Farlowella vittata

zopex2008

Administrator
Staff member
8 Oktobar 2008
2,810
106
63
69
Beograd
Konacno posle duzeg cekanja dogodio se i mrest ove bar za mene zanimljive ribe. Odvojene su u akvarijum od stotinak litara (ukupno cetiri komada) ali do pre desetak petnaest dana nisam mogao da im odredim pol, jer su izostali svi pokazatelji koji bi pomogli u tome. far.jpg
Uz pojacanu ishranu uglavnom zelenisem poceo sam da im dodajem i druge vrste hrane koje u sebi sadrze i elemente zivoinjskog porekla ne bi li im malo poboljsao mresnu kondiciju. To je dalo rezultate i uskoro se ispostavilo da imam tri muzjaka i samo jednu zenku koja se dobro zaokruglila i licila na olovku koja je progutala kliker.​
Muzjaci su zauzeli svoje coskove akvarijuma, a zenka je isla od jednog do drugog lepila se uz njih i cim se to dogodi muzjaci bi postali mnogo zivahniji drhtali i pokusavali da je pritisnu uz staklo. Kad bi se zenka udaljila nastavili bi nepokretno da vise i nisu pokazivali nikakvu zelju da je slede. Iz ovog sam zakljucio da je zenka ta koja inicira mrest i da ona prilazi muzjaku koji cuva svoju teritoriju. Ovde sam napravio gresku sto nisam odabrao samo jednog muzjaka i njega ostavio sa zenkom. Racunao sam da imam vremena i da cu to uraditi kad se izmreste.​

Ovih dana sam non stop buljio u barometar i slusao vremensku prognozu, jer lorikaridi su poznati po tome da pad barometarskog pritiska i pocetak loseg vremena mogu da iniciraju mrest. To se juce konacno i dogodilo. Barometar je pao za samo 20 mmHg (znam da se sada meri u milibarima ali imam samo ovaj koji je star stotinak godina). Ribe su odmah promenile ponasanje i sve su postale mnogo zivahnije i videlo se da mrest "visi" u vazduhu (vodi).Stalno sam odlagao izbacivanje dva muzjaka, jer ni zenka nije mogla da se odluci koga da izabere vec je isla u krug od jednog do drugog pa do treceg.slide.jpg Ceo dan sam obilazio akvarijum ali nista se konkretno nije desilo. Sinoc sam izasao na sat vremena i kad sam se vratio imao sam sta da vidim. Tri muzjaka se tuku oko dvadesetak zalepljenih zrnaca ikre na staklu. Po akvarijumu je bilo prosuto bar jos toliko ako ne i vise ikre. Na kraju sam izvadio dva muzjaka ali i treci se valjda uplasio pa je napustio ikru tako da su sve ribe prebacene u drugi akvarijum. To ne bi trebalo da predstavlja problem, jer u akvarijumu je dosta jak protok vode i prepun je kiseonika. To bi trebalo da bude dovoljno. Ikra je dosta krupna, prozirno bele boje mada sam na NET-u nalazio podatke da je zelenkasta.​
Pokusacu da slikam mada ce to biti jako tesko, jer ikra je zalepljena u uglu akvarijuma i sa mojim idiotom tesko da cu uspeti.​
Sad ostaje samo da se ceka.:)
 
Hvala!

Evo par fotki znam da nisu nekog kvaliteta ali nema boljih za sada
 

Attachments

  • f 002_resize.jpg
    f 002_resize.jpg
    39.7 KB · Pregleda: 56
  • f 004_resize.jpg
    f 004_resize.jpg
    32.3 KB · Pregleda: 61
  • f 006_resize.jpg
    f 006_resize.jpg
    51 KB · Pregleda: 59
  • f 007_resize.jpg
    f 007_resize.jpg
    32 KB · Pregleda: 55
Svaka cast Zoki!:ziveli:
Sad samo da sve protekne kako treba pa za par meseci kad ih nebudes imao gde...da ih prebacimo kod mene naravno!valjam_se:mrgreen:
 
Do sada se izleglo 27 malih farlowelli i mozda ima jos neki primerak. Proplivali su i uglavnom vise na staklu i kamenju i bilo ih je lako pokupiti crevom od vazdusne pumpe. Odozgo su potpuno crni, stomacic za nijansu svetliji i lice na punoglavce. Tokom inkubacij samo jedna ikrica se pokvarila i nju sam pazljivo iglom odvojio od ostatka. Za prvi mrest sam prezadovoljan i sad ostaje tezi deo, kako odhraniti mlade. Na internetu ima puno saveta cesto kontradiktornih tako da sam napravio neki plan u glavi kako to uraditi. Glavni savet je da ribice nesmeju da gladuju bukvalno ni jedan dan. Kod mene ce dobiti pregrst javanske mahovine iz starog akvarijuma bez riba u kojoj ima dosta raznoraznih mikroorganizama, barenu blitvu, krstavac koji je par dana natopljen u vodi da omekasa, tablete spiruline dve vrste od kojih je jedna sa povecanim dodatkom belancevina, pire od barenog graska i artemiju. Sad mi ostaje samo da se nadam da ce malci prihvatiti nesto od ponudjenog.
 
