Cirkulacione Pumpe

dojic60

Member
15 April 2011
85
2
8
Harrisburg Pa USA
Dali postoji neka matematika za snagu broj cirkulacionih pumpi u koralnom akvarijumu?Uvijek mi je bila dilema dali neki korali imaju previse ili premalo protoka vode.
 
Znas da sam ja prvo stavio Vortech MP40w koji cirkulise dosta sirok mlaz i kao mislio nije dovoljno i ubacim jos jednu Hydor magnum 8 i evo juce sam ovu Hydor izvadio,mnogo je...mislim da i sam vidis po koralima sta im prija a sta ne...mozda je bolja varijanta dodavati slabije dok ne postignemo zeljenu cirkulaciju
 
Ja nemam Vortech pumpu. Ja imam nekoliko Hydor and nekoliko JBJ 1600. Ja mislim da za tvoj akvarium dovoljna jedna Vortech ali problem je u mom akvarijumu. Ja imam korner akvarijum 135 galona. Vrlo mi je tesko prilagoditi sa svih stana podjednak protok. Zato mislim da su mi neki korali izlozeni prejakom udaru vode a mislim da neki nemaju dovoljno protoka. Sa povratnim pumpama i circulacionum pumpama imam protok oko 9000 galona po satu.
 
Ovaj moderator nije bas strucan oko morske akvaristike :oops: ali sa zadovoljstvom cita vase postove, skuplja iskustva i ceka dan da se otisne i u te vode.
 
Dojicu znas kako ovde u Srbiji jako malo ljudi ima morski akvarijum,ima ih ali stvarno jako malo e sad racunaj da bar pola od njih u opste nisu na forumima...ne sekiraj se uvek se pojavi neko nov pa krene razmena iskustava,eto meni znaci svaki tvoj post jer ipak je iskustvo iskustvo a plus si u USA-u pa imas prilike i da brzo saznas sve o nekim novitetima...samo pisi a kao sto vidis ljudi mogu da procitaju nase postove i za nekoliko godina.
 
Tako je samo pisi i da znas da mnogi citaju sve to. Ne ukljucujem se u diskusiju, jer nemam nesto pametno da dodam ali bas pratim ovu temu.
 
Dojicu znas kako ovde u Srbiji jako malo ljudi ima morski akvarijum,ima ih ali stvarno jako malo e sad racunaj da bar pola od njih u opste nisu na forumima
Zalosno ali 100% istinito. Da bi se nesto promenilo u morskoj akvaristici ovde kod nas, pored dobre volje i zelje za bavljenjem morskom akvaristikom, treba nesto da se i menja u drusvu ali to nije oblast ove diskusije vec politicara na nekim politickim forumima zato ne bih dalje komentarisao razloge zasto nema mosrke akvaristike u Srbiji. U svakom slucaju i ja se slazem, da ovakve teme svi rado citaju nadajuci se nekim boljim vremnima kada ce svako ko zeli moci sebi da priusti takvo zadovoljstvo kao sto je morska akvaristika.
 
Hvala na podrsci. Nazalost tako je to kod nas u ex Yugi. Ja sam uvijek sanjario o morskoj akvaristici i cak kad stigao u USA mnogo sam se odllucivao i nism znao kako poceti. Istina u pocetku sam imao slatkovodne ribe i nije mi to bila nikakva car jer sam i kod nas godinama imao mnogo toga iz slatkovodnog svijeta. Napokon sam upoznao momka koji ima akvarium od 500 Us galona- oko 1800 nasih litara i on me je uveo u nove vode mora. Ni u jednom se trenutku nism pokajao a mislim da ce se baviti ovim hobijem ostatak mog zivota. Nenormalno je to siroka oblast. Posebno saznanja iz hemije. Ja uvijek sam imao neki hobi i u svakom hobiju sam se maksimalno posvecivao kao i sada da korlnim akvarujumom. Probavam da napavim kao sto bi trebalo da bude u prironom ambientu. Uzgajam moj Phytoplakton i hranim korale. Takodje uzgajam Rotifers i Kopepodi. Najveci uzitak mi stvara rast korala. Nikako ne mogu da stavim sebi u glavu da naizgled te biljke i morski cvjetovi su u stvari Zivotinje.
Sto se tice nasih web stranica o morskoj akvaristici naso sam neke iz Hravtske ali zaista ne mogu bas najbolje da razumijem taj svijet i to terminologiju.
Na ovoj stranici sam naso dost interesantnih stavri koje su raspravljane ali izgeda da si ti ljudi odustali.-Nazalost.
Mnogo pozdrava svima.
 
