Mrest kribenzisa- Pelvicachromis pulcher

Mirka

Member
9 Decembar 2004
858
0
16
63
Beograd
Pelvicachromis pulcher-kribenzis, kribov, rainbow krib

Riba iz familije ciklida, poreklom iz Afrike, iz oblasti Kameruna i Nigerije. To je vrsta ribe koja je laka za drzanje, ne zahteva odredjenije parametre vode, tropska je i podnosi temperature od 24-28 stepeni. Optimalna temperatura je 25-26, u gusto zasadjenom akvarijumu koji mora imati jednu do dve pecinice, u zavisnosti od broja formiranih parova.Teritorijalna je, pa se moze se videti koji je deo akvarijuma teritorija pojedinih muzjaka ili parova. To je riba "divnih boja" sto kaze i prevod njenog imena. Boje narocito dolaze do izrazaja kod polno zrelih jedinki, narocito zenki. Polovi se razlikuju po velicini. Muzjaci su krupniji (oko 10 cm) a zenke zaobljenije i sitnije (oko 6cm). Ledjno i analno peraje muzjaka je izduzeno a zenke zaobljeno i krace. Nisu probiraci u hrani, ali zna se desiti da vise paznje posvecuju vrstama hrane koje u sebi imaju dodatak spiruline. Ljubitelji su i zive hrane koju veoma rado jedu.

Da bi doslo do mresta neophodno je da se paru kribenzisa obezbedi pecinica ili neko slicno skloniste. Za tu svrhu moze posluziti i saksijica okrenuta prema podlozi sa prosecenim otvorom za ulazak ribica. Par ce poceti da obilazi skloniste, ispitivace ga i to je jedan od prvih pouzdanijih znakova da moze doci do mresta. Njihove boje su intezivne, boja stomaka je crvena, a podrhtavanjem tela daju jedan drugome na znanje da su spremni za mrest. U jednom trenutku primeticemo da zenka ne izlazi iz sklonista, cak ni da jede. Tada vec mozemo biti sigurni da je u sklonistu ikra i da je ona cuva. Par cuva skloniste od eventualnih uljeza koje mami postojanje ikre. Opasnost preti od ancistrusa koji znaju da se u mraku uvuku u skoniste i pojedu veliki deo ikre. Zbog toga je najbolje da se par izdvoji u poseban mresni akvarijum gde ne preti opasnost ikri, a kasnije mladji. Posle izvaljivanja ikre male ribice su kao prilepljene za kamen, odnosno to je masa mrdajucih repica. Kada se oslobode zumancane kese polako pocinju da se krecu, mada se jos ne moze reci da je to plivanje. Roditelji ih budno nadziru, cuvaju i usmeravaju. Male ribice pomno prate roditelje a svaku zalutalu jedinku muzjak ili zenka hvataju ustima i vracaju u grupu sa ostalim. Brzo rastu i mogu da se hrane, osim artemijom, i dobro usitnjenom lisnatom hranom. Kao jako male krecu se blizu dna, kao da poskakuju, ali vremenom pocinju da plivaju i ponasaju se sve slicnije odraslim jedinkama.

Paznja roditeljskog para prema podmlatku je nesto najdivnije sto akvaristika moze da nam pruzi. Prirodni nagon za ocuvanjem vrste je veoma jak. Malo paznje i truda koje mi ulazemo biva nagradjeno divnim prizorima koje iz prirode prenosimo u nase akvarijume.
 
Evo da i Kribensis dobije malo prostora na forumu :)

Mora da dodam da je Dane svojevremeno napisao tekst o ovim ribama ali nazalost to je bilo predvidjeno za Pet Planet magazin pa samim tim nije ni objavljen ovde.

Samo da dodam u vezi ovog teksta da bi mi trebali da izbegavamo konstataciju da je riba "laka za drzanje". Cinjenica je da nije preterano zahtevana ako se poredi sa nekim drugim ribama ali je i cinjenica da pojam "laka za drzanje" moze da se tumaci na vise nacina.

