Činčile

miki1988

New Member
6 Decembar 2010
17
0
1
Moja tri termita :)
Bela i crna su zenke, a sivi je muzijak. Bela nije cista vec je mozaik.

Pra postojbina cincile je juzna amerika, tj. Kordiljeri u Peruu, boliviji i Cileu. Rudarski inzinjer Cempen je 1920. godine dobio dozvolu da pohvata poslednje zivotinje i pokusa da ih gaji na farmi i tako da danas sve zivotinje na svim farmama u svetu poticu od Cempenovih zivotinja. Cincilama iz iz jedne folikule izraste 30 do 80 dlaka. Cincile se ne kupaju u vodi vec u specijalnom (vulkanskom) pesku, koji se moze naci u svakom malo boljem pet shop-u a i kod uzgajivaca. Hranu za cincile treba kupovati od uzgajivaca ili u pet shopovima ali samo onu koja je bas za njih posto imaj dosta osetljivi degestivni trak.

Cincile treba drzati na temperaturi od 16 do 24 stepena ali je idealno oko 20. Lose podnose velike vrucine, promaju i drzanje na sunci i to neretko dovodi do smrti cincile.
Cincila je nocna zivotinja tako da preko dana uglavnom spava a nocu je aktivna. Kavez nije preporucljivo drzati u sobi u kojoj se spava bas zbog buke koju prave.

Cincile se hrane jedanput dnevno i to posle kupanja. Svaka cincila treba da dobije 20 do 30 grama briketirane hrane i seno u neogranicenim kolicinama. Moze im se kao poslastica davati po nekoliko zrna suvog grozdza svakih nekoliko dana ili mali komadic oljustene jabuke ili jedan sipak. Treba im se davati komadic siporeksa ili nekog drveta, osim hrastovine, da bi trosili zube posto su glodari i zubi im stalno rastu. Voda je obavezna, mora biti cista, menja se na svaka dva dana i tom prilikom se flasica opere.

Kada je cincili vruce, usi su crvene, a kapilare u usima nabrekle, cincila miruje i pokušava se ohladiti. Za vreme letnjih meseci kavez treba stajati na nekom hladnom mestu, nikako ispod klima uredjaja. Pesak se moze drzati u frizideru, pa posle da im se daje kada se kupaju da se ohlade.

Obratiti paznju na izmet cincile, u slucaju da je mekan, dati preprzen hleb velicine kocke secera, povecati seno, a smanjiti briketiranu hranu. U slucaju da se problem nastavi, izbaciti brikete, samo davati seno i potraziti pomoc veterinara ili uzgajivaca.
U slucaju da je izmed tvrd i mali cincili dajemo jabuku velicine 3,4 kocke secera ili 2,3 lista maslacka. To je malo uopsteno o cincilama sto ja znam, cisto da i nesto napisem o njima, a ne samo slike mojih da izbacujem. :)
 

Attachments

  • 04022011097.jpg
    04022011097.jpg
    69 KB · Pregleda: 14
  • 04022011098.jpg
    04022011098.jpg
    64.3 KB · Pregleda: 14
  • 12092010002.jpg
    12092010002.jpg
    74.7 KB · Pregleda: 14
  • 24092010023.jpg
    24092010023.jpg
    62.8 KB · Pregleda: 13
  • 12102010011.jpg
    12102010011.jpg
    65.5 KB · Pregleda: 15
Bela je tek nabavljena i nju sam trazio 4 meseca, nigde nisam mogao zenku da nadjem, nasao sam na par mesta muzijaka, oni su bili 0d 40 do 50 evra, nju sam platio 2600 dinara, juce, ali ima 7 meseci, crnu imam od novembra platio sam je 35 evra, imala je otprilike 2 meseca, a sivog imam od septembra, za njega sam dao 15 evra, on je imao oko mesec ipo, ako uporedim velicine, posto o njemu mi nista nisu rekli. Mlade nemam, ali se nadam da cu uspeti da ih razmnozim.:)
 
EEE najzad slikice :))) lepe su ti cince i drago mi je da si uspeo da nabavis belu...pa kakva god nijansa bila :) mada cini mi se da je malo veca? ovaj sivi ti je mnogo sladak :sorry::mrgreen:
 
Sivi je najludji, on se totalno oslobodio i ne plasi se nas, dok se crna jos uvek pomalo plasi, bela za sad ne pusta da joj se pridje, samo laje, teko da je ne diramo dok se jos malo ne oslobodi. Jeste, bela je veca od njih oboje, mada sam ja citao da su zenke krupnije og muzijaka. Mozda i sivi jos malo poraste, a crna ce sigurno da je stigne, bar bi tako trebalo.:)
 
ma samo polako...sa njima treba strpljenja...doduse meni je sivi muzijak bio pripitomljen a crna zenka skroz divlja...pa dok su bili zajedno,podivljase oboje :D XDD
 
Gde si im uzeo kavez, koliko si dao za kavez, koliki je bio, el znas nekog ko pravi, a da nije mnogo skup?:):sorry:
 
