Nepozeljna infuzorija?

StarChaser

Member
23 April 2005
319
0
16
Zemun
Ovo je moje prvo susretanje sa ovakvom pojavom. Htedoh da se upustim opet u prichu o mrestu boraca. Nadjoh odgovarajuci par teshkom mukom, zbog trenutne "nestashice" valjanih zenki, i tada sam krenula sa uobichajenim postupkom kada je mrest boraca u pitanju.
Spustila sam nivo vode, iskljuchila aeraciju, a time i filtraciju (to ne smeta borcima ako se voda redovno menja). Muzjak je napravio super gnezdo, pa sam mu ubacila i zenku tu. U tom akvarijumu, ali odvojeno, u mrestilicama za zivorotke, su josh dva muzjaka, koji tek chekaju svoje vreme, i prostor koji cu im ubrzo omoguciti. Sve ukupno, 4 ribice na 30 L.
Sledece shto sam uradila pre nego shto sam krenula na posao, to je da sam nahranila ribice, zamenila deo vode destilovanom, kako bi je omekshala i podigla T za par stepeni, na oko 29-30 stepena C.
Kada sam se vratila sa posla, nakon 7-8 sati, imala sam shta i da vidim. Voda, mlechno bela, "magla" u akvarijumu je takva, da je vidljivost mozda 6-7 cm u vodi. Ribice se ne vide, totalno su zbunjene.
I sada, dilema, odakle sve to, i da li je to infuzorija u pitanju, ako jeste, zbog chega se pojavila ? Ako su to uslovi koji pogoduju infuzoriji, zbog chega se nije javljala ranije, prilikom predhodnih mrestova boraca? Da li je moguce da je zbog povecanog broja riba, ali opet, to su samo 2 ribice vishe. Da li je zbog hrane kojom sam hranila ribice, a recimo, muzjak i zenka nisu bili preterano zainteresovani za klopu (shto je i normalno u toj fazi). Hranila sam ih unazad nekoliko dana Tetra Diskusom, i suvim larvama komaraca. JOsh uvek nishta nisam od zive hrane stavljala..
Svakako, bash sam zbunjena, a i iziritirana, jer je to definitivno zaustavilo mrest koji smo borci i ja zeljno ishchekivali. I shta sada uraditi? Vec sam dva puta menjala po pola vode, ali situacija je tek neznatno bolja. Savetovano mi je da ugasim svetlo i spustim temperaturu. Ok, uradicu, ali i ako urodi plodom, kako dalje sprechiti razmnozavanje infuzorije i ponovnu pojavu?
I da li je moguce da bude i neshto drugo osim infuzorije??

:? :? :?
 
Sledece shto sam uradila pre nego shto sam krenula na posao, to je da sam nahranila ribice, zamenila deo vode destilovanom, kako bi je omekshala i podigla T za par stepeni, na oko 29-30 stepena C.

Savrsen primer kako da napravite infuzoriju kao hranu za mlade ribice. :lol: (salim se :wink: )

SC, sigurno da je u pitanju to hranjenje ribe nakon zamene jednog dela vode ( tu mislim na veci deo oko 50 %) . Mislim da si ti zajedno sa dodavanjem hrane( koja sigurno nije brzo pojedena ) "posejala" infuzoriju i sa idealnim parametrima vode, dobila mlecnu vodu...
Nemoj nikada posle izmene vode da hranis ribe sacekaj malo da se sve stabilizuje pa tek tada nahrani ribe .. Pored svega toga sto ti se desilo u akvarijumu, sa izmenom vode ti izdvajas i korisne bakterije. A korisne bakterije koje su desetkovane u akvarijumu, nece moci da razgrade amonijak koji se stvori u vodi ... Znaci pazi i na to,pa ishrana neka bude u manjoj meri ako je zamena vode bila velika.

Eto to je neko moje razmisljanje ,sta se desilo u tvom akvarijumu...
 
Infuzorija je zajednicki naziv za mnoge mikroskopske organizme kao sto su protozoe i rotatorije. Ne treba i posebno posejati, oni su uvek u nasoj akvarijumskoj vodi. Samo im treba dati uslove za razvoj i doci ce do prenamnozavanja. Kao sto je bio slucaj u tvom akvarijumu. Cuvena magla u vodi je efekat sa kojim su se mnogi suochili posebno u pocetku baljenja akvaristikom. Koliko je meni poznato infuzorije nisu posebno opasne po nase ribe, cak sta vise poznate su kao odlicna hrana za mladj. Tako da tebi treba samo nekoliko stotina malih boraca da to poruca. :wink: :D
Salim se, neprijatno je svakako, a mislim da kod prenamnozavanja infuzorije moze doci do opadanja nivoa kiseonika u vodi jer ga i one trose kao i poremecaja ostalih parametara vode.
Na tvom mestu, ja bih akvarijum i svu opremu oprao u rastvoru HCL, borce privremeno izmestio (oni bar mogu i u tegle na par dana), i ponovo formirao taj akvarijum sa novom vodom i ostavio ga par dana da ciklira bez riba. Tek onda dodaj muzjaka pa posle i zenku. I naravno, ne hrani ribe u mrestu, bar ne preterano.
Za infuzoriju lek je i ucestala izmena vode,spustanje temperature i zamrachivanje akvarijuma i pojachana filtracija ali to moze da potraje vise nego sto zelis obzirom na situaciju (borci spremni za mrest)

A zapochetu kulturu infuzorije mozes odrzati u tegli, jer mogu ti zatrebati za mladj boraca.Dobro dodju umesto artemije.
 
Naravno Eddie , infuzorija je naziv za mikroorganizme koji su uvek u vodi , samo treba okidac da bi se oni veoma brzo razmnozili. Zato sam ja u prethodnom odgovoru naveo pod znacima navoda " posejala". :wink:

Ako uzmemo uzorak takve vode i pogledamo kroz mikroskop videcemo da se tu radi o mikroorganizmu paramecium-u ili takozvana papucica. Znamo svi da podizanjem temperature i ubacivanjem hrane u vodu podsticemo razvoj bas ove bakterije, tako da se nesto slicno desilo i u ovom slucaju.
:wink:
 
Da ne bude zabune ,u ovom slucaju sa dodavanjem destilovane vode nismo uticali da stim povecamo broj kultura mikroorganizama ( znamo da je destilovana voda cista i bez mikroorganizma) ali dodavanjem odstajale vode (obicne) , svakako da cemo uticati... U ovom slucaju sa dodavanjem destilovane vode uticali smo na smanjenje broja nitrifikacionih bakterija, jer smo izdvojili jedan deo vode gde su one postojale i funkcionisale .. :wink:
 
Trebalo mi je dva dana da se reshim infuzorije. Smanjila T za dva stepena, ugasila svetlo za ta dva dana, otishla, i josh uvek se ne vraca.
Jedino shto mi je definitivno upropastila mrest, sada moram da chekam...
 
Steta Sc sto ti se to desilo... :?
Nego Fauna i Eddie ti nisu odgovorili zasto se sad pojavila a ranije ( u predhodnim mrestovima) nije?
Jer koliko sam te ja razumeo ti si isto postupala sa pripremom vode,hranjenju i ranije pri mrestu boraca,samo ti se ovo nije desavalo,tako?
Bas me ovo interesuje...
Pozdrav Sc! :D