Mrest Betta Splendens-moja iskustva

StarChaser

Member
23 April 2005
319
0
16
Zemun
Opisacu jedan od mrestova, onaj koji je dao najbolje rezultate.Da skrenem paznju da je ovo samo jedno od iskustava, kao i da sam dala neka moja teoretisanja o pojedinim fazama, koaj ne moraju da budu tachna.

1. Prvo su muzjak i zenka bili u zajednichkom akvarijumu. Zenka je dobila izrazenu belu tachku ispod analnog peraja, a povremeno su se javljale iUzduzne-vertikalne pruge po njenom telu, shto je siguran znak da je spremna za mrest. Muzjak je bio tu i s vremena na vreme sam primecivala intenzivno shepurenje, kao i to da je pokushavao da napravi gnezdo od balonchica vazduha, ali naravno, nije mogao zbog aeracije (nemirne povrshine vode). Tako ja reshih da se oni vishe ne muche, pa da im dam jedan akvarijum da se mreste..Iako sam chula da borci mogu da se mreste i u 5 litara, ja sam im pripremila jedan aq od 30 L, a evo i kako:

2. Stavila sam neshto plutajuceg bilja, jedan kamen kao zaklon za zenku, pomocu kishnice i destilovane vode omekshala sam vodu, ne secam se tachno na koliko ali znam da je bilo ispod 8 dH , kiselost tek neshto ispod 7 (pH), temperatura na 29, nivo vode do vrha akvarijuma.Aeraciju (i filter pposhto je unutrashnji), sam iskljuchila, da bi povrshina vode bila mirna. Tu sam stavila muzjaka.

3. Muzjak je iovako bio spreman za mrest ("izgoreo"), kad je josh osetio povoljniji hemizam vode, odmah je pocheo da gradi gnezdo.I mushki ga je uradio...bilo je prechnika oko 10-ak cm..debljine oko 1.5 cm u centru (ali mogu da budu i manja, medjutim ne manja od 5 cm u prechniku, jer se dosta rasturi prilikom "udvaranja"). To je trajalo neshto preko 24 sata. Tada sam ubacila i zenku u akvarijum.

4. "Udvaranje " je bilo prilichno grubo, u nekim trenucima sam mislila da ce muzjak ubiti zenku, iako je bio prilichno obuzet i gnezdom, stalno ga je popravljao. Takvo stanje je trajalo skoro oko 20 sati (ali ume da traje i po 30), dok nije zapocheo mrest. Prelep prizor...muzjak obavija zenku svojim telom, oko stomaka..i "istiska" ikru napolje, pri tom se chak obrnu i naglavachke, a sve zajedno izgleda kao kad se leptirovi igraju...leprshavo. Zenka je nakon "zagrljaja" par sekundi u transu, pluta nepomichno, a za to vreme muzjak pokupi ikru koja pada dole, i lepi je u gnezdo. Onda ide pauza, nekad opet malo tuche, pa opet "zagrljaj". Razmaci su bili na oko pola sata...Sve ukupno, trajalo je to oko 8 sati, zenka je negde u coshak se skupila, stomak joj je bio vidno manji, a muzjak "skupljao" ikru koja je ispadala, i vracao na povrshinu vode.Tada sam prvo izvadila zenku napolje, jer zenka nekad hoce da jede ikru, a pri tom moze da bude i ubijena.

5. Nakon shto sam izvadila zenku, VEOMA OBAZRIVO (da ne pokvarim gnezdo)sam spustila nivo vode na nekih 10-15 cm visine. To zbog toga da bi olakshala muzjaku da skuplja ikru koja je pala na dno, i vraca na povrshinu, u gnezdo.Kada sam gledala kako to radi po celu noc, ide kao lift, gore-dole, neumorno, skuplja ikru koja kako "zri", sve vishe pada dole, umalo nisam zaplakala koliko me ganuo taj prizor. Ne znam zbog chega, ali za razvitak ikre borca je izgleda jako vazno da bude na povrshini vode, to jest da ima kontakt sa kiseonikom. Mozda je to nachin borbe protiv saprolegnije, ne znam. I josh jedna pretpostavka, moguce da je bitno da ikra ima kontakt sa materijom pomocu koje borac pravi mehurice..to je neshto slichno pljuvachci. A poznato je da je pljuvachka kod sisara baktericidnog, mozda i fungicidnog dejstva u nekoj meri..mozda to ima neke veze i sa borcem. Da ne teoretishem dalje, nego da se vratim na konkretnu stvar.Pri temperaturi od 29-30 stepeni, potrebno je oko 36 sati da se ikra izvali. Ikra bi trebala vremenom da poprimi zuckastu boju, pomalo transparentnu, mada teshko ce se ikra videti od balonchica gnezda.Kada se ikra izvali, i mali proplivaju, muzjaka vadimo napolje. (Jednom sam ostavila muzjaka da josh malo "pomaze" malima do povrshine, i sve ih je pojeo, shto nije ni chudo, jer sve vreme mresta nije jeo nishta!)

