Bojan stari akvarista

Bojan

Member
3 Januar 2004
68
0
6
Novi Sad
Uz akvaristiku sam od malih nogu. Do pre nekog vremena malo sam se ozbiljnije bavio razmnozavanjem raznih vrsta riba te tako nesto sljakao.
Sad trenutno imam samo jedan akvarim od 100 litara koji sam sredio sao za sebe. Ako nekom bude potrebna bilo kakva pomoc neka slobodno pita.
 
Kao sto znate bio sam odsutan iz opravdanih razloga jer sam bio u vojsci koja je gotova :D
Rado svako vece dodjem ovde jer volim akvaristiku i zivotinje uopste.

Otkud ja u akvaristici?

Pa dobio sam od tetke jedan mali okrugli akvarijum koji je imao oko 10-tak litara ako se dobro secam jer je to bilo davno jos 80-tih godina a ja sam inace '77 godiste.
U tom akvarijumu je bio jedan par gupika u koje sam non stop buljio :D
Posle izvesnog vremena jedno jutro kad sam se probudio i odjurio do akvarijuma imao sam sta da vidim, zenka se okotila a ja sav u frci da ne bi pojela male jer sam tad cuo da to redovno biva. Brze sam odvajao male posebno od kojih je samo jedna uspela da prezivi :x jer nisam mogao docekati da porastu pa sam ih ranije ubacio u akvarijum gde su bile velike :?
Kad sam shvatio da me akvaristika pocela interesovati poceo sam traziti literaturu i polako uciti a u medjuvremenu sam nabavio veci akvarijum :) koji je imao nekih 30-tak litara (stari sam slucajno razbio :D ) i formirao ga onako kako sam tad umeo i mogu vam reci da i nije toliko lose izgledao jer sam se vec bio uveliko zaljubio u akvaristiku i ribe.
Naravno kako vreme ide tako i apetiti rastu te sam nabavio jos jedan, naravno :)
Posto sam imao 2 komada u jednom su mi bile male a drugom velike (logicno :wink: )
Posto je u akvarijumu prozujalo dosta riba shvatio sam da ima mnogo lepih i interesantnih riba koje bih hteo imati ali ne mogu sve stati u taj akvarijum.
Pogadjate? :D
Aha, uzeo sam akvarijum od 100 litara 8)
U njemu je bila manje vise klasika od riba koja se vidja po kucama.
Vremenom sam poceo davati na akcenat na razmnozavanje a posto sam dosta teoretski znao i iskustva drugih posto sam se vec poceo kretati u krugovima starijih iskusnijih akvarista i sakupljao fore, namnozilo se mnooogo riba i polako sam se poceo pitati sta cu s njima.

Jednog dana mi je zazvonio telefon i jedan decko se javio i rekao da je cuo za mene i da bi hteo pogledati ribe.
Kad je dosao ocistio mi je akvarijum zargonski receno i rekao ako vec hocu sa tim da se bavim nabavice mi kvalitet a ja njemu kvanitet i dogovor je naravno pao.

Tad sam ima jedan od 100 litara i nekih 10-tak od 40-50 litara i nekoliko manjih za mrest.

Uh, ala sam se raspricao :roll: da skratim malo :) (hvala Bogu, a?! :) )
Radio sam sa sledecim ribama: gupike, ksifo oni sa slajer perajima malo sam zaboravio kako se zovu, platike, blek moli, koridorasi paleatusi, zebrice, skalari, barbusi ali se ne mogu setiti kako se zovu (video sam ih ovde negde na slici i pomenuo ih, ko je pratio setice se) i ne secam se da li sam jos nesto mrestio.
Moram da se pohvalim da sam imao mnogo jake gupike jer sam bio kod nekoliko ljudi koji se time bave ali takve zaista nisam vidjao a to i potrvrdjuje cinjenica da su se neki po radnjama otimali ko ce od mene uzimati gupike i tako mi dizali cenu :wink:

E sad se mozete opustiti, zavrsio sam :wink:
 
Lepa prica. Sa uzivanjem i interesovanjem sam procitala o tvojim prvim korcima u akvaristici. Vratices se ti uskoro u pravu formu iskusnog akvariste.

Pozdrav. Mirka.
 
Bas je lepo da si ponovo ovde a da je vojska iza tebe. Ipak je akvaristika lepsa :)

Spominjes guppy koje si mrestio pa me zanima, posto si napisao u proslom vremenu, da li jos imas te guppy-ke odnosno da li si odrzao tu liniju. I bilo bi dobro ako mozes da posaljes neku sliku tvog akvarijuma pa da vidimo kako sve to izgleda.
 
Bojane, lijepo i opirno.
Isto me zanimaju te guppy 8) , jer varijacije na temu s tim ribicama ima jako puno.
 
Nazalost nemam vise te gupike :( a na jos vecu zalost ni sliku :(
Kad bio prestao da se bavim time maticnjake sam da jednom prijatelju koji je bio u tom poslu da bi odrzao tu liniju jer je stvarno bila dobra.
 
Bojane, ako ces da nabavljas nove maticne parove guppy-a najidealnije bi bilo ako postoji bilo kakva mogucnost da uvezes takve parove. Razlog sto ti ovo ovako govorim je taj sto kod nas odgajivaci vrlo retko osvezavaju krv i vode racuna o selekciji takvih riba.
Ako bi recimo, nabavio kod nas razlicite ribe od razlicitih odgajivaca, to ti nista ne bi znacilo ako su takve ribe nosioci mutantnih gena .

Evo ti jedan dobar link gde mozes kontaktirati vrsne odgajivace guppy-a koji ce ti svakako pomoci oko formiranja maticnih parova. Neki moji prijatelji tako nesto slicno su uradili i veoma su zadovoljni kvalitetom tih riba.

Evo i link
http://www.guppy-art.de/links.htm
 
Hvala ti za link, stvarno si me pogodio.

Vidjao sam po Novom Sadu i okolini kod nekih odgajivaca dosta solidne primerke. U pravu si za osvezavanje krvi.

Moje su bile poreklom iz juzne Srbije.
 
Neto gledam .. pa nisam bio siguran .. sada jesam .. da .. da to je taj Bojan .. :)
eto i ovde se sretosmo :) ..
Pa od kada si ti akvarista ? .. kad si tako star. :) .. a ja mislio 20'ak godina max .. hehe .. cc .. cc .. cc