Mrest kribenzisa- Pelvicachromis pulcher

Juce se dogodilo nesto zanimljivo u mom akvarijumu. Nazalost zatekao sam muzjaka kako prozdire poslednjeg malisana. :( Prepodne su svi bili na broju, a uvece sam zatekao prazan akvarijum. U akvarijumu, pored malaca, su bila i oba roditelja. Zenku nisam uspeo da izvadim jer se stalno krila u pecinici ili u bilju. Kad bi izasla iz zaklona, muzjak bi je proganjao po akvarijumu i ona bi se sto pre ponovo sakrila. Cim je muzjak zavrsio sa "vecerom", nakon samo 15-tak minuta zenka je napustila skloniste i pocela sa sepurenjem ispred muzjaka koji je na ovo odgovorio pozitivno. Moj zakljucak cele ove situacije: Muzjak je preoteo malce od majke kako bi ih unistio i sto pre ponovo imao novi mrest sa zenkom. Zenka se naravno tome protivila u pocetku i zato je bila proganjana po akvarijumu.
Eto jos jedne zanimljivosti o ovim ribama. Nadam se da ce ovo jos nekome pomoci u mrestu ovih predivnih ribica. Meni je pomoglo i nakon sledeceg mresta (za koji mislim da ce se vec ubrzo desiti) odmah planiram da malce prebacim u poseban akvarijum, bez roditelja.
Videcemo sta ce dalje biti...
 
mrestili se kribovi

imam pitanje posto sam prilicno siguran da su se moj par kribenzisa izmresio. Da li da ih odvojim u mresni akvarijum kada se pojavi mladj ili sada dok je tek ikra u ''saksiji'' ? Uzeo bih vodu iz velikog akvarijuma tako da ostanu svi parametri isti, grejac u manjem aq je vec nastelovan na istu temperaturu kao u velikom...ali ipak da pitam : Jer da cekam da se pojave malci ili da premestim sada par sa ikrom? Prvi put kada su se parili male sam usisao sa crevom i tako ih premestio , jer to OK? ili je bolji neki drugi nacin? Pozdrav , i nadam se da ce odgovor da se pojavi pre mladji :)
 
Kad si vec pripremio akvarijum pokusaj da ih sad premestis pre izleganja. Naravno treba da pratis kako ce roditelji prihvatiti to premestanje i da li ce nastaviti da se brinu za ikru.
 
Ja bih ipak sacekao da se izlegu mali. Znacajna je uloga zenke u ovom prvom periodu, dok su malci jos u ikri. Svima je poznato da "majka" omogucuje "provetravanje" ikre, ali i uklanja losu, neoplodjenu ikru i tako sprecava da se plesan prosiri na ostatak ikre i unisti mrest.... Ja glasam za prebacivanje nakon izleganja malih. Tako bar planiram ja da odradim u sledecem mrestu koji se kod mene uveliko desava :sampion:
Srecno!
 
Premestanje je ipak bolje...ja mislim.

Mislim da je ipak bolje da ih premestim pre nego sto se izlegnu. Prosli put kada su se parili , ne znam zasto ali od gomile malaca ostalo je samo 10ak njih, koje sam uspeo da premestim u poseban aq . Ovi drugi su ''iscezli''. Posto im je ikra u saksiji, mislim da nece biti problema da ih premestim( naravno i roditelje i ikru) u drugi akvarijum. Premesticu i vodu da bi sve ostalo isto. Mislim da nece biti problema, posto u tom 2 aq vec uevliko zive male gupike(koje ce sada u mrestilicu), aq je formiran pre par meseci. Predvece krece akcija premestanja:) Nadam se najboljem. Javicu sta je bilo:)
P.S. @Bad boy : Zenka ce da nastavi sa svojim duznostima i u drugom aq. Mislim da tu nema problem. Tek kada se malci budu izlegli mozda ce ona moratii da se izbaci iz mresnog aq ako je muzijak bude jurio.
 
Premestio sam par sa sve ikrom u drugi akvarijum danas-2 dana posle polaganja ikre. U saksiji se vide repici koji mrdaju, znaci trebalo bi da je sve ok proslo. Jedino mi se cini da ih nije mnogo, ali dobro. Verovatno ce sutra ili prekosutra da proplivaju. Par i dalje strazari oko saksijice i ako su sami u aq. Za sada je sve ok, nadam se da ce tako i da ostane .

Evo slikice muzijaka :)

[Broken External Image]:http://www.beke.co.nz/forum/picture.php?albumid=40&pictureid=291
 
Evo samo da javim da sam malopre video zenku kako je izvela novo jato u setnju! :D Iz akvarijuma sam odmah izvadio muzjaka jer sam primetio da je zenka jako agresivna prema njemu, tako da je trenutno u tom akvarijumu pored zenke i malaca, samo jedan sijamski algar, za kog se nadam da ce svu svoju paznju usmeriti na alge kao i obicno a ne na malisane....
 
zahvaljujem na pohvali:) ovi malci jos ne izlaze iz ove saksice, ali ih vidim da mrdaju repicima. mali su kao zarez :) ali zato mrdaju repicima samo tako :) par ih i dalje lepo cuva i sto je najvaznije par se ok slaze. nadam se da malci napreduju kako treba. kada bude novosti javicu...
 
