Pocinje

Zanima me kakvi su oni Bubble Magnus u US ja mislim da se proizvode, a dosta su jeftini?

Lice na Bubble King-a, mada po ceni bih rekao da je razlika u kvalitetu.......... .
 
organizmi

Evo nesto od organizama sto sam do sad ubacio​
 

Attachments

  • DSC00504.jpg
    DSC00504.jpg
    93.3 KB · Pregleda: 31
  • DSC00505.jpg
    DSC00505.jpg
    72.9 KB · Pregleda: 30
  • DSC00507.jpg
    DSC00507.jpg
    83.3 KB · Pregleda: 30
  • DSC00508.jpg
    DSC00508.jpg
    91.7 KB · Pregleda: 30
  • DSC00509.jpg
    DSC00509.jpg
    100 KB · Pregleda: 30
.

I neke ribe koje su uletele na slikanjevaljam_se,inace slikam telefonom,kad dodjem do boljeg aparata bice boljih i slika
 

Attachments

  • DSC00510.jpg
    DSC00510.jpg
    66.3 KB · Pregleda: 21
Da li bi mogao da napišeš nešto o održavanju?
Šta, koliko, nedeljno, mesečno?
Da li imaš rešeno dolivanje vode koja ispari ili to radiš ručno?
Napisao si da si se za cenu dogovorio za ceo sistem, a mene interesuje koja je to cifra?
Bezveze je možda pričati o ciframa, ali isto tako za nas koji bismo se možda upustili u slano veoma dragocena informacija (možeš i na PM da napišeš).

Hvala unapred
 
odrzavanje

Da li bi mogao da napišeš nešto o održavanju?
Šta, koliko, nedeljno, mesečno?
Da li imaš rešeno dolivanje vode koja ispari ili to radiš ručno?
Napisao si da si se za cenu dogovorio za ceo sistem, a mene interesuje koja je to cifra?
Bezveze je možda pričati o ciframa, ali isto tako za nas koji bismo se možda upustili u slano veoma dragocena informacija (možeš i na PM da napišeš).

Hvala unapred
Za sada nisam nista menjao,trebalo bi ovih dana da uradim prvu promenu vode...nekih 50 litara,realno bi bilo da na nedeljnom nivou menjam vodu...negde sam citao da redovnom zamenom i dobrom solju nema potrebe da se bilo sta dodaje dok sistem ne postane pretrpan (sto inace nemam u planu) pa cu videti..sto se tice dolivanja vode planiram neki automatski sistem za dolivanje ali za sada je fizikalija:(,dnevno ispari oko 2.5 l vode.Srecom imam dobar RO aparat pa vodu brzo pravim tj. cistim..
Sto se tice cene presao sam cifru od 2.000 eura i tu sam prestao da racunam,ne verujem da cu ikada sesti da podvucem cifru da mi ne bi pozlilo,mislim da je tesko unapred izracunati sta ce te koliko kostati,nesto ces naci jeftinije nesto skuplje.
Iskreno veci teret po meni moze da bude odrzavanje (so,rasveta,razni aditivi i sl.).
To sve ide bespovratno,a opremu kad tad mozes da prodas pa makar i po duplo manjoj ceni a mozda i manje,takodje mene ovih dana brine sta cu kad sledece godine odem na more,ima zezanja oko akvarijuma a nisam siguran da li bi mi neko dolazio svaki dan da baca pogled na situaciju..eto toliko ako te jos nesto zanima slobodno pitaj.
 
Ovo je jedan od najljepsih i najizazovnijih hobija ali takodje i najskupljih. Nikada neznas koliko ces zaista potrositi i nikada neces prestati da trosis. Kada sve zavrsis i poslije toga ce da budu i dalji troskovi kao na primjer za struju, filtere i membrane za RO pa onda sijalice svakih sest mjeseci i naravno so svakih sedam dana. Vodu je preporucljivo mijenjati 15% svakih sedam dana . Pa da i nezaboravim hrana. Ja na primjer kupujem nekoliko vrsta zamrznute hrare i nekoliko vrsta list alge. Pa onda uzgajam svoj phytoplankton, rothifers i zive tigar pods. Takodje je potrebno da navavis test kit za vodu i to mnogo vise nego za slatkovodne ribice.Nebih da te zastrasujem sa svim tim troskovima jer na drugu stranu sve se to isplati jer sa druge strane uzivas u ljepotama mora u svojoj kuci-riba a posebno korala. Takodje se isplati koliko ces znanja steci uz ovaj hobi. Strasno mnogo saznanja o hemiji i biologiji.
Definitivno bih skakome preporucio da pokusa garantujem ako imate strpljenja da cete uzivati u svome hobiju.
Mongo srece prijatelju sa pocetkom i ne posustavaj jer ces da se susretnes sa mnogo problema u pocetku ali ce se sve to vremenom i strpljenjem ustabiliti.
 
