Novi u morskoj

Pa to je nekako slicno kao i u Zoranovom akvarijumu. Zelene alge moraju da imaju dobro osvetljenje i neretko mozes da vidis da na slivniku sa algama ima dodtno svetlo. Probaj nesto pa vidi kako bi to izgledalo, recimo 12 sati dnevno osvetljenje.
Postavi slika pa da vidimo kako to izgleda. Jos bi bilo bolje da otvoris novu temu pa bi tako izbegli preuzimanje tema, pogotovo kada se tema uveca i pracenje postane komplikovano.
 
Danas uradjeno testiranje vode:

Nitrat 0.01
Nitrit 0
Ca 300ppm
Amonijak 0
Ph 8.1
Alk 4 meq/L

Sve osim kalcijuma je manje vise u granicama normale.
 
Last edited:
Sad sam izmerio vodu koju sam pripremio za zamenu i pokazuje nivo kalcijuma od 340 ppm. To znaci da so koju koristim nema deklarisanu kolicinu kalcijuma.
Sam test komplet sam proverio, jer poseduje referentni uzorak za proveru i tacan je.
Sad nemam neke zahtevne korale i verovatno im je ova kolicina kalcijuma dovoljna ali svuda idu preporuke da on bude od 400 do 420 ppm jer i korisne koralina alge ga koriste za svoj rast.
 
Pravo da ti kazem, dok nisi napisao naziv nisam imao pojma kako se zove. Sad kad si ti napisao i malo sam proguglao vidim da najverovatnije jeste.
Moje znanje o nazivima riba, korala i algi je na jako niskom nivou ali polako ucim.
Inace ta kako je ja zovem, trava, se sama pojavila sa jednog kamena koga sam uneo u akvarijum. U pocetku je bila jako slaba i jedva je rasla, a sad se razgoropadila i cupam je gotova svaki dan.
Ako imas neka iskustva oko nje i uopste savete za moje malo more bio bih ti zahvalan da napises.
 
haha, nemam bas, to mi je ostalo sa bioloskog terena na moru u tintari :)

mali off, mozda ne bi bilo lose da iskljucite da svi vide ip adrese, nek to ostane za moderatore i administratore
 
Verovatno da moze da se iskljuci ali neznam zasto?
Tu nema nekih osetljivih podstaka o licnosti i ne vidim kako bi mogli da se zloupotrebe.
Mozda nisam u pravu pa ce Boban doneti pravu odluku.
 
Last edited:
mali off, mozda ne bi bilo lose da iskljucite da svi vide ip adrese, nek to ostane za moderatore i administratore

Evo sklonio sam to mada je to toliko irelevantno, manje vise vecina ima dinamicke ip adrese. Eto tvoje javljanje u istom danu dolazi sa dve ip adrese a bas da ne gledam LOG fajl, tu bi bilo sigurno mnogo vise.

U sustini ako se ljudi lagodnije osecaju bez IP adrese onda neka bude tako i da budem iskren to mi je promaklo jer se odavno nisam prijavio kao registrovani clan, uvek idem sa administrativnim nalogom.

E sada da se vratimo na riblju tematiku pa @zopex2008 kako izgleda nova zabava, da li je sve mirno ( Na zapadu nista novo ) ili je u pitanju Istocni front :)
 
Ovde kod mene je istocni front C. rostratus je otisao u vecna lovista treci dan. Nije nista jeo i dobro je sto sam nove ribe stavio u karantin, a ne u akvarijum. Nadvladalo je visegodisnje iskustvo da nove ribe nikako ne idu u zajednicki akvarijum bez karantina.
P. porphyreus je dobro, vesela je, lepo jede pa ce sacekati jos malo do prelaska u novi stan.
Nerviraju me Aiptasije, mnoze se bez kontrole i polako gubim bitku sa njima. Zato sam i uzeo C. rostratusa da mi pomogne u toj borbi. Na zalost nema ih vise kod nas, a nema ni pepermint shrimpa, a ni puzeva koje se hrane tom napasti.
Videcu da li nesto mogu da nadjem u Madjarskoj.
 
Imas spajalice, igle itd. Sedi po par sati i unistavaj ih. Na zalost one nam nisu bas dobrodosle pa je zato i takav negativan ton u celoj ovoj prici o njima.
Chelmon rostratus u vecna lovista???? E sad sam se setio, nesto mi je to bas poznato, tek onako, otisao u vecna lovista :) Ne secam se da sam ti to preporucio, valjda sam imao i dobar razlog za to.
 
Pametan se uci na tudjen primeru, a ........... na svom.

Al da opravdam sebe. Bio sam u Novom Sadu sa drugom kome sam mnogo pomogao oko ogromnog akvarijuma u hotelu. Spasao sam mu ribe i resio probleme da mu se to ne dogadja. U prodavnici morske ribe sam razgovarao sa vlasnikom oko C. rostratusa i nisam imao nameru da ga uzmem. Uzeo sam P. porphyreus i jos kamena i nekih puzeva. Kad smo se vratili do kola drugar je rekao da je nesto zaboravio u radnji i vratio se sa pomenutom ribom. Hteo je na taj nacin da mi se zahvali za pomoc.
To je cela prica da ne ispadne da te bas ne slusam:)
 
  • Like
Reactions: boban