Mrest kribenzisa- Pelvicachromis pulcher

Krug je zatvoren. Malisani, koji to i vise nisu bili, su "otisli" . :(

Nadam se da ce negde naci pristojan i lep dom i dostici punu zrelost i razmnozavati se.

Idemo dalje, sa nekom drugom vrstom ribe.....
 

Attachments

  • dscf4771.jpg
    dscf4771.jpg
    60.3 KB · Pregleda: 46
Mirka evo tvojih bebica na slici. Uzivaju i konacno jedu kako treba :))

Slobo, vidim da imas interesantnu kolekciju riba i da imas iskustva sa njihovim razmnozavanjem i podizanjem mladji. Slobodno se predstavi u forumu pocetna tacka, siguran sam da imas sta da kazes i pokazes. Lepi kribovi.!
 
Slobo, dok nisam videla i dozivela citav ciklus njihovog stvaranja i odrastanja nisam mogla ni zamisliti koliko je to interesantno i lepo. Krib je zaista riba vredna paznje i truda.

Eddie, drago mi je da su malisani dobro :D . Kako ih je Boban spretno i brzo nahvatao u kesu mislila sam da i nece biti bas dobro. :roll: Ali iskustvo je iskustvo i sve je, kako vidim, proslo bez losih posledica po njih.

Njihovo mesto je sada zauzeo par ancija...pa videcemo sta ce biti od toga 8)
 
Eddie said:
Slobo, vidim da imas interesantnu kolekciju riba i da imas iskustva sa njihovim razmnozavanjem i podizanjem mladji. Slobodno se predstavi u forumu pocetna tacka, siguran sam da imas sta da kazes i pokazes. Lepi kribovi.!

Hvala, zaista sam ponosan na njih! Prvom prilikom cu napisati nesto o sebi i svom iskustvu u akvaristici.
 
Taman sam se skoncentrisao na nedavno izmrescene C. pande, a danas me je obradovao sad vec poznati prizor. Zenka kribenzisa je ponovo izvela novu generaciju kribica iz pecine (tim malcima je to prvi put)! :D :D
 
Bas lepo :D Evo ti duple radosti. Nadam se da ce i sa jednim i drugim malcima biti sve u redu. Lepi su to dogadjaji i uzivaj u njima.

:D
 
Bas lepo Slobo .... :)


Svaki novi mrest je jedno vise iskustvo ,jer najmanje sitnice u mrescenju mogu da donesu povoljne ili nepovoljne rezultate ali koliko vidim u tvom slucaju je to pozitivno i svakao da je za pohvalu. :wink:

PS.
Eddie i Mirka , bilo bi dobro da ubacite izgubljene sike koje nedostaju u tim postovima . Znaci editirajte postove i izvrsite ponovni upload slika.
 
Mirka, cestitam, lepo si odgajila kribove.

Slobo, svaka cast i tebi, lepa slika u tvom akvarujumu, mladj, i tako to. Slika sve govori, sama za sebe.

Ja cu valjda imati slicnog iskustva, pa da mogu to slikovito da podelim sa vama.

Pozdrav.
 
Obojen stomak kod muzjaka jeste znak spremnosti na ponovni mrest. Mozda je proslo dovoljno vremena od prvog mresta. Koliko su stari malci?

Kad sam to primetila ja sam odvojila i muzjaka i zenku u zajednicki akvarijum i ostavila malce da se sami staraju o sebi. U tom periodu je on poceo da pokazuje znake male agresivnosti prema malim ribicama a ja nisam htela da iskusavam srecu. Obrati paznju na njegovo ponasanje.

Da li ta crvena boja prelazi i na bokove ribe?
 
Mada ih vise ne mrestim (što ne znači i da neću uskoro) evo jedne slike para koji je spreman za mrest. Njihova obojenost nam to i pokazuje.
 

Attachments

  • DSCN1161.jpg
    DSCN1161.jpg
    83.3 KB · Pregleda: 45
Da ne otvaram novu temu...
Desio se 3. mrest kribova u mom akvarijumu, sa prva 2 nisam imao previse srece, prezivela je samo nekolicina ribica, pa sam ovog puta resio da potpuno ispraznim akvarijum i ostavim samo par kribenzisa kako ne bi imali predatora u akvarijumu sa malcima. Doslo je do mresta, zenka je bila 9 dana skrivena u pecinici, muzjak patrolirao ispred, sve kao i obicno. Juce je zenka izvela mlade u setnju po prvi put, setali su ih naizmenicno, malo zenka malo muzjak. Sve je bilo kao u bajci. Medjutim danas primetim da je muzjak sa malcima i da ne dozvoljava zenki da se priblizi. Cim je vidi u akvarijumu pocne agresivno da se ponasa prema njoj i napada je i juri po akvarijumu dok se ona ne sakrije. Sta da radim? Odakle sad odjednom ta agresivnost prema njoj i zasto? Sta mi vi savetujete, da premestim zenku u drugi akvarijum ili da pokupim lepo malce i njih prebacim na sigurno u akvarijum sa kozicama? proslo je vise od 24h od kako su malci krenuli sa plivanjem (setnjama s roditeljima) van pecinice... Da nije rano da ih osamostalim?
Ja se bas raspisao u ove kasne sate, ali mi je pomoc iskusnijih bas neophodna... :oops:
 