Stvari stoje ovako...

Posto sam par prebacio pre nekoliko dana, malci su jutros bili van saksije u prvoj setnji po akvarijumu. Sa njima su i muzijak i zenka i za sada nema nikakvih problema, zajedno ucestvuju u cuvanju malih. Male sam danas prvi put hranio , zumancem i hranio sam ih vise puta u manjim kolicinam. Pored toga davao sam im i Sera micropan (hrana za mladj koja je kao zelena prasina). Stavio sam prvu turu artemije tako da ce sutra stici da im ponudim, ako ne prihvate nastavicu sa alternativnom hranom. Mladj je oko roditelja i oko njih plivaju-ako se to moze nazvati plivanjem :) Da li neko zna da li nije rano za artemiju? Inace, otprilike mali su se izlegli pre 4 dana. Evo i nekih slika...
 

Attachments

  • Mresni akvarijum.jpg
    Mresni akvarijum.jpg
    67 KB · Pregleda: 22
  • zenka i mladj.jpg
    zenka i mladj.jpg
    28.7 KB · Pregleda: 25
  • artemija u pripremi.jpg
    artemija u pripremi.jpg
    49.4 KB · Pregleda: 23
I moja preporuka je da se odmah krene sa artemijom. Mladj je odlicno prihvatila.Artemije imam ne znam sta cu sa njom , ali bolje sto je tako :) Sada znam razmeru koliko trebam da stavim( a ne kao sto pise u upuststvu) Sto se artemije tice moram da stavim link , kako se gaji najlakse i najuspesnije.Pretpostavljam da znate vi iskusniji ,ali nekome mozda pomogne http://www.youtube.com/watch?v=Y8sNx9zTOnQ
Pored svih ovih sastojaka sto idu ja stavim i malo vitamina. :cool2:
Eto sada malci ne oskudevaju u hrani , a ni roditelji posto i oni tamane ovu artemiju :), a caste se i ostale ribe. :mrgreen:
 
Evo da javim da malci fino napreduju. Roditelje sam vratio u zajednicki aq i vec se spremaju za mrest, koliko mogu da primetim. Pada mi na pamet da pocnem da proizvodim ove ribe :) 13-14 CHF kostaju po kom. u nekim shopovima-salim se naravno, ako sve bude kako treba, mali idu kao poklon ili razmena :) Nego htedoh da pitam , posto sam pri kraju sa artemijom,a oni imaju oko 3-4 nedelje , na koju hranu da predju sada - suvu :sera vipagran ili flake, ili da im dajem zamrznutu tipa, imam ciklid mix, srce, ...ili je bolje nesto trece ... pojedose silu ove artemije :O :)
 
Najbolje bi bilo da im dajes raznvrsnu hranu,vremenom se naviknu na recimo artemiju pa ces muku imati da ih prevedes na nesto drugo.Evo mog iskustva:izjutra kad su najgladniji ili tokom dana kad si pravio veliku pauzu u hranjenju daj im najlosiju hranu od dostupne,recimo suvu lisnatu,posmatraj sta se desava pa prema opazanju im daj nesto sto jedu ili ako nikako je ne jedu daj im artemiju.
Ovaj metod primenjujem na malim ramirezima,sterbaima tako da ih brzo priviknem na tetra diskus,rubin itd.I ekser da ubacim zaletece se.:mrgreen:
 
probacu taj sistem MArkisha. ne mogu bre da im navasam ove artemije :) jedu je kao ludi. taman jos sutra i preksutra imam da im dam artemiju i da ih prevedem na neku drugu hranu. ubacivao sam im lisntau hranu ali paralelno sa artemijom, pa onda ova lisnata hrana samo padne na dno-sto je logicno posto mogu da izaberu artemiju.
 
isto mozes da probas da ih ne hranis jedno 7 dana :rofl2: pa da probas da im ubacis opanak i ima da jedu :sampion:

elem zezancija :D

najbolji prelaz ti je ako ih hranis 2 puta dnevno, tako ja radim ujutru podne, foto period 10h. jednom artemija drugi put koja oces hrana, ne boj se nece uginuti(uginu samo ako in nahranis sada pa opet za 30h), od srca ce najbolje napredovati nema bolje ...

i markisha daj te slike tvojih sterbaia i ramireza malo da vidimo kako to izgleda :hej:
 
Bice slike nadam se uskoro,mislio sam da napravim par tema kako odradjujem sve od pocetka do kraja al me obaveze guse pa ne stizem.Al za slike ne vezano za tu pricu cu naci vremena.;)
 
Nisam bio ovde ''par'' dana. Malci rastu dobro. Hranim ih vipagranom-malo samo usitnim, ma da jedu i onako obican. Dajem im malo i lisnate hrane, malo nekog ciklid mix-a , ponekada spanac, tako da uglavnom jedu sada sve i na sve sto padne u vodu se zalecu kao ludi. Ne znam kako cu da se rastanem od njih a rastanak se blizi ...ali koliko vidim opet ce da se pari maticni par.Nemam vremena da podizem podmladak , tako da videcemo da li ce se izboriti u ovom zajednicko(cisto sumnjam-ali takav im je horoskop).