6. Ikra se izvalila, malishani su plivali "na mahove" tek da se zakache za gnezdo, jer i dalje tonu na dno u tom "uzrastu". (U tom momentu je bitno da u akvarijumu nema puzeva, jer kad padnu na dno, oni ih jedu). Ukljuchila sam rasprshivach, jer mali josh uvek nemaju razvijen lavirint i ne mogu da uzimaju kiseonik sa povrshine vode. Temperatura i dalje ista...Malishani pochinju da jedu nakon 4-5 dana, mogu vec da jedu Serin Micropan (na primer). Imaju izuzetno brz metabolizam, pa je zato potrebno svakog dana "usisati" dno. Minimalne zamene vode svakih par dana, ali ja sam to tek nakon 10-ak dana od izvaljivanja praktikovala. Veliki broj je uginuo u prvih nedelju dana..prepolovio se. MOzda zato shto sam imala podlogu od shljunka, koju nisam mogla idealno da ochistim, kao kad bi bilo samo staklo.

Samo jedna napomena: Odgajivachi obichno odmah spuste nivo vode na 15-ak cm. Kod mene se to pokazalo nepraktichno, jer je u tom sluchaju mnogo vishe stradalo gnezdo prilikom "udvaranja", jer su imali manje prostora da se biju.

To bi bilo to. Ja se nadam da ce nekome ovo sve biti od pomoci.
 
Zanimljivo licno iskustvo i zanimljiva zapazanja . :)

Ja bih samo dodao da moze da se desi da zenka ne prihvati muzjaka i njegov poziv na mrest ,u tom slucaju moze da dodje do zestoke borbe izmedju muzjaka i zenke tj. da muzjak proganja zenku. Tada moramo zameniti zenku iz akvarijuma sa drugom jer u protivnom muzjak moze da ubije zenku koja ne prihvati njegov poziv.
:wink:
 
Da , da siguran sam da je mrest ovih lepotica izuzetan dozivljaj. Nisam imao prilike to da vidim, nisam cak ni drzao borce nikad, ali mrestio sam trihogastere a njihov mrest je vrlo slican. Stoga, mislim da je tekst vrlo verodostojan i tacan i pravo je malo uputstvo za mrest ovih riba i njima slicnih.
Mozda si malo zbrzala kraj, jer po meni nedostaje najvazniji deo a to je kad mi preuzimamo brigu o mladji. Nacin i vrsta hrane za podizanje mladji, problemi koji se javljaju posle proplivavanja, mogucnosti oboljevanja mladji, eventualni problem razlike temperature vode i vazduha iznad povrsine vode, filtracija i ciscenje baby akvarijuma.?
Nije da kritikujem, samo te teram da dopunis tekst. Onda ce on biti savrseno uputstvo za sve koji zele da se okusaju u mrestu beta riba.
 
Ajde...malo ?u se opustiti na forumu pa ?u se ubaciti :wink:
Naime, borci su ribe koje imaju jako izraenu osobnost. Ili, barem ono to bismo kod riba mogli najbolje usporediti s ljudskom osobno?u. Tako su neki borci divni tate, neki grozni.

Ako je borac "divan" tata, kao to je moj prvi bio (kapu dolje za facera, ni jedan mu poslije ni do koljena u o?instvu bio nije :lol: ). A i zavodnik je bio pravi 8)

E, zato ja vama pri?am sve ovo? Jer je ono knjiko pravilo izvaditi mujaka tek kada malci dosegnu stadij slobodnog plivanja, tj. ne ve? onda kada se u o?ajni?kim pokuajima trude ?initi nekoordinirane kretnje sli?ne nekom primitivnom plivanju :roll: ve? kada plivaju vodoravno ;)

I ako tek tada izvadimo mujaka onda je postotak izlegnutih malaca najve?i, a njihovo djetinjstvo najljepe. E sad... :? kako znati koji je otac dobar otac? Promatrajmo. Ni u ?em se u ivotu ne isplati brzati, tako ni u mrijestu. Ako je tata dobar (a dajmo mu priliku 3 x da se dokae)...bilo bi teta malce ostaviti na milost i nemilost selekciji prvih dana.

I jo; mi im uvijek mijenjamo vodu svakodnevno, upravo zbog tog metabolizma kojeg spominje i i zbog toga to si, radi njihove izrazite potrebe za udisanjem atmosf. zraka ne smijemo dopustiti masnu povrinu.