Eto to je ovako za pocetak pa sada mozemo da otvorimo pricu o ovom africkom ciklidu.
 
Kada sam napisala "laka" za drzanje mislila sam vise da je jednostavnija, jer u odnosu na neke vrste koje zahtevaju bas odredjene parametre vode, temperaturu, ova vrsta podnosi veci raspon i jednog i drugog. Po nekim podacima tolerancija pH ide od 6.5 do 7.5 a temperature od 24-29. Cak i neke oscilacije u promenama tih parametara nisu imale neki veci uticaj na kondiciju i ponasanje riba.

Pojam "laka za drzanje" jeste veoma relativan. U akvarijumima gde je uspostavljena bioloska i hemijska ravnoteza, a sve u zavisnosti vrsta koje su u njemu, moze se reci da su sve vrste lake za drzanje. Tamo gde nisu ispunjeni osnovni uslovi cak je i gajenje zivorotki problematicno.

Kada sam formirala mresni akvarijum kopirala sam i parametre koji su bili u zajednickom. pH je 7.2 a temperatura 27. Filtrira ga mali sundjer filter a rasprskivac koji je postavljen se zapusio pa nije ni radio. Oko saksijice su stavljene dve sake peska, a preostali deo je bio cisto staklo.

Zasad malci dobro napreduju pod budnim okom roditelja. Jedu sitnu hranu jer mi "buckanje" artemije nije uspelo zbog povijene cevi koja je bila u flasi, pa je ostala na dnu i nije cirkulisala. Usledice drugi pokusaj, nadam se uspesan :roll:
 
Jeste, kribovi su bash jako interesantni. Mislim da svako ko je imao prilike da vidi njihov mrest,video je neshto shto se ne zaboravlja.Evo mojih zapazanja iz jednog mresta kribenzisa.
Shto se tiche povrshine na koju ce zenka da lepi ikru, dobro je da bude keramichka i ravna, koju ce roditelji lako da chiste. Kribovi vole da to ima neki oblik pecince, ali nije neophodno, oni ce se rado uvuci i u najobichniju saksijicu sa otvorom okrenutim na gore.
Ikru lepe u krug, ona je zuckaste boje, a u sluchaju da ikru uhvati saprolegnija, postaje svetlija i mlechno obojena. Roditelji odstrane svako jajashce uhvaceno saprolegnijom.
Ukoliko su se kribovi izmrestili u zajednichkom akvarijumu gde postoji velika verovatnoca da ce im neka od ribica pojesti ikru, moze se bez problema nakon polaganja ikre premestiti i posudica sa ikrom i par kribenzisa u drugi akvarijum. Treba voditi rachuna samo da temperatura bude ista.
Na temperaturi od 26 stepeni C, ikra ce se izvaliti za neshto vishe od 3 dana.
Malishane nje neophodno hraniti prvih 4-5 dana, a za dalju ishranu,od velike je prednosti ako u akvarijumu postoje neke povrshine prekrivene sitnim algama. Cak ce vrlo rado jesti i materiju koja se skuplja na panjevima, mislim da je u pitanju neka plesan ili slichno. Tako da za male kribove, mislim da ishrana tih prvih dana nije bash nikakav problem. Kasnije se mogu kraniti i izmrvljenim tubifexom, kao i namenskom mrvljenom suvom hranom za mladj, poput Serinog Micropana i sl.
 
Odlican tekst Mirka :) .
Nekoliko fakata: kribovi su jedne od najlepih ciklida, definitivno (i na zalost) na ovim prostorime je slabo cenjena riba :cry: .
 
