JEZERCE

Konacno stigla jecmena slama.
Hvala Markisi i Draganu.
 

Attachments

  • SLAMA.jpg
    SLAMA.jpg
    506.2 KB · Pregleda: 4
  • Like
Reactions: boban
Bas tako. Vidim da je i amerikanci prodaju, a imaju u ekstrakt jecmene slame za brzo delovanje.
Ovde mi je bio problem da je nabavim, jer svi seju psenicu i raz, a niko jecam,
 
Stratiotes aloides-vodeni kaktus.
Slika nije bas nekog kvaliteta ali biljka se nalazi ispod povrsine. Interesantno je sto bi to trebalo da bude plivajuca biljka koja samo tokom zime potone na dno, a na prolece ispliva. Ova je potonula prosle jeseni i nije isplivala ali se toliko razgranala da je zauzela sigurno jedan kubik.
 

Attachments

  • stratiodes eloides.jpg
    stratiodes eloides.jpg
    406.6 KB · Pregleda: 5
Last edited:
Koliko sam mogao da vidim, nije.
Verovatno zato sto je kod mene to podvodna biljka i trebalo bi da izgleda ovako
 

Attachments

  • 1200px-Stratiotes_aloides_LC0258.jpg
    1200px-Stratiotes_aloides_LC0258.jpg
    232.1 KB · Pregleda: 2
Mislim da je to komplikovanije nego sto izgleda. Biljka moze da se izdigne iz vode a i ne mora. To zavisi od uslova i treba da se vidi zasto je to tako. I u prirodi se to desava. Ovde je ima ali je zabranjena da se poseduje, unistava se do istrebljenja pa tako nemam iskustva sa njom.

Evo ovde dole ima o tome mada ko ce sve to da cita :) Doduse ja jesam :) Kad sve to vidis onda neka bude kko jeste i cekaj sledecu godinu da vidis kako ce biti.

To Float or Not to Float: How Interactions between Light and Dissolved Inorganic Carbon Species Determine the Buoyancy of Stratiotes aloides

 
Procitao sam, ne bas detaljno ali otprilike mi je jasno o cemu se radi.
O plutanju ili ne, biljke vise sam pisao kao o interesantnoj pojavi. Cak mi ne smeta sto je potopljena, jer lepo je videti kako se ribe u dubini provlace izmedju kistova.
Potpuno mi je jasno zasto se ova biljka unistava kod tebe, jer verovatno nema prirodnih neprijatelja i brzo bi zauzela ogromne povrsine i dubine.
Prosle godine kupio sam jednu malu biljku, a vec ove godine imam ih vise od deset i zauzele su bar kubik u jezeru tako da cu sigurno morati sledece godine da je proredjujem.