Pa hteo sam da uzmem one ogromne plasticne...imaju od 2000 ali za 1 i nema prostora za skakanje to je idealno za morsko prase msm da su na foru onih Rabbit 100 ili 150 nznm tacno...a ima i od 4000 on je cool :D ali najbolje da im sam napravis nesto ili narucis..meni je tata pravio kaveze...jedan je napolju jos ga nisam rasturio jer cu mozda opet kupovati cincile...ali on je letnja varijanta...i napravio jedan u podrumu gde su i bili zimi :) on nekih starih ormara ili sta vec...pregradio napravio platforme da skakucu i zica i to je to :)
 
Ma ja sam krnuo sam da napravim, ali sam odustao, nisam sae slozio sa ocem oko vezivanja zice i jos nekih gluposti, pa je bilo da ce da traziom nekog da nam napravi, nasao sam na par mesta dobre kaveze, ali mi ne odgovaraju na mail,valjda vise ne prave.:)
 
ja mogu da ti preporucim barakudu...msm to mu je nick na forumima...mogu da ti potrazim njegov oglas pa da ti dam imas i broj tu..on to radi koliko znam...a prodaje degue,cincile,morske prasice...i basss zna o cincilama..ako nesto treba pitaj ga :))

http://www.teraristika.org/forum/showthread.php?t=9950

to je to :)) nasao sam sad...setio se gde ima...inace mrzelo me ovo gore da prepravljam :D owo "mogu da ti potrazim " :D XD evo ti pa ga pitaj
 
oke....iskreno mislim da su kavezi super....taj najveci msm da je dobar...ali ti ne preporucujem da ih odmah stavljas zajedno...jer ipak neki su veci neki manji :) ;)
 
Pa dobro, to znam, prvo mora da se upoznaju, za sada su samo sivi i crna zajedno, posle cu ih spojiti sve.:D
 
pa tako...samo polako...ma znas i sam sve :D hah cim ih imas 3.. a nisam te razumeo sivu i crnu imas od pre..a belu si prekljuce nabavio? ja imam losa iskustva sa crnim zato ih ne volim nesh specijalno ali imaju neku bebastu facu :sorry::sorry::mrgreen:
 
Sivu imam od septembra, crnu od novombra, a belu od pre par dana. :mrgreen: Stvarno je crna drugacija malo po faci od ove dve. :mrgreen:A kakvis si losih iskustva imao crnima?:ebote:
 
Ako cincile drzis u sobi gde i ti boriavis, preporucio bih ti kazez koji ima ovakav izgled

slika1


Razlog sto ti treba ovakav kavez sa zastitnim staklima je rasipanje piljevine van kaveza .;) . Ja sam imao takvih problema , pa sa morao nesto slicno da napravim. Inace, dok nisam resio taj problem ,piljevine je bilo po celoj sobi.
 
Znam, upoznat sam sa tim problemom, nasao sam na par mesta vrlo lepe kaveze i dobro uradjene, ali mi ne odgovaraju na mail, neznam cenu, ne znam nista, na facebook-u ima kavezi cages. Kavezi stvarno dobro izgledaju, ali izgleda da vise ne prave. :sorry:
 
pa uzeo sam cincilu black velvet ili ti crnu :D kad je imala mozda 2,3 meseca i non stop mi cvilela...kad god krenem da promenim piljevinu,da je napojim,nahranim ona cvili..a ne daj ti boze ako krenes da je hvatas...em sve izlomi, porastura i na kraju kuka kao da je koljem :ebote: i nikad se nije pripitomila,cak mi je i sivi muzijak poludeo zbog nje :D na kraju sam imao 2 pacova...bukvalno receno...nista im nisi mogao :) pa sam ih prodao..ali sad razmisljam da uzmem ili m.prase ili cincilu i to 1...znaci da joj se posvetim i pripitomim je bash..kod tebe vrvtno nije tako sa crnom,pa ti je cudno,ali mi je decko koji prodaje cincile i koji mi je prodao rekao da su one mnogo nemirnije i plasljivije..eto toliko...btw ovaj kavez mi se mnoogoo svidja kao i ovo prerijsko kuce ili mrmot..msm da je to..sladak je mnogoo...

a reci mi za facebook to sto si nasao..daj stavi link pa da vidim,nece nista da mi pokaze kad ukucam..
 
Sivi mi nijedanput nije zacvileo, ona u pocetku jeste dosta cvilela, tako kao i tebi, ali je sada sve okej. Sada trebe belu da pripitomim, posto ona i kad je pogledam cvili, ja se ni nepomeram. Na facebook kucas tamo za trazenje kavezi cages, ima mnogo modela, ali sam danas zvao broj sto ima i rekao mi je da ne pravi vise,:evil: a stranicu je napravio u oktobru. Mozes da ukrades neki dizajn, bas dobro izgledaju. :cool2:
 
"i kad je pogledam cvili" xaxaxa :rofl2:valjam_se ma smirice se i ona...hvala za link sad cu pogledam...ti kad god mozes ubacuj sveze slidze :)