jedan razlog za...

stina

Member
23 April 2004
539
0
16
Jaska
www.hypancistrus.net
Kad sam je vidio danas, zaljubio sam se...
zbog ove murine bi na morski vec sutra presao... tako je inteligentna i ljepa, pomalo radoznala...ufff... hocu hocu hocu:cry:
:lol:
komentari i malo vise onjoj slobodno...
 

Attachments

  • ljepota.jpg
    ljepota.jpg
    18.5 KB · Pregleda: 542
Bas je simpaticna. Nemoj samo da zaboravis dobro da se informiras kako raste ta vrsta, jer kad naraste, sve sto je malo i stane joj usta, ode kao kod mog Groupera. Cak je rakove pojeo sve po redu.
 
OK snowflake eel, (Echidna nebulosa) Naraste do 75-80 cm al takvi primjerci su rijetki u akvariju...

Od svih murina najpreporucljivija za drzanje u morskom akvariju, iako mirna i draga kao ni jedna druga murina nemoze se direktno kategorizirati kao reef safe, jerbo racici, skampi i male ribice vole nastradati od ove murine.. Bit ce joj sasvim ugodno u akvariju od 150 litara.. mada naravno moze i veci, dapace, mozes ih imati vise u akvarijumu, (ako ih stavis zajedno unutra, inace ce starosjedioc bit teritorijalno nastrojen) Za razliku od vecine svojih rodzakinja lako se prilagodi na hranjenje u tanku... Ipak hraniti je stapom jer nebi zelio da te ugrize i da dobis infekciju, zar ne.. (iako je moj friend hrani iz ruke.>)

Live rock moras svezati jedan o drugi (ili zalijepiti) jer buduci da svrlja ispod lako rusi aquascape i nepricvrscene koralje.., Po mogucnosti imat poklopac na akvariju i mrezicu na drain pipe (cijevi sto vodi u sump) jer je poput hobotnice escape artist....

Cool je postaviti cijevi u akvarij koje ce koristiti ko pecine tako da ti nece razvaljivati aquascape..

Iako mozd na fotkama djeluje cool, snowflake (a i druge murine) provode veci dio svog vremena po pecinama i rupama tako da je vecinu dana ni ne vidis (osim kad je hranis ili kad je gladna pa viri iz rupe), a na racun imanja je nemozes imati brdo sitnih inverata tako da je mozd pomalo dosadna....

hmmm.. jesam li sto propustio?
 
Bravo Bob, pretpostavljao sam sve to jer gledam puno previse dokumentaraca o flori i fauni pa sam donekle i upucen...
Al reci ti meni, sto nije ljepse kad imas neku ribu koju i nevidis tako cesto, a onda kad ju vidis ona zablista u svojoj ljepoti... pecinarka je kao i sve murine, al da znas da je u tanku sa kozicama???
vjerojatno su joj postavljene kao hrana iako je cena u ducanu rekla da nisu...
jednog dana cu si slozit morski akvarij, a tada ce ova ljepotica bit kod mene... 100%...
Oni koji me znaju vjerovat ce u to, jel ja kad se na nes zapalim... pa kaj da vam kazem... :lol:
 
Sve zavisi od tog na sto se ide, opcije su beskrajne

Moram priznati da sam isto poklonih agresivnih riba, i u konceptu murine ides na tankmates (cimere) koji joj ko sto kaze Branko ne stanu u usta,
Agresivan tank moze isto tako bit hvale vrijedan recimo Murina, Lionfish (recimo volitan), triggerfish (meni najdrazi odonus niger), frogfish, coral grouper.. Mrak..:), sam opet to treba mjesta veliki akvarij i puno novaca,, a s druge strane pametno je igrati na minijaturu..

Sto se agresije tice vjerojatno je isto tako zavisno od ribe do ribe jer svaka ima malo svoje personalnosti i karaktera.. Dali je svjeze ulovljena ili se vec koju godinicu vucarala po akvarijima i malo iscilirala..etc..No u svakom slucaju sitne ribice i inverti su potencijalna hrana, kad-tad.. Valja je drzati sitom..

