Ozbiljniji pocetak - odgajivacnica

Ja sam koristio to crevo kod ciscenja svih akvarijuma da bih pokupio sto vise prljavstine a sto manje vode da izbacim. Hava za savet za treset pokusacu nekog da nadjem u nas kraj.
Ajde sad jedno onako pitanje iz prve ruke @boban gde da stavim treset u sundjer filter valjam_sevaljam_sevaljam_se:( ( mala sala )
 
I desio se i drugi mrest skalara ali izgleda i ovog puta nece da bude nista. Nesto tu meni nije jasno ali ima vreme. Za sada od ribica ima 80-tak malih koridorasa na 10 dana i 30-tak zebrica :) :)
E sad citajuci neke strane forume video sam da neki koriste hidrogen peroksid umesto metilen plavo, kazu da metilen krivi ribice. Da li je to tacno i sta je bolje od toga da se koristi ??
Edit : Da ne zaboravim da pitam za vasa iskustva sa ancistrusima, imao sam ukupno nekoliko mrestova do sada ali samo jedan mi je uspeo. Da li je bolje da posle mresta izvadim roditelje ili mogu da svi ostanu u isti akvarijum ?? Ja sam pokusavao i jedno i drugo ali do sada bez ikakvog uspeha.
 
Za hidrogen peroksid prvi put cujem da se koristi kod mresta riba. Metilen plavo je proverena stvar i sigurno ne dolazi do krivljenja riba. Do toga obicno dolazi kada mladj u prvim danima zivota ne dobija dovoljno odgovarajuce hrane. Skalari ce se uhodati, verovatno je problem oko oplodnje ikre ako su zadovoljeni osnovni parametri vode.
Kod Ancistrusa obavezno ostavljas muzjaka, jer on je taj koji neguje ikru.
 
Za muzjaka ancistrusa znam ali da li je problem i zenka da ostane ?? Ja sam pokusavao i jedno i drugo, i najduze sto sam uspeo da odrzim male je nedelju dana i onda uginu u oba slucaja.
Za hidrogen sam citao na stranim forumima, doziranje po njihovom na 2 mesta sto sam nasao je 1ml na 3 galona i 2ml na 4 galona. Na 12 sati mora da se dodaje, ne boji vodu i dobro deluje na plesan.
 
Edit : Da ne zaboravim da pitam za vasa iskustva sa ancistrusima, imao sam ukupno nekoliko mrestova do sada ali samo jedan mi je uspeo. Da li je bolje da posle mresta izvadim roditelje ili mogu da svi ostanu u isti akvarijum ?? Ja sam pokusavao i jedno i drugo ali do sada bez ikakvog uspeha.

Mislim da je kod ancistrusa važnija starost i ''uigranost'' roditelja. Moje iskustvo sa nenamernim mrestom - 1M, 2Ž, saksije, pećine, korenje i dosta mahovine. Voda Bg česmovača (poželjno mešanje sa RO, ako je moguće). Prva generacija malaca već izvađena, druga raste a pre desetak dana proplivala i treća... koliko su stari roditelji?
 
Za muzjaka ancistrusa znam ali da li je problem i zenka da ostane ?? Ja sam pokusavao i jedno i drugo, i najduze sto sam uspeo da odrzim male je nedelju dana i onda uginu u oba slucaja.
Za hidrogen sam citao na stranim forumima, doziranje po njihovom na 2 mesta sto sam nasao je 1ml na 3 galona i 2ml na 4 galona. Na 12 sati mora da se dodaje, ne boji vodu i dobro deluje na plesan.
Zenka moze da ostane ukoliko ne pravi problema muzjaku u smislu da izlazi iz gnezda i juri je. To sto mali ancistrusi uginjavaju nije dobar znak i verovatno su u pitanju crevni paraziti koje nose roditelji. Imao sam slican ako ne i isti problem i tretirao sam odrasle anc. raznim preparatima i izgleda da je rezultat dao Panacur koji se koristi za domace zivotinje. Pokusaj da ga nadjes po poljoprivrednim apotekama pa ako uspes objasnicu kako se koristi.
To za hidrogen nisam rekao da ne valja nego da nisam cuo za to i da ga ne koristim. U tim dozama ne bi trebalo da moze da steti, jer kod raspadanja oslobadja se cist kiseonik.
 
Ma prve maticne sto sam imao radili su posao odlicno ali posle toga, nista, sve sam pokusavao i sve se svelo na zivot od nedelju dana i onda uginu. Primetio sam bio da postaju sve mrsaviji i mrsaviji. Ajde probacu da nadjem to negde pa da vidim onda.
@Goxxx video sam tvoje ancistruse u onom video snimku i super su ali kod mene nesto hvali i to mnogo. Roditelji su stari od prilike 1 god. Imaju oni da kazem redovan mrest, i bez imitacije uslova, tj. menjanje vode ali izgleda da je tu neki zdravstveni problem kao sto je Zopex2008 rekao.
 
