Mrest-PLATIKE

vrtirep

New Member
15 Maj 2009
1
0
1
Pozdrav svima :)

Nova sam i na forumu i u svetu akvaristike pa vas molim za malu pomoc.
Imam u akvarijumu 2. (koralne) platike-crvene... muzjaka i zenikicu.
Zenkicu sam pre 2 dana prebacila u mrestilicu i juce ujutru nasla CAK :) tri male ribice.. na zalost jedna je bila jako jako radoznala i vratila se "kod mame" kojoj je ovo bio slasan zalogaj :(
No... pitanje mi je sledece; Koliko dugo traje mrest platika, tj. koliko je jos potrebno da je zadrzim u mrestilici sobzirom da se od juce ujutru nije pojavila ni jedna nova ribica?

Mada meni zenkica i dalje deluje debeljuskasto :)

Hvala na pomoci i odgovorima.

Pozdrav
 
E ovako. Posto kazes da je jos debeljuskasta, vidi sa zadnje strane gdje mlade ribice ispadaju a to je u predjelu gdje ribice kake dal ima crnila. Ako ima tog crnila ostavi je jos jedan dan u kotilici, a ako nakon toga nebudes nasla vise nijednu malu ribicu to znaci da se mama ribica omrijestila i da je pojela vecinu mladih. Znas, kad se mali okote oni kroz resetke na kotilici nastoje da prodju i da dodju do povrsine vode kako bi uhvatile vazduha. Ponekad kotilica sama po sebi nije dovoljna da osigura opstanak mladih ribica pa tako da nekad moras biti uz njih, a kad vidis da se neka riba mrijesti nastoj nekako zamraciti akvarijum da ih mama nebi pojela.
 
Kad krene da se koti idu jedna za drugom i obicno je sve brzo gotovo. Pokusaj sledeci put da ubacis plivajuce bilje u kotilicu i na taj nacin zastitis mlade.
 
Samo par pitanja u vezi ovoga, tek da budem siguran da sam potpuno razumeo tvoj problem. Gde se nalazi ta tvoja kotilica i gde se tada nalazio muzjak? Da li ti imas dva ili samo jedan akvarijum?

Ako sve to radis u samo jednom akvarijumu onda kotilica bas i nema smisla jer ako mladi pobegnu od zenke njih lepo saceka muzjak. Mozda je bolje da mrestis svoje ribe u gusto zasadjenom akvarijumu.