Gdje si je vidio, u shopu u ZG? Koliko kosta?
 
yes yes, slikano u zg shopu, jedinom nazalost koji drzi morsku...
cijena je 600kn(80eura) ali imaju akciju 20% popusta na cijene iznad 100kn tak da dode 60eura...
skupa ribica al eto...monopol cuda cini :lol:
slikao sam jos nekih ribica al to drugom prilikom... :wink:
znas kaj, razmisljam i razmisljam i mislim da je najbolje da si morski slozim onog trena kad se zaposlim... sad dok sam student nema smisla...
love nikad dosta, a i tako i tako sam totalno u south american catfishima... bar znam di cu pitanja postavljat!!!! :D
 
Znaci decki isplatilo bi se otvoriti u Zagrebu profi i dobru trgovinu sa morskim i samo morskim akvarijskim organizmima, jer kako cujem da je ovih slatkovodnih i previse.
Jedino ako nisu veliki porezi i carine sa obzirom na zakon koji je rigorozan sto se tice nekih uvoza zivotinja i bolseti i paranoje postkomunistickih birokrata. uih al sam im zapaprio.

Super si opisao murenicu i ja neznam bas dali cu da ih stavljam jer ona ti je kao Tasca kako bi rekli Slovenci (od zene mama), manje je vidis bolje je. :twisted: :lol:

Jasenka ima dvije vrste i njene su simpa iako nisam siguran dali su murene ili ???
Javi se Jasenka gdje si?
 
Hong Kong, nisu moje murinice vec vrsta slicna njima (po izgledu, ali su puno manje i nisu tako opasne po morske sitne zivotinjice), ali su rodom sasvim drugo nesto. One relativno spadaju u porodicu goby i relativno u porodicu Blenny, a imaju naziv Convict goby ili Convict Blenny, ovisi u koju knjigu pogledas ili ciju stranicu otvoris! Latinski naziv im je Pholidichthys leucotaenia!
Zanimljivo je kod njih da kada ih uzmes kao male, crne su potpuno, s bijelom uzduznom crtom preko cijelog tijela, a kako odrastaju, crta im se prekida i postaju sve vise i vise zebraste!
Ponasaju se kao murinice, sto se tice njihovog (ne)plivanja! Stalno su ispod jednog kamena, di su iskopale rupu u pijesku i napravile nekoliko izlaza (sa svih strana) tako da bi mogle virkati i u sve biti upucene. S njima zivi i jedan wachman goby! Osobno su mi jako drage i zanimljive iako su stalno u rupi, a samo im glave virkaju van. Rijetko kada uopce se maknu iz rupe cijelim tijelom! Sto se hrane tice, nisu zahtijevne, a sto se tice stete u akvariju, nema je! Narastu dosta dugacke. Mozda bi mogle biti prijetnja za sitnije ribice oko 2-3 cm, ali ne vjerujem,posto niti kozice ne diraju! Nisu agresivne prema niti jednom organizmu u akvariju!
Evo nekoliko nedavnih slicica spojenih!
Sto se tice snowflake murine, jako mi je lijepa, ali posto mi se vise svida "miroljubiviji" tip akvarija, ne bi je nikada imala! Ali sigurno imati i samo nju u tanku ili nju i jos neke agresivnije vrste riba nije lose! Sve je to stvar osobnog ukusa!
 
> da je najbolje da si morski slozim onog trena kad se zaposlim...

Pa da, a do onda imas vremena se pozabaviti time u teoriji..;) i nauciti sto malih stvari da nemopras onda sve na juris..
 
Jasenka, ribice su ti super i vjerovatno cu dati i ja tu vrstu. U svom starom akvariju sam imao nekoliko vrsta riba a to ti je kad na pocetku i godinama mjenjas naucis se koja ti odgovara i koje se svadjaju ili kako ti kazses su veoma agresivne. Italijan cim vidi da dodjes u trgovinu, njemu je samo da ti uvali ribe i sto nekompatibilnije ali takvi brzo gube musterije...

Nekoliko puta sam spomenuo da sam imao par komada i Groupera koji je kao kontejner bio, sve sto je mogao je progutao i onda ispljunuo i samo stetu radio. Isto je kad das u koraljni akvarij sve one ribice koje imaju jake zubice i samo grickaju korale...

Bas dobro, da si opisala svoju vrstu jer ja je jos nisam imao.
Dobio sam i jedan mail u vezi trgovine u Zagrebu, da bi morao biti opremeljen i davati kompletnu uslugu od prodaje akvarija, do servisa na terenu i da bi to islo najbolje jer puno njih nema pojma o morskom odrzavanju akvarija...

Pozdrav
 

Attachments

  • photo_s_039_.jpg
    photo_s_039_.jpg
    15.7 KB · Pregleda: 485
Branko, nezelim te razocarati, smatram da bi otvorenje jednog kvalitetnog pet shopa sa akvaristikom kod nas bio sam jos jedan plus!!
ALI... uvijek ima ali... mislim da bi ti to bilo neisplativo... Dao Bog da se varam, ali nekak u razgovoru sa vlasnikom shopa koji drzi morsku, shvatio sam da mu bas i neide...
Nasi petshopovi ti prezivljavaju na hrani za cucke i macke... zalosno ali istinito...
 