Mrsavljenje, tipican primer za crevne parazite. Roditelji su nosioci i njima nesmeta ali mladj to nemoze.
Koristio sam jos jedan prirodan lek. Zeleni list oraha. To sam video na nekim ruskim forumima. Pritisnem ga kamenom da ostane na dnu i ribe posle nekoliko dana pocnu da ga grickaju i na kraju bude pojeden ceo.
 
Ja imam neku teoriju o tim parazitima loricarida i sad da li je ispravna ili ne, djavo ce ga znati.
Cinjenica je da mnogi loricaridi uhvaceni u divljini u sebi sadrze crevne parazite i u prirodi zive sa tim i normalno se razmnozavaju. Dolaskom kod nas u akvarijume iz korena menjaju nacin ishrane, koriste visoko koncetrovanu hranu i nema gotovo nicega sto normalno koriste u prirodi za ishranu tako da smo prinudjeni da ih cistimo od parazita. U prirodi razno lisce upada u vodu, oslobadja tanine i ko zna sta jos u vodu.
 
Svidja mi se vasa teorija Zopex2008 i mislim da ste dosta u pravu sto se toga tice.
Ja sam citao po nasim i dosta njih preporucuje papriku da je dobra za njih kao preventiva a i kao lakse izbacuju. Kakav je uspeh imao orahov list u akvarijumu ?? Za njega sam citao da ima dosta joda ako se ne varam, i nepreporucuju ga za glistenjake, smeta glistama, pa kako ide sa ribicama i da li mnogo boji vodu ??
 
Za endoparazite kod ciklida sam koristio lek Octozin firme Waterlife. Kolege ciklidaši su ubacivali i Orvagil, mada je bilo problema sa doziranjem.
Verovatno nije rešenje problema - pročitao sam negde na net-u da ancistrusi skidajući alge sa potopljenog drveta jedu i samo drvo i da celuloza koju unose utiče povoljno na sistem za varenje. U mom aq. mlade ribe provode dosta vremena čisteći panjeve.
 
Da, to sam zaboravio da kazem. U svim akvarijumima imam mangrove panjeve i Ancistrusi ih redovno struzu. To mi nije resilo problem sa njima tako da sam im dodao lekove i orahov list.
Ja sam citao po nasim i dosta njih preporucuje papriku da je dobra za njih kao preventiva a i kao lakse izbacuju. Kakav je uspeh imao orahov list u akvarijumu ?? Za njega sam citao da ima dosta joda ako se ne varam, i nepreporucuju ga za glistenjake, smeta glistama, pa kako ide sa ribicama i da li mnogo boji vodu ??
Nisam primetio da im ista smeta sto se tice joda iz orahovog lista, a i kako se voda redovno menja nema promene boje.
 
Za Orvagil sam cuo ali nisam do sada imao potrebu za njim, barem sam ja mislio da nema, pa nisam ni gledao oko doziranja. Ja u akvarijumu sa njima ima vinovu lozu, tj. u svim akvarijumima gde stavljam drvo stavljam nju jer je imam jako dosta i to jako dobre :) . Ajde sutra da dodam orahov list pa da pratimo sta ce da bude, imam ga dosta pa ako je to dobar , Domaci prirodni lek onda bi bilo super !!
 
Opet ja :) . Dosla je na red i nabavka artemije na veliko pakovanje, do sada sam koristio one male kesice ali poceo da se povecava broj ribica pa da ih ne ostavim gladne. Koja artemija ima najveci procenat izleganja, razmisljao sam da uzmem Seru ali ne znam da nije malo precenjena i zbog toga skupa ??
 
Ovo je mislena imenica da kupis u Srbiji:).
Pogledacu sta se nudi ovde pa cu ti poslati pp.
 
Uhh polako Bobane, ja prvo da vidim za Srbija pa onda tek da se raspitam kod komsija :).
Pocinjem da odustajem od ove moje zive hrane, poceo sam i zivorotke da hranim artemijom i primetio sam da mi barem jedno 50% bolje napreduju za isti vremenski period nego ove sto sam hranio mikrocrvima.
A i kod napretka kod razmozavanja ribica jedino sa zivorotkama i koridorasima krenulo, skalari i dalje zezaju. Druga tura je bila uspesna sa izleganjem i nekih prvih 4-5 dana bilo sve ok ali kad je trebalo da pocnem da hranim jako mali borj je plivao i jeo pa ostalo mozda nekih 10-tak. Nesto nije bilo kako treba pa ostali nisu proplivali ali da kazem da je bio neki napredak jer je bilo oko 100-nak malaca :) .
 
Sta mu je ?? :(
20140616_173155-1.jpg
Svaki dan jedan po jedan odlazi. Pocnu da mrsave i onda krece i krivljenje i posle 3,4 dana ugine.
Slikano je telefonom pa nije najbolja slika ali mislim da se vidi da se ribica deformisala. Ima li im pomoci ili da cekam da uginu svi pa onda dezinfekcija pa sve ispocetka ??