  • Like
Reactions: zopex2008
Bravo Dojicu!
Volim da cujem da se neko bavi hobijem sa toliko razumevanja i zeljom da nauci nesto novo.Znam mnogo ljudi koji su kretali sa akvaristikom i slatkom i slanom ali na zalost nedostajala im je ta zelja za ucenjem i vrlo brzo su napustali ovu divnu oblast. Samo tako nastavi! Nemoj da te obeshrabri ako mislis da nemas dovoljno sabesednika, ljudi ovo citaju (stotinak pregleda tvoje teme za samo nedelju dana) i ako uspes da bar jednog citaoca ohrabris da krene u slane vode bice to pun pogodak. Mene si sigurno ohrabrio i jednog dana kad pomislim da sam sve rekao u slatkim vodama, sigurno cu preci na more.
Bilo bi jako korisno za nas buduce ako bi otvorio novu temu i malo napisao o gajenju morskog planktona.
Samo tako nastavi:)
 
Da bi se nesto promenilo u morskoj akvaristici ovde kod nas, pored dobre volje i zelje za bavljenjem morskom akvaristikom, treba nesto da se i menja u drusvu ali to nije oblast ove diskusije vec politicara na nekim politickim forumima zato ne bih dalje komentarisao razloge zasto nema mosrke akvaristike u Srbiji.

Samo da se osvrnem na ovo iako nije bas tema ovog thread-a, ali ipak... Ne bih se u potpunosti slozio sa ovom ocenom da treba da se menja nesto u drustvu. U sustini naravno da treba, generalno gledano, ali imas i sada ljude koji drze na ulici po 40-50.000 evra na cetiri tocka, a mogli bi da voze nesto od 15.000 i da od samo malog dela ostatka naprave morski akvarijum za uzivanje.

Problem je takodje sto se kod nas malo pise i prica o ovome i, po meni glavni problem, sto ne postoji nijedna radnja u kojoj to moze da se vidi. Ja sam moju cerku odveo u Pet Centar na Novom Beogradu i kad je ona videla one silne ribice odusevila se. E sad zamislite nekog malo odraslijeg da dodje u tako neku prodavnicu pa da vidi morske akvarijume, da vidi frag tankove, razne morske ribe, korale... Niko se vise ne bi okrenuo za slatkovodnim ribama, svi bi bili na odeljenju za morsku akvaristiku.

Ovo pricam zbog toga sto je u Pet Centru bila ogromna guzva i bilo je puno ljudi tamo gde su ribe (sve slatkovodne), tako da insteresovanja za akvaristiku ima, i to dosta - ali tamo osim soli nema da se kupi apsolutno nista za morsku akvaristiku. Gde onda ljudi uopste to da vide!?

Evo i ja koji sam te pre par nedelja usao u morske vode morao sam da se snalazim po forumima da bih video gde da kupim so, kamenje... Sam ulazak u morsku akvaristiku bi bio mnogo laksi da mozes da odes negde u prodavnicu i iz nje izadjes sa akvarijumom, kamenjem, solju i vodom.
 
Slazem se s tobom.
Slabo se o tome prica, jako se malo popularizuje i malo je prodavnica u kojima mozes da nabavis sta ti sve treba za jedan morski akvarim, ma koje velicine on bio.

Postoji jedan ogroman bauk da je morska akvaristika enormno skupa. Ok, skupa je, nema sanse da napravis mali akvarijum od cirka 30litara a da te sve sto ti treba ne izadje negde oko 200-250 eu,st oje puno, puno je, sladkovodni akvarijum istih dimenzija te izadje ne vise od 50 eu...razlika je...