Ma nema na cemu, niti ti ja mislim ici u nesto takvo jer to moras stalno da budes u trgovini i zivot ti prodje u par metara 2.

Niti bar, niti lokal, restoran, ma nije to za nas, sve koje poznam su prolupali jer nemaju vise svog privatnog zivota.

Znam, da je standard u Hrvatskoj otkako je nova vlast sa Flokijem kako ga ja zovem sve pokrala narod se jedva prezivi, a vjeruj nije nista bolje ni u Slovenji jer i ovdje je sve otislo sa cjenama, da vise neznas sta bi.

Pozdrav i ostaje nam ona stara, yugo i vozi u Italiju nece za dugo...:)
 
Pa ko nas bre rastavi :lol: ...

jeste li sigurni da je hrvatska spremna za tako nesto poput mega aqua centra, strogo usko specijaliziranog ducana sa naglaskom na morsku akvaristiku, ja mislim da ne. prvi problem je sto se kod nas malo trosi na takve stvari (stino, kad si zadnji put nesto kupio? ili ja?), a druga stvar je da u njemu nema tko raditi, mislim kompetentan. I taj iz zg se zali da mu ne ide? pa da, ne mozes prodavati muda pod bubrege, zapravo mozes ali ako si jako sposoban. U zagrebu postoji par "mahera" pored kojih ce svi lagano zamrziti morsku akvaristiku. To su ljudi koji na tome sad (i prije) dizu dobre pare, a fushaju. Da se sve te pare kanaliziraju u jedan super ducan bilo bi dobro i njima i nama, ali ne .... zivio balkanski mentalitet-smuljaj i zajebi ... i sebe i druge
 
Bob, moram da priznam da mi je clown veca vaca od niger-a. Eh, pa to je stvar ukusa, znas i sam kako to ide.

Evo slicica niger-a. Jurio ga malo i jedva ga stigao :)

A sto se tice ove teme mislim da je to najgora varijanta u morskoj akvaristici. Vidim neku ribu u radnji, odusevim se njome i evo je kod mene u akvarijumu a posle kako bude.
 

Attachments

  • dsc06060.jpg
    dsc06060.jpg
    14.6 KB · Pregleda: 467
Bobane, ovaj Niger koliko primecujem ima ogromna usta ili bolje receno nesrazmerna u odnosu na telo. Ako ima tolika usta sta ta riba jede? :D
 
Jesi li to nabavio ili samo slikao u radnji?

Inace super su i da znas da od sada nema zezanja sa stvarima. Imas da ih pazis i mazis inace nista od njih. Ako im nesto nestima ogule se i ostane samo lepa uspomena na njih u obliku golog kanena.

I nemoj da stedis struju od sada.
 
Nabavio, uzeo sam dvije i jedan zuti cup koralj.. da svjetlo je malo problem 2x150 wata.. stoga bi ih drzao u gornjem dijelu akvarija da budu sto je blize kelvinima moguce.:) Vidicemo, pripremao sam akvarij 4 mjeseca za njih i nadam se da je zeo filtracija na nivou te da nece biti problema.. U svakom slucaju smirit cu se na mjesec dana vidjet kako ide pa ako bude sve po ovekivanjima opet u shopping napraviti dobar SPS/LPS tridacnid sistem... :wink:
 
Mislim da ti je svetlo sasvim ok za taj akvarijum i da mozes da ih drzis slobodno. Normalno oni idu negde u gornji deo gde nece nista da im zaklanja svetlo. Ja kada ih drzim ja ih stavim na nekoliko santimetara ispod povrsine vode ali je to radni akvarijum a ne ukrasni.

Inace u zadnje vreme akvaristi ih bas ne kupuju mnogo pa tako nema ni neke potraznje i to podrazumeva da nema ni uvoza. Izgleda da ljudi fulaju sa njima. Vrlo verovatno da svetlo i generalni uslovi nisu dobri ali znas kako je, oni to nece da priznaju :D
Ja to kazem, ako koza laze rog nelaze.

Jos da znas da nakon promene uslova mogu da se zatvore i tako dugo da stoje. Cak se nahvata i braon alga na njih ali kada se oporave i ponovo razviju onda su ok. Videce vec kako ide. Proveravaj i kalcijum.

Verujem da ti je voda ok jer da nije ne bi se odlucio na ovakav potez. Ocekujemo neku slicicu iz tvog akvarijuma, da ih vidimo u akciji :)