Da li je najskuplji hobi to je vec diskutabilno ali ako mislis na akvaristiku onda je skuplji u poredjenju sa slatkovodnom akvaristikom mada i tu ima izuzetaka. Pojedine slatkovodne ribe imaju astronomske cene, pogledaj samo zaijske zlatne, crvene itd arowane.
Sto se tice nadogradnje akvariste to stoji jer morska akvaristika tesko ide bez nekod znanja koje je vece od osnovnog.
 
otvaranje korala

Od kada sam ga uzeo nije se otvarao samo nocu,prvo sam mislio da je zbog svetla a onda sam shvatio...bio je na mestu gde je velika cirkulacija vode (nocu mi se pumpe prebace na 30% snage),cim sam ga spustio na zaklonjeno mesto evo kako izgleda.Ko bi rekao da tako male promene uticu na njih...
 

Attachments

  • DSC00523.jpg
    DSC00523.jpg
    71.4 KB · Pregleda: 27
mms_img57808.jpg mms_img57808.jpg Evo jos jednog stanovnika,vidjao sam ih a sad sam uspeo i da jednog slikam...neka vrsta crva gusenice,zivi u kamenu ali ovaj izlazi da jede pretpostavljam...losija slika po obicaju:eek:
 
evo i novih stanovnika,jedan zuti tang (dosta je mrsav i nece da jede osim sto kljuca alge po akvarijumu...ne znam sta ce sa njim da bude) i 6 chromisa...
 

Attachments

  • DSC00540.jpg
    DSC00540.jpg
    72.3 KB · Pregleda: 34
  • DSC00542.jpg
    DSC00542.jpg
    83.1 KB · Pregleda: 34
  • DSC00541.jpg
    DSC00541.jpg
    57.7 KB · Pregleda: 32
  • Like
Reactions: Maroko
Lijep pocetak. Intersuje me zasto nisi dodao vise pijeska?
Pored dileme da li pesak ili ne nastao je jos jedan problem...ovo malo peska sto smo nasuli cisto da prekrije dno nije moglo da opstane zbog cirkulacije,ovaj Vortech ima uzasno sirok tok cirkulacije ali zbog manjka prostora jedino je tu mogao da stane tako da je pesak otisao iza kamena...ma iskreno svidja mi se ovako pola pola,kao iza kamena je mirna luka hahaha...
 
Pjesak je potreban akvariumu. To je jedan vid filtracije. Takodje jedna od najvaznijih stvari u morskoj akvaristici je strpljenje a ti vidim vec napunio i ribama i koralima. Budi oprezan i nemoj se iznenaditi da pocnes gubiti ribe. To ti govorim iz svog iskustva.
 
Pjesak je potreban akvariumu. To je jedan vid filtracije. Takodje jedna od najvaznijih stvari u morskoj akvaristici je strpljenje a ti vidim vec napunio i ribama i koralima. Budi oprezan i nemoj se iznenaditi da pocnes gubiti ribe. To ti govorim iz svog iskustva.
hahah da sam nestrpljiv stoji...pa pazi uglavnom su male ribe (jedino ovaj plavi tang raste ko zlo) pa se nadam da nece mnogo da zagadjuju a od korala manje vise sve skoro meki tako da jedino moze da me iznenadi neka alga ali otom potom za sada sve ok,da ne malerisemo hahaha :)
 
Ajde da ne bude kako je sve med i mleko novosti su da je zuti tang umro,nije hteo da jede od kada sam ga dobio (sama kost i koza)...sta da se radi idemo dalje,ostala ekipa na broju,neki korali se presvlace i to cesto a neki lagano...
 
Kada riba odbija da jede onda su male male sanse da se sacuva. Riba u tako losoj kondiciji nije ni trebala da udje u akvarijum.
Nekada postiji sansa, flagil moze da pomogne.
Sto se tice anemone to je vrlo cest vidjen scenario.
 
Iskreno Tang je dosao sa nekog ne proverenog izvora,naime dobio sam ga na poklon a bilo mi zao da ne pokusam da se oporavi,nazalost bez uspeha...anemone sam tretirao vec pominjanim receptom i za sada se ne vracaju...videcemo.
Bobane imam jos jedno pitanje imam dva Demsela zenku i muzjaka i stanje je blago receno horor...zenka tuce muzjaka kao nezdrava,realno izbacio bi muzjaka,zanima me tvoje iskustvo sa njihovom agresijom?