Gastromyzon

Za sada nisu mresceni u akvarijumu
pH:7.0-8.0
Max dGH: 12
20-23.8°C

Ne znam koliko dugo zive ali predpostavljam da mogu dosta dugo.:bozic:
Pogledaj i OVDE
Negde procitah da Gastromyzon borneensis na primer zivi 6 godina mada bih to uzeo sa rezervom jer na vecini sajtova se ne navodi zivotni vek a o mnogim vrstama Gastromyzona se jos uvek malo zna.
 
S obzirom da je oko 70 % ovih riba usko vezana za neko malo podrucje onda je bolje da se vezemo za neku vrstu i o njoj da diskutujemo.

Podaci sa neta su vrlo dikutabilni jer je tu vladala velika konfuzija. Na nasu srecu to je razreseno i svi relevantn podaci mogu da se vide u knjizi o sistematici ovih riba kao i u drugim radovima. Podataka ima u izobilju i zna se dosta o ovim ribama ali na zalost ti podaci nisu o akvaristici i takvim uslovima vec o ribama u prirodi.
 
Cudno zapazanje, od sve hrane sto sam im bacao koje imam trenutno, najradije jedu TetraDiskus. Mada cu sad da nabavljam svakojake druge hrane, pa cu da ispitujem dalje kako ide sa suvom hranom. Listici koje sam bacao ostanu dobrim delom na povrsini, pa ih izbegavam.
 
S obzirom da je oko 70 % ovih riba usko vezana za neko malo podrucje onda je bolje da se vezemo za neku vrstu i o njoj da diskutujemo.

Podaci sa neta su vrlo dikutabilni jer je tu vladala velika konfuzija. Na nasu srecu to je razreseno i svi relevantni podaci mogu da se vide u knjizi o sistematici ovih riba kao i u drugim radovima. Podataka ima u izobilju i zna se dosta o ovim ribama ali na zalost ti podaci nisu o akvaristici i takvim uslovima vec o ribama u prirodi.


Interesantno ,lepo ,lepo.:D
 
Cudno zapazanje, od sve hrane sto sam im bacao koje imam trenutno, najradije jedu TetraDiskus. Mada cu sad da nabavljam svakojake druge hrane, pa cu da ispitujem dalje kako ide sa suvom hranom. Listici koje sam bacao ostanu dobrim delom na povrsini, pa ih izbegavam.

Malo pokvasi i prste kada ih hranis pa neces da imas toliko hrane na povrsini. Ja hranu zahvatim izmedju prstiju pa je oslobodim u vodenoj struji akvarijuma pa tako nemam problema zadrzavanja hrane na povrsini vode.
 
Probaj da im dajes spirulina tablete .. imam utisak da ce se otimati .. ;)
Imas i chipsice sa spirulinom pa im ubaci cele, bez mrvljenja, bas me interesuje kako ce ih klopati.
 
Svitac bi da ih hrani tabletama, boban listicima, a ja granulama, a No1 ih uopste ne hrani jer mu plivaju preko monitora. Ko je tu lud a ko zbunjen, ja sam i jedno i drugo kao hermafrodit. :lol::lol::lol:
 
Ja to predlozih zato sto sam koristio TetraPro hranu chipsice sa spirulinom, Sera spirulina tablete a i tetra diskus granule.
Jedu to ribice sve .. ali za serine tablete se otimaju, pogotovu ancistrusi koji donekle
nalikuju na gastromizone po nacinu ishrane.
Cak se i vrlo povucene Rasbore brigittae pracakaju po povrsini vode kako bi plutajuce komadice spiruline potopile.

reko, bolje Dr.Coa. to da testira na svojim primercima nego mi na nasim :) ..
kad ih bude .. :mrgreen:
 
Problem kod ishrane ovih riba je taj sto je Gastromyzon skoro uvek "prilepljen" za podlogu pa samim tim hrana oblika diska nije pogodna za njega. Nije tu u pitanju sadrzaj ili kvalitet hrane vec cisto tehnicka stvar. To vazi i za granule. Sigurno kada taj disk ili granula omeksa i pocne da se raspada na sitnije delove onda je pogodna hrana za ove ribe. To posebno vazi za granule koje se mnogo lakse i brze rastvore.

Ja povremeno ubacim neki disk spiruline i uglavnom se zavrsi na tome da ostane netaknut. Ako se uzme u obzir da ovakav podatak iznosim na primeru hranjenja stotinak primeraka i to se ponavlja od ture do ture onda je to za mene dovoljno da izgradim ovakvo misljenje.
 
Stiglo je 8 novih Gastromyzona. Koliko vidim imam dve vrste, jedna je komplet tackasta, druga ima tackastu glavu i bocne strane, ledja su sa zuckastim prugama, a vrh repa je crvenkast. Jos nisam odredio koje su vrste treba bolje da pregledam vase slike i na osnovu njih da pokusam.
Za razliku od pre par godina kad sam ih imao kratko vreme, jer su bili slabo aktivni i uopste nisu uzimali hranu i brzo uginuli, ovi novi su pravi jaguari i u skoku se bacaju na svaku cesticu hrane koja im proleti. Bilo je interesantno posmatrati kad sam izmrvio par puzeva i kad su ih pronasli, to je bila borba za svaki zalogaj.
Definitivno sam se primio i ovih dana idem da uzmem jos desetak komada koji su ostali kod uvoznika.