Kabomba .. nesto vise ?

SVITAC

Member
1 Septembar 2003
164
2
18
Beograd
Potrebno mi je nesto vise informacija o biljci pod nazivom Kabomba ..
To je odomaceni naziv .. a nikako nisam u stanju da je odrzim vise od 10-14 dana ..
Koji su uslovi optimalni za gajenje ove biljke, osvetljenje, tvrdoca i kiselost vode .. itd ..
 
Ti i ja se ovde dopisujemo. Nema veze, naicice jos neko pa ce biti bolje.

Cabomba je genus ili kako ja zovem grupa tako da je tesko dati pravi odgovor. Eto i to je diskutabilno jer se biljka kod nas zove cabomba. Kao kad dodjes u neku kucu i trazis nekoga po prezimenu. Normalno da ce da te pitaju i za ime.
Ima ih nekoliko vrsta u akvaristici i sada je pitanje sta ti imas.
Nalaze se u velikom temperaturnom dijapazonu pa o temperaturi netreba govoriti. Jedino Aquatica je vise tropska ali i ona podnosi temperaturu od oko 15 C pa navise.
Generalno, sve vrste kabombe su vrlo osetljive na promenu i ne podnose kiselu vodu. Traze bogatu podlogu i same ce da se ukorene a to malo traje. Najbolje bi bilo ako imas drugi akvarijum gde mozes da je postavis u neku posudu i kada se ukoreni da je preneses.
Napisacu malo o kabombama samo se strpi malo.
 
boban said:
Ti i ja se ovde dopisujemo. Nema veze, naicice jos neko pa ce biti bolje.
Potrebno je i malo reklame za popularizaciju sajta .. kvalitet je ono sto ce privuci Akvaristicare .. ja radim na mom sajtu pa ce biti mest i za reklamiranje ovog sajta i foruma ..
Cabomba [kako je imenuju u radnji u kojoj je kupujem] izuzetno je dekorativna biljka .. bar po mojim ukusima ..ali nikada nisam uspeo da je odrzim u zivotu .. :-( ..
 
Ja sam jednom uspeo da razmnozim kabombu.
Evo sta se naime desilo, jos kao klinac sam je dosta cesto kupovao pa sam navikao da stalno pluta, medjutim jednom sam primetio da je potonula i sad da se ne bi stalno pomerala po dnu od plivanja i grickanja riba odlucio sam da je zasadim mada nije pustila koren. Posle izvesnog vremena primetio sam da je pustila korenje i da izbijaju mlade biljke. Super je napredovala. Mozete zamisliti kako je to divno izgledalo, bar je meni jer bas volim kabombu.
Koliko se secam temperatura nije bila neka posebna (ako se dobro secam ~ 25-26C) a svetlo, koliko se secam da nije bilo jako. Bilo je davno pa se ne mogu bas setiti temperature i svetla.
 
Ova me je tvoja prica malo zbunila iz razloga što, ako se nevaram cabomba je biljka koja se vagetativno razmnožava,moguce da je ona u tvom akvariju napredovala a za to je najbolji svjedok izbijanje malih roza cvjetica
 
Neznam sta se desilo ali je stvarno neverovatno napredovala.
Veruj mi da svako jutro kad sam palio svetlo primetio sam da je jos narasla ili da je izbila nova biljka. Verovatno su joj uslovi maximalno odgovarali. :wink:
 
Ja je sadim pa samo prsti. Podloga je samo od sljunka. Raste tako brzo da stalno treba da se skracuje.

DSC01461.jpg
 
Da kazem i ja nesto o Cabombi.

Najcesce kod nas uvoznici nabavljaju Cabomba aquatica. Ona potice iz severnog Brazila i Juznog Meksika. To je takozvano povrsinsko bilje koje ne mora da se sadi da bi se razvijalo. Veoma je korisna u akvarijumu jer proizvodi dosta kiseonika i idealna je za skrivanje mladji u akvarijumu.
Trazi meku vodu i jako osvetljenje. Temperatura negde oko 24 C najvise joj odgovara.
Znaci tesko uspeva ako je tvrda voda u akvarijumu, sto je cest slucaj kod nas.
 
Ovo su biljke koje imam u svom racunaru u bazi podataka : Cabomba aquatica, Cabomba caroliniana , Cabomba fucata , Cabonba piauhyensis . Za sve vazi ist pravilo vole mekanu blago kiselu vodu jako osvetljenje , obavezno je dodavanje tecnog djubriva u vodu pozeljno je i dodavanje CO2 , voda treba da je cist inace se po biljkama zadrzavaju cestice prljavstine . Biljka je sama po sebi osetljiva odnosno treba izbegavati jako strujanje vode i krupne ribe koje bi je svojim plivanjem mogle ostetiti . A evo i slike tih biljaka
 

Attachments

  • Cabomba aquatica.jpg
    Cabomba aquatica.jpg
    68.6 KB · Pregleda: 19
  • Cabomba caroliniana.jpg
    Cabomba caroliniana.jpg
    19.7 KB · Pregleda: 22
  • Cabomba furcata.jpg
    Cabomba furcata.jpg
    58.8 KB · Pregleda: 18
  • Cabomba piauhyensis.jpg
    Cabomba piauhyensis.jpg
    18.5 KB · Pregleda: 20
U poslednje vreme, ne mogu da se otmem utisku da gde god odem da kupim biljke, one izgledaju kao 3 dana pred smrt. I Cabombe nisu izuzetak... Već deluju natrulo, sakato, žućkasto. A zaista su izuzetno dekorativne.

Bobane,
i ja koristim samo šljunak kao na tvojoj slici kao podlogu. Već sam se bila uplašila da je to presiromašno, ali ako kod tebe uspevaju biljke, to me hrabri. Nego, vidim u tom akvarijumu i neonke, pa pretpostavljam da je voda mekša i blago kisela. Da li možda dodaješ neku florenu ili neki tečni fertilizer, i koliko često?
Da li misliš da dodavanje tečnih djubriva može da podstakne rast algi?
 
Draganice,neonke nemoraju da zive u mekoj i kiseloj vodi ali je pozeljno.Kod mene kraljevske neonke obitavaju u cesmovaci pa im nista ne fali.

Vezano za cabombu,po meni najbitnija je cistoca vode jer kao sto neko rece svi otpaci se sakupljaju i bukvalno guse "iglice" cabombe pa ona nemoze da funkcionise kako treba i propada i umire.Ako nabavis biljku mozes po malo dodavati neko djubrivo i co2 uz kvalitetno svetlo i ona ce napredovati,samo gledaj da ne preteras sa nekim od ova tri jer ce ti alge progutati cabombu i onda je opet nemas...
Potrazi po internetu,ima tih textova pa sama proceni sta mozes da joj pruzis u svom akvarijumu.

Pozdrav!
 
Samo da se nadovezem da sam nasao zamenu za cabombe .. u vidu Limnophila sessiliflora
.. ako se moze to smatrati zamenom .. ali neki kompromis svakako jeste . :)
Dobro podnosi tvrdju vodu .. sa ili bez co2 .. kada se primi napreduje ko korov .. ;)
 
uvek bez co2

alergican sam na kvasac, tako da nikag nisam ni zeleo co2, pa su me ljudi odgovarali od ove biljke,mada mi ja rasla kao luda.Otkidao sam gornjih 4-5 m,pa to zasadim a ostatak biljke izvadim i bacim i tako svakih mesec dva.Sada je nemam jer nisam naleteo na zdrave,sto kaze Draganica,ovde ljudi podaju trulez.Dodje mi da odem na adu i nacupam Chare