Drago mi je da sam dobila pohvalu od takvog poznavaoca i ljubitelja ove vrste ribe kao sto si ti, Dane :oops:
Verujem da znas da su to potomci onih ribica koje ste ti i Nenad poslali cak iz Makedonije i koje su, kao sto vidis lepo smestene i udomljne tako daleko od "postojbine". A da su lepe, to si potpuno u pravu. :D
 
Jos jedan od nacina zastite malih je i upozoravanje na opasnost od strane roditelja. Naime, kod iznenadnih dogadjaja, cak i zvucnih, odrasla jedinak odmah reaguje i daje znak za opasnost. Ona na odredjen nacin podrhtava telom, i mladj se odmah umiri, spusti se na dno i tamo ostaje nepomicno. Zbog boje tela veoma ju je tesko uociti. Tako ostaju dok se podrhtavanje ne smiri i pretpostavljena opasnost prodje. Mada, poneke jedinkice i ne shvate to ozbiljno i nastave da se pomeraju. U prirodnom okruzenju bi najverovatnije bile zrtve neke druge ribe, pa je i to nacin nekog prirodnog odabira. Mada u akvarijumu realno ne preti nikakva opasnost, iskonski nagon za odrzanjem je veoma prisutan.
 
U svojoj davnoj proslosti idrzanju slatkovodnih ribica kirbove nisam drzala i to mi je sada dosta zao. Cine mi se kao vrlo lijepe te zanimljive karakterne ribice.

Odlicne slike i tekst.
 
Pa dobro Mirka sto me preteche, a bas sam hteo da mrestim kribove.
Sad sam izgubio volju jer ne mogu da se pohvalim ovde.
Cestitam Miro, lep tekst i jos lepsi mrest. Jel ti ovo prvi mrest ikrasica? (uspesan)
Sad si postala pravi akvarista :lol:
Daj jos malo detalja, kako napreduju, sta jedu sad, u kakvom su akvarijum kad ih odvajas od roditelja... i tako to, naravno uz slike.
 
He he, vidis kako se sve to posmatra drugacije kada se uspesno izmreste ribe. Nekako se osecamo zadovoljni jer nam je ceo posao kompletiran. Naravno da se sada akcenat postavlja na uspesni uzgoj mladih i u akvaristici se mrest smatra uspesnim kada se mlade ribe osamostale i porastu do neke, da tako kazem, "prodajne" velicine. Znaci ima tu jos posla za Mirku pa cemo mi jos da citamo u vezi kribensisa.

I za kraj mi ostaje samo da cestitam Mirki na rezultatu koji nedvosmisleno pokazuje s kojim paznjom odrzava akvarijum i neguje ribe :)
 
Za Eddie-a

Zar je trebao jedan mrest da bih postala pravi akvarista :shock: To sam verovatno postala u trenutku kada sam uspostavila ravnotezu (u svim oblicima) u svojim akvarijumima, kada sam svojim malim ljubimcima dala najbolje uslove za njihov zivot, rast i razvoj.

Da, Eddie, ovo je prvi uspesan, da kazem i nameran, mrest ikrasica. Bilo je mnogo zebrica, one su se mrestile u zajednickom akvarijumu a ikra se izvaljivala u staklenom filteru. Prvi i osnovni razlog sto do toga nije doslo i ranije je nedostatak nekih tehnickih elemenata (citaj:grejac). Kada je taj razlog otklonjen sve je nekako islo samo od sebe. I tako sam ja, kako ti kazes konacno postala pravi akvarista. :D :D :D

Pohvalices se ti i sa mrestom kribenzisa, kao i sa drugim vrstama koje si mrestio dosad. Imaces ti i novih izazova, nesumnjivo...

Za Bobana

U pravu si da sada sve izgleda drugacije. Jedan od ciljeva je ostvaren, i to daje veoma lep osecaj uspeha, a i veliku radost. Osecaj koji sam imala kada sam prvi put videla male ribice koje su roditelji izveli u "u setnju" nikada necu zaboraviti. Ta mala stvorenja nisu cak ni plivala, vise su skakutala i gegala se po kamencicima. Licili su na bebe koje prave svoje prve korake, pod budnim okom roditelja.

Sada mi je cilj, kako ti kazes da odrastu i postanu prave ribice. Tada ce zadovoljstvo biti kompletno i jedan cilj zaista ostvaren.