Svaka čast na mrestu Farlowella.
Može li neka slika trenutnog stanja i veličine ili su suviše mali?
 
Stavio sam ih u providnu plasticnu kutiju koja je obesena u akvarijumu i pokusao da slikam ali sa mojim idiotom to nikako ne uspeva. Rinelorikarije sam slikao i bar nesto se vidi, jer kutija je bela. Treba MArkisha da doje kod mene i ponese bolji fotoaparat i onda cemo pokusati da slikamo.
 
Mozda je sada malo kasno za neku vecu pripremu ali za sledeci put mozes da im pripremis malo pocetne hrane koju bi inace jeli i u prirodi. Sve je to po principu infuzorije samo sto u ovom slucaju ti u akvarijum stavis drva, kamenje itd u dovoljnoj kolicini i ostavis tako da se na njima zapate kojekakvi organizmi. AKada procenis da je sve ok onda jednostavno premestas to kamenje ili drva u akvarijum gde su male ribe i tako u krug dok malo ne ojacaju kada mozes da ih prebacis na neku drugu hranu.
Sve sto ti treba je jos jedan akvarijum u kome cak mozes i da imas neke vece ribe koji nisu zainteresovane za tako sitnu hranu i normalno nikako nekog ancistrus-a ili plecostomus-a.
 
Steta sto nisam ovo procitao pre nego sto sam krenuo kod Zokija,i sto nisam znao da malci vole braon alge.Bas sam pre 2 veceri stavio mali stakleni poklopac pun braon algi malim ancistrusima da ga ociste.Nadam se da ce napredovati i da ce jesti jer im je Zoki svasta ubacio pa mislim da nece biti problema.Evo nekih slika,a Zoki ce ostale ubaciti...
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    12.9 KB · Pregleda: 37
  • 2.jpg
    2.jpg
    38.9 KB · Pregleda: 39
Mozda je sada malo kasno za neku vecu pripremu ali za sledeci put mozes da im pripremis malo pocetne hrane koju bi inace jeli i u prirodi. Sve je to po principu infuzorije samo sto u ovom slucaju ti u akvarijum stavis drva, kamenje itd u dovoljnoj kolicini i ostavis tako da se na njima zapate kojekakvi organizmi. AKada procenis da je sve ok onda jednostavno premestas to kamenje ili drva u akvarijum gde su male ribe i tako u krug dok malo ne ojacaju kada mozes da ih prebacis na neku drugu hranu.
Sve sto ti treba je jos jedan akvarijum u kome cak mozes i da imas neke vece ribe koji nisu zainteresovane za tako sitnu hranu i normalno nikako nekog ancistrus-a ili plecostomus-a.

Dodao sam im mangrovo drvo iz akvarijuma gde nema riba koje bi jeli sa njega. Kako sam nasao podatak da jedu braon alge premestio sam ih u kutiju u kojoj su bile rinelorikarije (mlade) i koja je dobro obrasla braon algom. Dao sam im i polutrule listove vodenih biljaka koji su sigurno puni infuzorije. Dobili su zelenu vodu i detrit iz akvarijuma u kome nema riba. Dobile su i tek izlezenu artemiju i naravno tablete spiruline.
Od mene toliko pa sta im Bog da.
 
Dobitna kombinacija je braon alga. Nisam verovao da ovako male ribe mogu da ociste tu kolicinu algi u tako kratkom roku.
 
Ja to redovno primenjujem. Ostavim akvarijum neko vreme da se sve to zapati I eto veselja :)
Kako si I sam primerio vrlo brzo sve to ode.

Mozda je sve to elegantnije raditi sa staklenim plocama gde se sve to brzo nahvata a ujedno I vidis kada je spremno. Napravis da staklene ploce stoje vertikalno I to je to.
 
Sad samo da se obezbedi braon alga u dovoljnim kolicinama i super!
Svaka cast Zoki,sad je vec pro varijanta!:sampion:
 
Prva tura je pocela da jede kuvanu blitvu, kelj i salatu. Od druge ture juce se izveo samo jedan malac, a ostala ikra je pred izleganjem. Bice najveci problem obezbediti dovoljno algi, jer sam zakasnio sa spremanjem. Tridesetak malih Farlovela ocistilo je akvarijum od 50 litara za manje od nedelju dana.
 
Za ovu ribu na mnogim stranim sajtovima tvrde da je probirljiva kada je hrana u pitanju, cak i da ne opstaje dugo u aq. u kojima nema algi...
Sta je, po tvom iskustvu, osnovna hrana odraslih u aq. - kuvani zelenis, suva hrana, alge ili sve po malo?
 
Po mom iskustvu, sve po malo. Rado ce uzeti i lisnatu hranu, granule, tablete i kuvanu blitvu, kelj...
Na sajtovima pise da je ne treba drzati sa Ancistrusima, jer ce trpeti gladna. Kod mene su silom prilika odrasle sa njima i dobro su se borile i izborile za hranu. Sto se tice algi, jedu samo meku algu i onaj ljigavi film koji se uhvati na staklu i po panjevima. Kada sam ih pripremao za mrest dobijale su i diskus granulat u malim kolicinama.