Axolotl

...bas si ih lepo odgajio.:)

Ne bi bilo lose da nesto vise kazes o njima, tokom njihovog razvoja dok su bili kod tebe .

Sta si koristio u njihovoj ishrani ?
Da li si imao nekakvih problema tokom njihovog razvoja ?
Koliko su mesecno napredovali u masi ?

I tako nesto slicno ,nesto vise ihfo iz prve ruke .;)
 
Pa nisu ni malo zahtevni, nemam nista specijalno za njih da kazem.
Odrastanje je bilo u malom 40l akvarijumu, od opreme su imali samo jedan rasprsivac i vazdusnu pumpu. posle pola godine su presli u veci aq, mislim da je ovaj oko 80l. Sad imaju i filtraciju mada mislim da nije neophodna ukoliko se pazi sa hranom i menja voda sa vremena na vreme.
Narasli su dosta brzo, sad je ravno godinu dana od izleganja. Imaju 20-tak cm i ima ih. Nisam merio ali osetna je masa kad se hvataju u mrezicu, povrh toga izuzetno je snazna zivotinjica a posto je ljigava mora se rukovati oprezno. Desavalo mi se da mi pobegne, srecom ove nogice nemaju neku veliku svrhu na suvom.
Jedini problem koji sam imao je kad je crkla pumpa za vazduh, to jos dok su bili u malom aq. Na nesrecu pogusilo se 6 komada,znaci ipak treba malo paznje posvetiti. Vrlo zahvalan stvor za drzanje a i simpaticni su - kad se naviknes na njihov izgled.
Hranio sam ih u pocetku artemijom, mikro crvima i enhitrejama. Kad su malo narasli presli su na zivi tubifex a kasnije sam ih navadio i na suvu hranu. Od suve hrane sam koristio tetra i sera diskus, razne tablete za kori ribe, vole i spirulinu. Davao sam im i crve za pecanje, gliste i kojekakve insekte, sve su jeli i nisu birali. Mozda samo crve - bele za pecanje, zasite ih se pa treba napraviti pauzu, mozda jer su oni prilicno masni.
Doneo mi bob knjigu o njima, pa sad malo proucavam i teoriju. Posebno me interesuje deo o reprodukciji. Mrest kazu, treba ocekivati posle godinu dana jer tad sticu reproduktivne sposobnosti. Ali najbolji rezultati ce biti posle 2 godine. Posto im za mrest treba hladna voda, nadam se da cu ove zime moci da se zanimam time, a i oni ce imati 18 meseci.
Gledao sam im kloake, mislim da se vidi vec razlika izmedju muzjaka i zenki.
 
Evo konacno ovog jedinog zelenog, resio bata da pozira izgleda a ja iskoristio.
 

Attachments

  • ax123.jpg
    ax123.jpg
    35.2 KB · Pregleda: 36
  • axel.jpg
    axel.jpg
    32.1 KB · Pregleda: 33
  • axezoom.jpg
    axezoom.jpg
    31.8 KB · Pregleda: 36
ok, ovaj zeleni pozer iz prethodnog posta je definitivno bata. Danas sam ih promatrao i vidim da su se izdvojili dvoje. Zenka je bela, stomak joj je ogroman njuskaju se i gurkaju. Muzjak ima otekle kese oko kloake i cini mi se da je gotovo da se izmreste ovih dana. Temperatura je oko 15C. Pala je u protekloj nedelji sa 20 na ispod 15 i to je ocito imalo svoj utocaj na njih.
Bobane ako imas koji savet ne bi bilo lose da ga sad izneses jer je ovaj par spreman na mrest.
Da li da izdvojim ovaj par u zasebni aq ili da ostavim sa ostalim jedinkama, koliko vunice i kakvo to gnezdo d anapravim, koliko to treba da bude....
 
Moj komsija ima i zelenog (kako vi kazete ,a meni je to vise smedje ,no mozda sam ja daltonista valjam_se) i albino
meni su brrrr grrr pomalo.
On ih drzi sa malim gupijima i to im je hrana inace :( (bar u njegovom slucaju)
 
Eto vidis da te hoce svaki mrest , kao da je neko bacio cini ...al' pozitivne .:lol:

Ipak moramo sacekati Bobana, da nesto vise kaze, onako iz prve ruke ,on ih je razmnozio dosta i koliko znam bez velikih teskoca .
 