Malci dobro napreduju. Sve vise plivaju, dobijaju pravi izgled. Hranim ih sa nekom sitnom hranom za mladj, koju rastvaram u plasticnom spricu za injekcije i ubrizgavam kroz cevcicu za sok direktno medju njih. Dobro prihvataju tu hranu. Pokusala sam i sa artemijom ali zbog propusta u postavljanju creva nije bilo uspesno. Planiram jos jedan pokusaj, ali nikako da nadjem vremena :?

Oni su zasad sa roditeljima u cetrdeset litaskom mresnom akvarijumu. Ima vec dve nedelje od njihovog pojavljivanja izvan saksijice. Planiram da ih jos izvesno vreme ( :?: ) drzim zajedno sa odraslima, pa da ih ostavim same i roditelje vratim u zajednicki akvarijum.

Mozda bi neko mogao da mi kaze koliko je to optimalno vreme za koje moraju da budu zajedno?

Jos jedan interesantan detalj. U akavrijumu je trenutno jedna mrestilica u kojoj se nalazi nekoliko pandica. Kada se one uznemire i pocnu da "lude" po mrestilici i muzjak i zenka intezivno napadaju mrestilicu, smatrajuci pandice za potencijalnu opasnost. To samo pokazuje koliko je duboko u njima usadjen osecaj zastite potomstva.
Naravno, bice i jos slika. Posto je opste poznato kako nemam digitalni foto-aparat slikacu, kao sto je opste poznato, mobilnim. :roll: Kvalitet je vise nego ocajan, ali.... :roll:

I na kraju, hvala svima na cestitkama i podrsci. Hvala onima koji su indirektno imali udela u ovom mom uspehu i sto su svoje znanje i iskustvo nesebicno podelili samnom.
 
Novoga...pa i nema 8)

Male ribice su dobro, dostigle su do 1cm duzine. Jos su sa roditeljima koji vode racuna o njima. Mozda je malo rizicno sto su zajedno ali smatram da mali imaju dovoljnu velicinu da ne bi bili pojedeni. Veoma su ratoborni kad ih hranim, cak vole i da gricnu za ruku koju verovatno smatraju za neprijatelja.

Toliko zasad. Ukratko stanje je dobro. :D
 
Samo napred i vodi racuna o njima. Nemoj samo da zaboravis da sada imas znatno vise riba u akvarijumu pa kvalitet vode moze lako da se promeni na lose a to bas ne bi pogodovalo tim malim ribicama.
Nista strasno, samo prati sta se desava:)
 
U pravu si Bobane :?

Ova litraza je zasada dovoljna za ove male ribice. A sta ce biti kad poodrastu? Voda se od sitne hrane za mladj lako zaprlja a to nosi odredjene probleme... Mislim da ce biti malo lakse kad pocnu jesti malo krupniju hranu.
Koristim priliku kad su malci skupljeni u nekom uglu da pokupim te ostatke, a menjam i 20-30% vode bar jenom nedeljno. Uradim i test na amonijak (jos imam onaj koji si ti poslao :lol: ) i rezultati su zadovoljavajuci.

Ako bude potrebno pokrenucu jos jedan akvarijum istih dimenzija, ali o tom potom.
 
Posle mesec dana od mresta par je pokazao i znake zainteresovanosti za jos jedan mrest. Dobili su jarke boje i postali agresivni prema malim ribicama. Vratila sam ih u zajednicki akvarijum iz straha da ne povrede male.
 

Attachments

  • img_0150.jpg
    img_0150.jpg
    61.9 KB · Pregleda: 55
Odvajanjem roditeljskog para promenilo se i ponasanje malih. Rasplivali su se po celom akvarijumu. Plasljivi su i reaguju na spoljna pomeranja i iznenadne zvucne efekte.
U njihovu ishranu je ubacena "ziva" hrana koju su rado prihvatili.
 

Attachments

  • img_0155.jpg
    img_0155.jpg
    50.8 KB · Pregleda: 49
Da, zasad je sve u redu. Jos malo da porastu i ceka ih "razmena". Bice mi zao kad budu otisli, ali sta da se radi :?

Planiram da posle njih pokusam sa ancistrusima.... :roll: