Ceratophyllum demersum

Fauna

Administrator
Staff member
15 Decembar 2003
3,488
63
48
Serbia
www.beke.co.nz
Ceratophyllum demersum jedna od najrasprostranjenih vodenih biljaka na na zemaljskoj kugli. Ta cinjenica me je podstakla da napisem nesto o ovoj biljci (dok ne stigne baza bilja :wink: )

Familija : Ceratophyllaceae
Temperatura : 10-28C
pH : 6-9
Tvrdoca : meka ali podnosi i tvrdu vodu
Svetlost : manje svetlosti

Ovu biljku mozemo naci u rekama ,jezerima , barama ,kanalima svugde gde je voda mirna ili gde je sporiji tok reke. Licno sam imao prilike da je nalazim u reci Savi ali na mirnijem delu narocito iza nekih oborenih stabala koji se nalaze u vodi i ako na tim delovima najmanje dopiru suncevi zraci (nadvijene krosnje drveca) . To je jedan od pokazatelja da ova biljka ne voli jaku svetlost . Isto tako ne prija ni velika temperatura preko 28C i vrlo cesto u toku letnjeg perioda kada temperatura poraste iznad ocekivanog, mozemo videti na nekim mestima gomilu uvele Ceratophyllum-e.

Karakteristika ove biljke je da koren skoro da i ne postoji (samo dok su mladi pelceri koren je vidljiv) i zbog toga najcesce je vidjamo na povrsini vode zakacene za neke prepreke kao sto je drugo vodeno bilje, neka grana ili nesto slicno. Listovi ove biljke jako su grubi i kada je uhvatimo rukama to cemo odmah primetiti. Od juna pa do septembra na ovoj biljci mozemo primetiti jako sitne cvetove koji se nalaze u korenu lista ,sto znaci da se razmnozava semenom ali isto tako lako se razmnozi ako odlomimo jednu peteljku koja ce se primiti bez ikakvog zasadjivanja u podlogu. U akvarijumu dovoljno je uneti jednu taku malu peteljku i za vrlo kratko vreme imacemo dosta novih izdanka.

Ako bi smo zeleli uzeti ovu biljku direktno iz prirodne sredine (reke ,bare ili sl.) , morali bi je prethodno dobro ocistiti od mehanickih i drugih biohemijskih primesa . Znaci obavezno blagim rastvorom hipermangana dezinfikovati i nekoliko dana te strukove biljke drzati u karantinu . U vecini slucajeva na listovima ove biljke mozemo videti male puzeve i njihova jajasca. Iz tog razloga bilo bi pozeljno u karantinskom akvarijumu koristiti neko sredstvo za suzbijanje tih puzeva.(Sera schneckopur )Kada sve to pogledamo dolazimo do zakljucka da je ovo jedan prirodni filter koji dobro dodje skoro svakome akvarijumu . Pored toga sto ce nam filtrirati vodu , dobroce nam doci kod razmnozavanja riba, odnosno za skrivanje riblje mladji od ostalih riba.

Misljenja sam da je ova biljka idealna za pocetnike narocito za one koji zele krenuti prvim akvaristickim koracima a to je razmnozavanje zivorotki kao sto su guppy, molly i ostale pocetnicke vrste.
 
Bravo Fauna, u svemu se slaem osim u jednoj stvari, popularni "rogolist" voli ja?u svjetlost te izuzetno brzo napreduje u takvim uvijetima!
Poeljno ga je imat u bilokakvom uzgojnom akvariju zbog svog izrazito brzog rasta koji troi tetne tvari iz vode!
Tako?er bih nadodao moje zapaanje, a to je da je izuzetno slab na ljekove, pri najmanjoj koncentraciji nekakvog ljeka, on po?inje propadat... imajte to na umu kad koristite ljekove...
Em vam propadne jako izdrljiva i korsina biljka, em vam zagadi vodu jer doslovce otpusti svoje iglice od stabiljke...
 
Ok. Stina ,neosporavam cinjenicu da brzo napreduje pri jacoj svetlosti . Ali ja sam izneo moja zapazanja direktno vezana za prirodne uslove jer sam je vadio iz vode bas na takvim mestima gde je dnevna svelost vremenski kraca . Da budem precizniji gde je jaca svetlost boja Ceratophyllum demersum-a je zelenkasto zuta sa bakrnim prelivima, sto meni licno ne odgovara da je imam takvu u akvarijumu. Ako je vadimo iz vode gde je manja svetlost boja je tamnije zelena sto se meni daleko vise svidja. Samo da napomenem mesta gde je najvise bilo, bila su bas ta gde je vremenski kraca dnevna svetlost.

Ako je drzimo u akvarijumu (podrazumevam da pluta po povrsini) gornji strukovi ove biljke vrlo brzo pozute i desava se da otpadaju iglicasti listovi sa takvih strukova. Narocito se ovo desava ako je sijalica (neonka) blizu tih strukova.

Ali dobro,... mozda bih trebalo konstatovati da je prihvatljiva manja i veca kolicina svetlosti , nesto kao sto "Tropica" konstatuje.
 
meni pliva na povrini direktno ispod lampe AauaGLO sa reflektorom i ne odpadaju igli?asti listovi..... jedino sam primijetio je malo manje zelena nego kad je malo dublje u akvariju, al to pripisujem tome to svijetlost prolazi kroz tanke listove pa malo umanjuje intenzitet zelene boje.... izvan akvarija je normalne zelene boje....
 
Prvo, dobro nam dosao moto ! :D

A drugo ,sigurno ti se ne cini da ti je Ceratophyllum demersum malo bledja pri jacoj svetlosti , kao sto sam vec napomenuo ona hoce malo da dobije i bakarnu boju od jake svetlosti . Ova pojava je u prirodi najuocljivija... :wink:
 
Odlicna biljka za cikliranje akvarija i uzgoj mla?i, veoma osjetljiva na kemiju, nakon par sati izgubi sve iglice i ostane samo stabiljka koja se nekada zna oporaviti ali joj treba jako dugo da dode do prijasnjeg stanja.
Pod jacim svijetlom postane kitnjasta i dobije crvenije iglice.
Jako dobro raste pod obicnim zaruljama i daylight lampama.
 

Attachments

  • 25l3.jpg
    25l3.jpg
    32.6 KB · Pregleda: 51