plasljiva i skoro nikad ne izlazi na ostvro...Ne znam koji joj je problem?