Gastromyzon

Ma odavno sam ja lud za njima i uopste privlace me i Cat fish, ali posle prvog neuspeha naslusao sam se kojekakvih prica, te da ne mogu da prezive u akvarijumu, da hrana mora bukvalno da im se stavi u usta i jos kojekakvih gluposti. Oni prvi koje sam imao su bili skroz apaticni i verovatno su stigli izmuceni i bolesni pa su brzo skoncali. Ovi su fenomenalni, vec su se pojedinci izborili za centralna mesta na vrhovima kamena i brane teritoriju. Kad stigne hrana onda svi jedu i otimaju se. Kad sam ih kupovao delovali su zdravo i nije ih bilo lako uhvatiti tako da mi je to donelo dodatnu nadu da cu ovog puta uspeti. Sad kad pogledam njih, pa u drugom aq. dvestotinak Ancistrusa, pa Farlowelle, Rineloricarie, prava milina.
Bobane jedno pitanje, kakvu vodu vole, mislim ph, kh, dh?
 
Oni prvi koje sam imao su bili skroz apaticni i verovatno su stigli izmuceni i bolesni pa su brzo skoncali.
Samo da se ubacim malo van teme i da kazem da je poenta mojih ribljih bolescura bas taj kvalitet ribica. Neki su misljenja da sve kljakave odstranim a to je besmisleno jer su opet najverovatnije nabasati na kljakave i ajd' opet Jovo nanovo.:fauna:
To se odnosi posebno na skalare.Eto sad vidim kako jesve lepo ako su kupljene ok.Ovde inace Gastromyzona nema uopste u prodaji.
Pozz i paardon.
 
Ma vidi i ovde ces u radnjama naci svasta i gomile bolesnih riba. Posto sam manijak i stalno obilazim radnje malo mi se slika iskristalisala i napravio sam trijazu radnji koje su u principu Ok i onih koje treba zaobilaziti. Gastromyzone sam vidjao retko u radnjama, samo po komad, dva, a sad sam naisao na pravi izbor, a cene mnogo nize nego u maloprodaji i sto je najvaznije nisam video ni jednu bolesnu ribu. Zat ako imas vremena trazi i naci ces.
 
Vidi Zopex i ja sam manijak i sve radnje me znaju i nekima sam se popeo na glavu.Znam koje su radnje koliko toliko ok mada ni tamo nisam bas zadovoljan pogotovo kad cujem bobanove price o stanju na N.Zelandu. Medjutim bolesti kao ove koje sam dovukao nisu vidljive i ovde niko nista ne gaji nego samo uvoze (ribe i bolesti).Opet mi ostaje samo lutrija.:fauna:
 
Nemoj da se sekiras ipak smo mi Balkan i za jedno 200 godina bice i kod nas kao kod Bobana, a do tada moramo ovako da se dovijamo.
 
Ovde propisi nisu tako ostri, mislim da karantin traje sedam dana, ali je najveci problem sto se ni to ne postuje. Najveci problem kod nas je sto postoje propisi ali se tumace selektivno. Cak i ljudi koji bi trebalo to da kontrolisu ne shvataju ozbiljno svoj posao, a posle nekih razgovora sa njima mislim da su totalno nezainteresovani, a usudjujem se da kazem i nestrucni.
Da se vratim u temu, moji Gastromyzoni su super, stalno se bore za najbolje pozicije na vrhu kamena ali su te borbe ritualne i cim "glavni gazda" krene ostali se povlace. Danas sam se spremio da odem da pokupim sve ono sto je ostalo ali me je sneg sprecio.
Vec merkam jedan stari akvarijum od 36 litara da ga uredim smo za njih.
 
Vec zauzimaju pozicije u karantinu, posto nije potpuno prazan vec ima jedan kamen na sredini. Sad sam primetio na jednom da ima rekao bih neku depigmentaciju ili kao da mu je odrana koza na ledjima. Moracu da pratim i pokusam da vidim da li je promena boje ili nesto drugo.
 
Ubacicu i ja, mislim da nece skoditi kao preventiva.
Bez obzira na to sto ima na ledjima ne odudara od ponasanja ostale sabrace, hrani se, bori se i nema razlike u ponasanju. U svakom slucaju karantin ce biti bar tri nedelje.
 
Nadjoh jutros na sajtu akvaristika.org da su izmresteni Gastromyzoni kod nas pa me interesuje da li ima slicnih iskustava u svetu?
 
Evo malo sam pogledao tu temu i sta da ti kazem, ljudi zateceni do kraja. Posebno je interesantno totalno odsustvo predznanja o ribama koje se nalaze u datom akvarijumu. Vidi, to su suptropske ribe koje su blizu nasim tropskim ali ... Jos tamo covek postavlja pitanje sta on sada poseduje Gastromyzon punctulatus ili pleco. zopex2008 ja takve teme preskacem, nema vremena za gluposti.
 
Sad sam sve pogledao, zavaralo me to sto sam na pocetku video slike i posle procitao o mrestu. Malo me je zacudilo, jer i ja sam do sada znao da nisu mresceni u aq. ali reko mozda sam propustio neku lekciju pa da pitam. A bilo bi lepo izmrestiti ih.
Nevezano za ovu temu ima jedan lep clanak o mrestu Hypancistrusa na jednom izraelskom sajtu pa sam trazio od autora dozvolu da ga prevedem i objavim na ovom nasem. Ukoliko dobijem odobrenje prenecu ga.
 
Moji Gastromyzon-i su i dalje manje vise u dobroj kondiciji a u medjuvremenu sam dodao jos neke primerke. Tu mi je posebno zanimljiv jedan primerak koji mi muku zadaje sa odredjivanjem vrste. Vrlo verovatno da je neka za sada nedefinisana vrsta, ko bi ga znao.
Za sada se vrtim u krug i svaka analiza me navodi na Ctenocephalus grupu. Posto imam samo jedan primerak ne pada mi na pamet kombinacija riba + alkohol zarad radoznalosti.

Ovaj primerak je stvarno poseban, predivnih boja a i karakter mu je prgav. Posle samo nekoliko dana postao je bos svih gastromyzon-a u akvarijumu.
 

Attachments

  • IMG_8139.jpg
    IMG_8139.jpg
    33 KB · Pregleda: 1
  • IMG_8140.jpg
    IMG_8140.jpg
    17.6 KB · Pregleda: 1
  • IMG_8190.jpg
    IMG_8190.jpg
    30.4 KB · Pregleda: 2
  • IMG_8203.jpg
    IMG_8203.jpg
    38.8 KB · Pregleda: 4
  • IMG_8233.jpg
    IMG_8233.jpg
    39.6 KB · Pregleda: 1