Mnogi nemogu sebi da priuste bavljenje morskom akvaristikom al mnogi bi mogli samo da zele i da su sa ovom temom upoznati u potpunosti i da imaju gde da nabave opremu i sve sto im je potrebno. Ja ne znam vise od jedne firme koja se malo ozbiljnije bavi morskom akvaristikom.

Svi imaju svoje prioritete u zivotu i svoje "tripove i zabave" na koje "bacaju pare", neki na pecanje, neki na kuglanje, neki na akvaristiku, neki na putovanja po svetu...milion ocpija za trosenje para, samo treba svako sam da odluci gde ce da ulozi novac i vreme.
 
To je neumoljivi zakon trzista. Mali je broj ljudi koji se interesuju za morsku akvaristiku, a jos manji broj onih koji to mogu da plate. Bilo je pokusaja u maloprodaji da se to polako ubacuje u program ali zbog slabog interesovanja sve se tiho zavrsilo. Verovatno moramo da sacekamo da malo poraste kupovna moc stanovnistva da bi se situacija koliko toliko popravila. Ima i jedna dobra stvar za akvaristiku. Veliki lepo uredjen akvarijum polako postaje statusni simbol i sve vise bogatih ljudi koji to mogu sebi da dozvole se odlucuje na to. O tome se ne pise puno, jer ti ljudi uglavnom ne posecuju forume, a odrzavanje akvarijuma prepustaju strucnjacima. Posle ove izlozbe u TC Usce gde je bio izlozen i morski akvarijum raste interesovanje i za more sto moze da bue pozitivno.
 
Po meni nije uopste neki pomak ako neki baja sa Dedinja stavi u svoju viletinu akvarijum od 500 litara. To ce malo ljudi videti, a za to nece niko ni znati. Pojava nano-cube akvarijuma poput JBJ u Americi ili od skorije Dennerle u Nemackoj, gde recimo dobijes sve sto je potrebno u paketu za 100 i kusur evra, jedini je pravi nacin da se popularizuje morska akvaristika.

Realan problem "obicnih" ljudi je i mesto (taj problem sam i ja imao) i samo sa gomilom pocetnika sa nano akvarijuma moze da dodje do nekog generalnog pomaka u broju ljudi koji se ovim bave, kada ti dodju i prijatelji i vide kod tebe morski akvarijum, shvate da to nije neki bauk i da ne kosta hiljade evra i da moze da se drzi u "obicnom" stanu.

Opet, problem je sto ni tih nano akvarijuma nema kod nas, pogotovo ne gotovih varijanti sa kompletnom opremom. Bojim se da ce tako i biti dok (ako) se ne pojavi neki veliki strani lanac pet shopova, koji ce to imati u ponudi po defaultu.
 
Tu je veci problem sto svi povezuju morsku akvaristiku sa koralima. Evo i u nasoj prici o tome uvek se pominju korali. Ovi gotovi sistemi su u stvari za malo slane vode, par kamencica i par riba sto i nije tako tesko odrzati. E posto mi hocemo i korale onda sve to poprima drugu dimenziju.
 
Tako to počinje. Malo soft, malo nano, pa malo veće pa neka ribica i kad se osvestiš shvatiš i da 500 litara nije dovoljno:)
 
I tata bi sine :)
Nemoj bezveze da se palis. U nano akvarijumu si strasno ogranicen. Nije to samo da ubacis korale vec oni moraju i da imaju svoj minimalni prostor. Korali vode pravi rat kada se sukobe a oni rastu a mesta bas i nema.
Ako zelis da unistis svoj nano onda stavi sasu. Sasa je tempirana bomba i za isklusnije akvariste, veruj mi da je tako i bolje ce ti biti bez nje. Nemoj da padas u zamku, u nano akvarijumu svaka greska je fatalnija ako ne i fatalna za isti nego u nekom vecem akvarijumu.