Cudljive ribe....Nisam kribove nikad drzao al racunam da su po ponasanju slicni juznoamerickim patuljastim ciklidima.Moja preporuka ti je onda da zenku sklonis da je muzjak ne povredi ili jos gore da u njihovom tuci malci ne budu pojedeni itd...

Sve je u osmatranju i osecaju ako sumnjas da i muzjak je rizican i moze da naudi malcima i njega ukloni,mada bez preke potrebe ja ga nebi dirao jer u tim prvim koracima primetio sam da malcima roditelj dosta znaci i pomaze.
Moja iskustva su bazirana na drzanju ramireza i od mresta do mresta razliciti su problemi sto sa roditeljima sto sa ostalim uslovima....

Javice se neko ko je konkretno imao dodira sa njima pa ce mozda nesto pametnije da ti kaze.:hej:
 
Za Badboy...

Muzijak je agresivniji prema zenci ukoliko si ih odvojio sa malcima u drugi akvarijum. Posto nema pretnje od drugih riba , muzijak kao bolji roditelj odmah pocinje da proganja zenku po akvarijumu smatrajuci je pretnjom. Posto sam do sada imao samo 1 mrest nisam nesto iskusan u mrestu ali , ovo sto znam sam ti rekao :) Po meni je bolje da zenku vratis u zajednicki aq a muzijaka ostavis sa malcima dok ne porastu malo. Nemoj da zuris sa odvajanjem muzijaka od klinaca- ja sam tu napravio fatalnu gresku -na moju veliku zalost , malci su odmah posle dan dva uginuli. Inace ako premestis muzijaka i malce u aq sa kozicama oprosti se od kozica . Zelim ti puno uspeha...
 
Imam jedno pitanje... :)

Posto vidim da ima ovde ljudi koji dosta dugo drze krebenzise , imam pitanje za njih. Imam jedan par kooji se pario do sada jednom i sve je ok . Posle sam ih vratio uzajednicki aq ali ... neka od riba je ozledila zenku -tj ugrizla je za usta(mislim da je Thorychus Mekki iscepao, a mozda se sama ozledila), tako da sada zenki polako ali sigurno sve vise i vise otpadaju mali delovi usta.:( Ukoliko se uskoro ne zaustavi mislim da ce da ugine. Nemam pojma kako da joj pomognem. Ako ugine da li muzijak prihvata drugu zenku koju cu mu kupiti ili je to vrlo tesko . Mozda je pitanje glupo , ali znam neke vrste riba koje ceo zivot imaju samo 1 partnera-skalari se ponekada '' istripuju'' pa budu i homoseksalni - to vise ovi holandski primerci posto je tamo veca sloboda:mrgreen:
Eto , nadam se da je neko imao ovakav problem da je mora da promeni zenku krebenzisa , pa da mi kaze kako ide novo uparivanje.
P.S. Salim se za Holandske primerke sskalara , ali stvarno mogu da budu 2 muzijaka ili zenke ceo zivot zajedno i da zive kao par.
P.P.S. Postujem slobodu izbora!
 
Evo posto si ti meni pomogao, red je da ti vratim :))
Ova zenka koja je sad bacila ikru, prva dva mresta je imala sa jednim muzjakom, koji je nedavno uginuo. Kao sto vidis, zenka nije tugovala za njim vec se odmah uparila sa drugim i evo sad odgajaju malce ;)
Mozda je ovo slucaj samo sa mojim ribicama ali licno mislim da se kribovi ne vezuju za ceo zivot. Neka me ispravi neko ako gresim... :cool2:
 
Hvala na pomoci.

Hvala na pomoci:) Ova zenka mi je bas lose. Nemam pojma sta da radim. Ne znam kako da joj pomognem , a stanje se pogorsava sve vise i vise. Ipak mislim da je neka riba ujela i to kvalitetno. Mislim da je meki posto sam primetio da ima i fine lepe male zubice, a video sam par puta okrsalje koji mi nisu izgledali ''ozbiljni'' .