I ja isto mogu da porucim ,samo napred . :cool2:

Meni se jako dopadaju bez obzira na varijetet ,normal ili albino. Mislim da Eddie ima dosta razloga zasto treba da ih razmnozi, jedan od vaznih ralzoga jeste malobrojnost axolotlija kod nas u Srbiji. Siguran sam 99% da odgajivaca u Srbiji nema, a da li ih neko poseduje od hobista, to je vec veca verovatnoca ali i to je jako mali procenat hobista koji ih poseduju. Ne znam koliko su ljudi upoznati sa cenom ovog ljubimca u nabavci ali on na trzistu nije ni malo jeftin , koliko sam cuo jedan odrastao primerak kosta oko 20 eura ! Eto ,Boban moze da kaze koliko kosta tamo na Novom Zelandu , mislim da je pricao da je cak i skuplji.

Znaci Eddie, imas dosta razloga da se dobro potrudis da ih razmnozis.:)
 
Gnezdo ti je bas u trendu...boja je :cool2:

@ Damari...ti, kako ti kazes brrrr albino su izuzetno simpaticni sa crnim okicama i neznom belom kozom sa malo rozikastog...jednom reci simpaticna faca koja ne moze da bude brrr brrr, veruj mi. Onaj tamni izgleda ozbiljnije ali nije ni on strashan. Toliko su simpaticni da nije odbojno da se uzmu u ruku i pomaze, mada koliko je to pozeljno za takvu zivotinjicu...:)

Eddie, sve zelje za brz i uspesan mrest ovih simpaticnih zivuljaka. :hej:
 
Evo kako izgleda ta vunica za mrest.

To je u sustini vuna duzine oko 60 cm i presavujena na pola. Tu gde je presavijena zicom je spojena za stiropor koji nedozvoljava da vunica padne skroz na dno.

Ti podesi duzinu vunice u zavisnosti od dubine tvog akvarijuma. U sustini vunica treba da ide od povrsine do dna.
U bazen gde se axo mresti mi postavimo nekoliko takvih gnjezda pa neka oni odaberu koji im odgovara.

Jos da dodam nesto za premestanje Axo. Ako zelis da sacuvac linije onda razdvoji bele od crnih, normalno ako imas parove. Mi obicno pravimo grupe od oko 5-6 primeraka.
 

Attachments

  • DSCF5924.jpg
    DSCF5924.jpg
    37.9 KB · Pregleda: 24
  • DSCF5925.jpg
    DSCF5925.jpg
    41.5 KB · Pregleda: 23
Mrest axelotla

Konacno su se izmrestili. Vunica je prekrivena ikrom. Evo slika...
 

Attachments

  • a3.jpg
    a3.jpg
    58.5 KB · Pregleda: 31
  • a2.jpg
    a2.jpg
    53.9 KB · Pregleda: 26
  • a1.jpg
    a1.jpg
    55.6 KB · Pregleda: 37
  • a.JPG
    a.JPG
    46 KB · Pregleda: 25
He he, najzad je sve zaokruzeno, cestitke i sa moje strane. Slobodno mogu da kazem da je sve bilo vredno truda i reziltat se vidi.

Sada bi ti dao par saveta a ti vidi kako ces dalje. Ja bi sada ta jajasca izvadio iz tog akvarijuma sve zajedno sa tom vuncim. Sva jajasca koja nisu pricvrscena na vunici slobodno izvadi iz akvarijuma, neces ti njih da ostetis. Mozes da koristis crevo za to, usisas ih u neku posudicu.

Jajasca stavi u neku posudu od recimo dvadesetak litara, moze i drugi akvarijum i dodaj nekoliko kapi metilen plavog. Polako podizi temperaturu do nekih dvadesetak stepeni jer ce to da im ubrza razvoj. Videces vec kako to ide.

Razmisljaj i o artemiji kao startna hrana za nove malisane jer i to nije tako daleko.

Eto bas lepa vest za ljubitelje teraristike i nadam se a nema razloga da nebude tako da ce uskoro da se pojave na trzistu :)
 
Evo slika na kojima se moze videti kako napreduju. Posle nekih nedelju dana vec su postali mali crvici, na nekima se vide vec razvijene skrge na glavi. Ima ih poprilicno, razdelio sam vunicu u 3 manja akvarijuma. Temperatura je oko 20C, dodao sam i sundjer filtere i rasprsivac vazduha. Mali broj je pobeleo, ugalvnom su svi u istoj fazi razvoja. Mada ima nekoliko koji su jos uvek loptica ali ti su u akvarijumu u kojem je 16C. Tako da je jasno da temperatura utice na brzinu razvoja.
 

Attachments

  • axe1.jpg
    axe1.jpg
    47.6 KB · Pregleda: 24
  • axe2.jpg
    axe2.jpg
    62.8 KB · Pregleda: 25
  • axe3.jpg
    axe3.jpg
    49.9 KB · Pregleda: 23