I moda sam previdjela ali,nisi napomenula da malcima treba poklopac kako bi se sprije?ila razlika temp. zraka kojeg udiu i temp. vode.

Nadam se da ne smetaju ove moje opaske, ali ovako dvije su pametne :roll: glave oduvijek bile pametnije od jedne same ;) Ho?u re?i, ovako se tek moe dobiti neki kvalitetan tekst.

Sve u svemu, ?estitam na super tekstovima koje alje! :-*
 
Jooooooooj, ajde, jo ?u nadodati :roll: da bor?i?ima ne pae prisustvo drugih ribi?ica. Imalo smo male borce s malim gupijima. Ovi lu?aci brzi i zvrkasti, a borci usporeni i tromi. Stoga su nakon pdre?enog vremena borci postali poljepljenih peraja uslijed stresa. ?im smo ih izdvojili, bilo je sve u redu.

I naravno, onog trena kada se po?nu uo?avati prvi znaci netrpeljivosti, agresivce treba staviti u osamu. Moda netko ne bude znao da se mujaci me?usobno duku do smrti :?
 
Eddie, nisam htela da napishem savrshen tekst, onda niko ne bi nishta pisao posle njega ;-)
Shalu na stranu, u prvim danima mali borci mogu vec da jedu sitnu artemiju, i to je verovatno najbolje, kazem verovatno jer ja nisam probala, hranila sam ih suvom hranom, Micropanom..
Jedna od najvaznijih stvari kod bebi boraca je odrzavanje chistoce akvarijuma, tako da je potrebno svaki dan usisavati dno, iz chega zakljuchak je da je najbolje kad je dole chisto staklo, bez podloge.
KOd malih beba boraca se ne razvija odmah onaj deo lavirinta zasluzan za "disanje" sa povrshine vode, zato je bitno da je ukljuchen rasprshivach odmah nakon izleganja, a shto se tiche prekrivanja akvarijuma staklom, to je bitno od onog stadijuma kada bebe borci pochnu da uzimaju vazduh i sa povrshine, kako bi razlika u temperaturi bila shto manja. Medjutim, pretpostavljam da svi mi imamo staklene poklopce na svojim akvarijumima, pa nisam smatrala za neophodno da tako neshto naglashavam.

Eto, to je josh par stvari iz iskustva koje mogu da koriste. Ne ochekujte od mene savrshen tekst, jer nisam chitav zivot samo mrestila borce, pa da znam apsolutno sve o njima, ma pitanje da li bi i tada znala...shto se akvaristike a i svake druge nauke tiche, nikad necemo znati sve..
NO, zato i sluzi ovako otvorena tema, da bi se medjusobno nadopunjavali i tako uoblichili sve u jednu dobru celinu, shto lepo reche i Elim :-D
 
Evo, da upotpunim malo prichu...ovde moze da se vidi kako izgleda gnezdo borca, kada je sve spremno na mrest....mada, on je ovo "nabuckao" bez zenke, sada bi bilo pravo vreme da se zenka stavi u akvarijum...
pogled odozgo, pa u ravni sa povrshinom vode, vidi se lepo kako je ispupcheno i debelo gnezdo...
 
JOsh jedna slika, pogled ispod povrshine vode.

A na drugoj slici, moze da se vidi gnezdo koje je u isto vreme pocheo da pravi drugi muzjak, i ono josh uvek nije dobro. Dodushe, mozda se drugi muzjak deprimirao shto sam ga smestila u "porodilishte" za zivorotke :lol:
 
Prekrasno!

Sad mi je ao to nisam imala dobar foti? dok sam ih mrijestila. Mislim da ?u ih ponovo "bu?nuti" na mrijest, samo da bih imala fotke ovih fascinantnih gnijezda. I jaooooooo... dok se onako epuri pred njom. DIVNO!!!!
 
ako mi neko moe pomo?i,par koji se ve? mrestio dali opet treba drati odvojeno staklom pre mresta.
hvala
 
Bubush, ja smatram da su pravila mresta koja su ovde navedena ista za sve naredne pokusaje. Ne vidim zasto ne bi ponovo razdvajao staklom ako ti je to jednom uspelo tako.
Sigurno da se ribe nisu sad zaljubile i volece se do kraja zivota.
Salu na stranu, muzjaci su uvek agresivni bez obzira koji ej mrest u pitanju i trebalo bi ih drzati ili odovojeno ili napraviti uredjenje akvarijuma takvo da se zenka ima gde sakrivati.
 
hvala na pomo?i stavio sam ih bez razdvajanja pa je bilo cirkusa ali sam nadgledao :) ,tako da sam ih odvojio a u mresni aq sam stavio drugi par sa sve staklom i ve? kako ide...
pa ?emo da vidimo o?el biti sre?e sa drugim parom..